کد خبر: 105337
A

تعدادی از سهامداران حقیقی در اعتراض به ریزش بازار و زیان‌های وارده به آن‌ها مقابل بورس اوراق بهادار تهران تجمع کردند.

به گزارش دیده بان ایران؛ امروز تعدادی از سهامداران حقیقی به خاطر ریزش مداوم شاخص‌های بورس و زیان‌هایی که از این ناحیه متوجه سرمایه آن‌ها شده است، در مقابل ساختمان شرکت بورس اوراق بهادار تهران در سعادت آ باد تجمع کردند. شعاری که در فیلم منتشرشده از آن‌ها به گوش می‌رسد، «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز».

 

سال ۹۹ به موازات آزاد شدن سهام عدالت بعد از چهارده سال و همچنین رشد بی رویه نرخ ارز، شاخص بورس هم رو به افزایش بود به گونه‌ای که شاخص کل به عنوان میانگین بازار از ۵۰۸ هزار واحد در ابتدای سال ۹۹ به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد در نیمه مرداد همان سال افزایش یافت و این باعث روی آوری عده زیادی از مردم به حضور در بورس شد و بعد از آن شاخص کل بورس مرتب کاهش یافت، به گونه‌ای که در پایان سال شاخص کل بورس با رشد ۱۵۰ درصدی به حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد رسید. در این بین بسیاری از سهامداران حقیقی که اطلاعات زیادی از بازار نداشته و برخی از آن‌ها دست به اقدامات خطرناکی مانند فروش اموال و دارایی‌های مورد استفاده خود کرده بودند، دچار زیان شده و هنوز نتوانسته اند سرمایه خود را از بازار بیرون بکشند.

 

با توجه به حضور ۶۰ میلیون ایرانی در بورس که معادل حدود ۷۵ درصد جمعیت کشور است، برخی کارشناسان می‌گویند، لازم است کانون سهامداران حقیقی باید تشکیل شده تا سهامداران حقیقی و خرد از طریق صندوق‌هایی مدیریت شوند که دچار زیان‌های هنگفت نشوند.

 

گرچه بازار سرمایه ذاتاً دارای ریسک و نوسان است و همانطور که سود افراد به خودشان برمی گردد، زیان آن‌ها نیز به کسی مربوط نیست و به خودشان مربوط است، اما در عین حال باید با اصلاح قوانین به نفع سرمایه گذاران خرد از زیان بیش از حد مردم جلوگیری شود.

 

سرمایه گذاری در بورس روشی برای اصلاح پس انداز ملی و تزریق پس انداز‌ها به تولید کشور به شمار می‌رود.

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر