کد خبر: 93702
A

روزنامه وطن امروز با سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره تشریح شرایط تامین انسولین در کشور گفتگو کرده است.

به گزارش دیده بان ایران، سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت درباره علل کاهش عرضه انسولین در داروخانه‌ها و افزایش میزان تقاضا گفت: سازمان غذا و دارو به وفور انسولین رگولار ویال را در اختیار دارد و بیماران دیابتی می‌توانند از این نوع انسولین استفاده کنند اما مدتی است الگوی مصرف برای انسولین به سمت آنالوگ قلمی این دارو رفته است.

کیانوش جهانپور با بیان اینکه در ماه‌های اخیر با تشدید تحریم‌های ناجوانمردانه و ضدبشری با کمبود‌های دارویی چون انسولین قلمی مواجهیم، افزود: محموله‌های وارداتی این دارو در راه است و از هفته‌های آینده وارد کشور می‌شود و با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار می‌گیرد. وی خاطرنشان کرد: با واردات این کالا نیاز دارویی بیماران دیابتی‌ برطرف می‌شود اما راه اصلی برای تامین نیاز دارویی توسعه تولید داخلی این نوع دارو است که در کشور در حال انجام است.

وی اضافه کرد: البته باید گفت خیلی از بیماران در کشورهای مختلف از انسولین ویال استفاده می‌کنند اما انسولین قلمی به دلیل مزایایی که دارد، الگوی مصرف به این سمت رفته است. سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت تصریح کرد: کارشناسان سلامت و پزشکان باید بیماران خود را در شرایط بحرانی کمبود انسولین قلمی به استفاده از انسولین‌های ویال هدایت کنند، چرا که از حیث کیفیت، این داروها فرقی با هم ندارند.

وی در پاسخ به اینکه چرا فروش این دارو از طریق کارت ملی در داروخانه‌ها انجام می‌شود، گفت: این اقدام رویکرد جدیدی برای فروش انسولین قلمی نیست؛ اکنون سامانه‌ای در نظر گرفته شده که تمام افراد مبتلا به دیابت که طبق تجویز پزشک نیازمند دریافت انسولین هستند، در این سامانه احراز هویت شده و انسولین قلمی مورد نیاز خود را دریافت ‌کنند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: فروش انسولین با کارت ملی به دلیل تفاوت قیمتی بسیار زیاد این دارو در داخل کشور نسبت به کشورهای همجوار و جلوگیری از نشت دارو و اطمینان از دسترسی مصرف‌کننده واقعی به انسولین قلمی است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر