کد خبر: 97349
A

امروز روح‌الله زم، مدیر کانال آمدنیوز، به‌اتهام افساد فی‌الارض، اعدام شد. او فرزند محمدعلی زم، از مهم‌ترین روحانیون فرهنگی دهه اول و دوم انقلاب بود. به‌بهانه اعدام فرزند" زم" مروری کردیم بر داستان اعدام فرزندان برخی از مهم‌ترین مقام‌های جمهوری‌اسلامی.

به گزارش دیده بان ایران؛ امروز روح‌الله زم، مدیر کانال ضد انقلاب آمدنیوز، به‌اتهام افساد فی‌الارض، اعدام شد. او فرزند محمدعلی زم، از مهم‌ترین روحانیون فرهنگی دهه اول و دوم انقلاب بود.محمدعلی زم، از ۱۳۵۹ تا ۱۳۸۰، رئیس حوزه‌هنری سازمان‌ تبلیغات اسلامی بود؛ از مهم‌ترین نهادهای مجری سیاست‌فرهنگیِ نظام بوده که شاعران، نویسندگان و سینماگران متعهد به نظام بسیاری در این نهاد رشد کردند.

به‌بهانه اعدام فرزند زم مروری کردیم بر داستان اعدام فرزندان برخی از مهم‌ترین مقام‌های جمهوری‌اسلامی.

ظن آن می‌رود آیت‌الله محمدی‌گیلانی، مقام‌قضایی عالی‌رتبه دهه ۶۰، که در دادگاه اعضای سازمان‌های سیاسی مخالف نظام نقش داشت، حکم اعدام دو پسرش، کاظم و محمدمهدی را هم که عضو مجاهدین‌خلق بوده‌اند، صادر کرده.

احمدی‌نژاد،‌ ٰحین تقدیر از گیلانی در دوران ریاست‌جمهوری‌اش و جامعه مدرسین حوزه‌علمیه قم در اعلامیه درگذشت وی، به حکم‌دادن او علیه نزدیکان‌اش به‌عنوان کارنامه مثبت‌اش و روزنامه کیهان هم به نقش او در بازداشت فرزندانش اشاره کرده‌اند.

ما برخی مورخان و روزنامه جمهوری‌اسلامی نوشته‌اند این دو فرزند گیلانی، در ارومیه در درگیری با نیروهای امنیتی و احتمالا با خوردن سیانور کشته‌‌شده‌اند نه در زندان.

حسین جنتی لادانی فرزند آیت‌الله جنتی، دبیر شورای‌نگهبان و رئیس‌ مجلس‌خبرگان، در سال ۱۳۶۲ در درگیری مسلحانه با نیروهای سپاه‌ در یک خانه‌تیمی مجاهدین‌خلق در اصفهان کشته‌شد.

حسین و همسرش، فاطمه سروری، از اعضای رده‌بالای مجاهدین‌خلق و نفر اول این سازمان در اصفهان بودند و حتی در اولین دوره انتخابات مجلس پس‌از انقلاب، از سوی این سازمان نامزد انتخابات شد ولی رای نیاورد و بعدتر از اقدام مسلحانه علیه جمهوری‌اسلامی حمایت کرد.

حسین جنتی پیش‌از انقلاب از هیات‌های موتلفه اسلامی به مجاهدین خلق گرایش پیدا کرد و در دهه ۵۰، حین تغییر ایدئولوژی مجاهدین از اسلام به مارکسیسم، در حکومت پهلوی بازداشت و به حبس ابد محکوم شد ولی رابطه‌اش را با طیف مسلمان سازمان قطع نکرد. 

علی جنتی، وزیر ارشاد اسبق، و فرزند دیگر احمد جنتی یک‌بار به روزنامه شرق گفته‌بود:« پدرم هیچ‌وقت بابت سرنوشت برادرم حسین ابراز ناراحتی نکردند» ولی «مادرم خیلی متأثر بود. تا آخر عمر هم همواره ناراحت بود»- او گفته‌بود خانواده جنتی از محل دفن حسین خبری ندارند. 

فاطمه سروری، عروس خانواده جنتی، که  از ایران گریخت و تا مدیریت رادیوی مجاهدین فرا رفت، در عملیات مرصاد، کشته شد.

فرزند حسین و فاطمه، محسن یا عاصف جنتی هم که به پدربزرگ‌اش سپرده‌شد، در قم بسیجی بود و در ۱۷،۱۸سالگی بنابر برخی روایت‌ها در یک ماموریت گشت تصادف کرد و درگذشت.

ولی موسوی تبریزی، دادستان انقلاب در دهه ۶۰، مدعی‌شده عاصف در حمله دهه ۷۰ به خانه آقای منتظری، همراه بسیجیان دیگر روی پشت بام بود که با کابل برق برخورد کرد و کشته شد- خیابانی در تهران به نام عاصف جنتی نام گذاشته ‌شده.

رشید حسنی، پسر بزرگ غلامرضا حسنی، مشهور به ملا حسنی، امام‌جمعه درگذشته ارومیه، است. ملا حسنی از محافظه‌کارترین امامان‌جمعه در دهه ۶۰ تا ۸۰ بود.

رشید اما به چریک‌های فدایی خلق پیوسته‌بود. ملا حسنی خودش پسرش را به دادگاه انقلاب معرفی می‌کند. ویک‌بار می‌گوید: «وقتی خبر اعدامش را شنیدم، ناراحت نشدم چون به وظیفه‌ام عمل کردم.»

اما حسنی سال ۹۱، سی‌سال پس‌از اعدام رشید، به خبرگزاری رسا گفت اعدام فرزندش برایش «فوق‌العاده سخت» بوده و اگر برای تربیتش بیش‌تر وقت می‌گذاشت، چنین سرنوشتی پیدا نمی‌کرد. «الان هم رنج می برم که پسرم که دیروز با شاه می جنگید، امروز در فهرست اعدامی‌ها باشد.»

او در خاطراتش نوشته حکم فرزندش «حبس ابد بود» و «قاضی پرونده فله‌ای حکم صادر کرد». به اعتقاد وی، برخی احکام اعدام اوایل انقلاب «از سوی اعضای گروه‌هایی که در در دستگاه قضایی نفوذ کرده بودند، صادر می‌شده.»

از میان چهره‌های سیاسی و فرهنگی دیگر که گفته می‌شود وابستگان اعدامی داشته‌اند، می‌توان به علی(همایون) شایانفر، برادر حسن شایانفر، اشاره کرد. 

حسن شایانفر که چندسال پیش درگذشت، در دوران حسین شریعتمداری، نفر دوم روزنامه کیهان و مسوول دفتر پژوهش‌ها و مطالعات فرهنگی‌اش بود و در خاطرات‌اش گفته که در دهه ۶۰ با حسین شریعتمداری با زندانیان سیاسی اوین گفت‌وگوی فرهنگی می‌کرده. 

اما در همان دهه ۶۰، سال ۶۵، برادر او در اوین بابت عضویت در مجاهدین‌خلق اعدام شد.

مجاهدین خلق مدعی‌‌اند محمود، برادر محسن آرمین، نماینده اصلاح‌طلب مجلس ششم، در دهه ۶۰ در زندان اوین بابت عضویت در مجاهدین خلق اعدام شد.

 

 

منبع: روزآروز

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر