کد خبر: 107426
A

نمایندگان مردم در مجلس با طرح تحقیق و تفحص از کفش ملی و نحوه مدیریت شرکتها و اموال بازنشستگان در مجموعه شرکتهای(هلدینگ) آتیه صبا موافقت کردند.

به گزارش سایت دیده بان ایران نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز (سه شنبه 21 اردیبهشت) قوه مقننه ، با طرح تحقیق تحقیق و تفحص از «کفش ملی و نحوه مدیریت شرکتها و اموال بازنشستگان در مجموعه شرکتهای(هلدینگ) آتیه صبا» با 113 رأی موافق، 33 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 217 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

عباس مقتدایی به عنوان نماینده درخواست کننده این تحقیق و تفحص در تشریح دلایل خود گفت: صندوق بازنشستگی کشوری دارای 5 هلدینگ می باشد که بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر را تحت پوشش خود قرار داده و یکی از این هلدینگ ها شرکت آتیه صبا است.

وی ادامه داد: شرکت های زیرمجموعه هلدینگ آتیه صبا در زمینه های مختلفی اعم از صنعت و معدن، حمل و نقل، گردشگری و صنایع غذایی فعالیت می کنند که برای مشخص شدن وسعت آن چند نمونه را عنوان می کنم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس یازدهم افزود: یکی از مجموعه های زیرنظر هلدینگ آتیه صبا، هواپیمایی آسمان است. همچنین این شرکت دارای 50 هتل 3 یا 4 ستاره در سطح کشور است که در سال 96 و در دورانی که کرونا وجود نداشت، 3 میلیارد تومان ضررده بوده اند. این در حالی است که این مجموعه ها می خواهند منافع بازنشستگان را تامین کنند.

مقتدایی تصریح کرد: زمانی شرکت کفش ملی بیش از 12 هزار نفر را مشغول به کار کرده بود، اما در حال حاضر با توجه به گزارشات موجود، حتی زمین آن نیز فروخته شده و محصولات این شرکت در کارخانجات دیگری تولید شده و تنها برای فروش به فروشگاه های کفش ملی ارسال می شود. از این رو شرکت کفش ملی تقریباً از بین رفته و نابود شده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اضافه کرد: اکثر زیرمجموعه های هلدینگ آتیه صبا در حال حاضر زیان ده هستند، از این رو تحقیق و تفحص از مجموعه مذکور موجب شده امیدی در دل بازنشستگان به وجود آید.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم ادامه داد: براساس گزارشات موجود در هیات مدیره هلدینگ آتیه صبا از جانب وزارت صمت، عزل و نصب هایی صورت گرفته است. همچنین علی رغم اینکه مدیران این مجموعه حقوق های نجومی دریافت می کنند، نتوانسته اند شرکت های زیان ده را به سودده تبدیل کنند، لذا لازم است موضوع تحقیق و تفحص از مجموعه مذکور مطرح شود.

لازم به ذکر است مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، گزارش کمیسیون متبوعش درخصوص تحقیق و تفحص از هلدینگ آتیه صبا را به شرح زیر قرائت کرد. در اجرای ماده (212) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، موضوع درجلسه رسمی مورخ 1399/10/9 ‌کمیسیون که با حضور 17 نفر حاضرین از نمایندگان عضو کمیسیون، متقاضیان تحقیق و تفحص مطرح و پس از استماع نظرات طرفین، ضرورت انجام تحقیق و تفحص در محورهای ذیل به تصویب رسید.

متن تحقیق و تفحص:

بازنشستگان عزیز کشور از اقشار مهمی هستند که در مباحث مختلف مورد بی توجهی قرار گرفته اند. با عنایت به اینکه معیشت بازنشستگان اهمیت بالایی برای نمایندگان مجلس و همه دلسوزان کشور دارد، حراست و حفاظت از اموال آنان همواره در اولویت است.اگر اموال متعلق به بازنشستگان کشور در مسیر درست بکارگرفته   و به خوبی مدیریت شود، می تواند سود سرشاری برای کشور و بازنشستگان داشته باشد.در مقابل اگر مدیریت نامطلوبی شکل گیرد، می تواند باعث ضربه به کشور و همچنین قشر عزیز و زحمت کش بازنشسته شود.

شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا مسئولیت بخشی از اموال مهم بازنشستگان کشور را در اختیار دارد.برای مثال، کارخانه کفش ملی که متعلق به بازنشستگان است، نامی پرآوازه در بین مردمان ایران زمین است.

این کارخانه در سالیان گذشته در جهت پرداخت بدهی دولت، به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شد .

کارخانه کفش ملی در دولتهای مختلف دچار مشکلات عدیده ای  ;شد و مورد بی لطفی و بی توجهی قرار گرفت.بازنشستگان   و فعالان رسانه ای بارها در این خصوص ابراز نگرانی کردند که چه شده است که کارخانه ای که روزی دارای هزاران کارگر بود و در تولید کشور نقش بسزایی داشت، الان بگونه ای شده است که حتی کارخانه و ماشین آلاتی ندارند.در صورتیکه با نشان تجاری(برند) مشهور این شرکت می توانست در حوزه بین الملل دارای شعبات متعدد باشد.

این کارخانه با آن نام و آوازه و ظرفیتی که داشت، می توانست نقش بسزایی در سودآوری برای بازنشستگان و همچنین خدمت به تولید کشور داشته باشد.

ضرورت دارد مشخص شود که چرا این دارایی های مطرح و مهم بازنشستگان، مورد بی توجهی قرار گرفته و چه افرادی و چه سیاست هایی باعث بوجود آمدن چنین وضعیتی برای شرکتهایی همچون کفش ملی شده اند.

این ظرفیت می توانست خدمت بزرگی به ایجاد اشتغال و تولید ملی کند، اما دقیقا برعکس عمل گردیده و صرفا هم اکنون این کارخانه خریدار کفش های سایر تولیدی هاست. شرکت  سرمایه گذاری آتیه صبا که مدیریت شرکتهای مختلفی همچون کفش ملی را برعهده دارد، در خصوص مدیریت سایر شرکتها نیز عملکرد مطلوبی نداشته است و ضرورت دارد عملکرد این هلدینگ که دارایی بازنشستگان در اختیارش می باشد، مورد بررسی ویژه و تحقیق و تفحص قرار گیرد.

سوال اصلی: بازنشستگان عزیز کشور از اقشار مهمی هستند که در مباحث مختلف مورد بی توجهی قرار گرفته اند. با عنایت به اینکه معیشت بازنشستگان اهمیت بالایی برای نمایندگان مجلس و همه دلسوزان کشور دارد، حراست و حفاظت از اموال آنان همواره در اولویت است.اگر اموال متعلق به بازنشستگان کشور در مسیر درست بکارگرفته  و به خوبی مدیریت شود، می تواند سود سرشاری برای کشور و بازنشستگان داشته باشد.در مقابل اگر مدیریت نامطلوبی شکل گیرد، می تواند باعث ضربه به کشور و همچنین قشر عزیز و زحمت کش بازنشسته شود. هلدینگ آتیه صبا مسئولیت بخشی از اموال مهم بازنشستگان کشور را در اختیار دارد.برای مثال، کارخانه کفش ملی که متعلق به بازنشستگان است، نامی پرآوازه در بین مردمان ایران زمین است. کارخانه کفش ملی در دولتهای مختلف دچار مشکلات عدیده ای شد و مورد بی لطفی و بی توجهی قرار گرفت.بازنشستگان  و فعالان رسانه ای بارها در این خصوص ابراز نگرانی کردند که چه شده است که کارخانه ای که روزی دارای هزاران کارگر بود و در تولید کشور نقش بسزایی داشت، الان بگونه ای شده است که حتی کارخانه و ماشین آلاتی ندارند.در صورتیکه با نشان تجاری(برند) مشهور این شرکت می توانست در حوزه بین الملل دارای شعبات متعدد باشد. این کارخانه با آن نام و آوازه و ظرفیتی که داشت، می توانست نقش بسزایی در سودآوری برای بازنشستگان و همچنین خدمت به تولید کشور داشته باشد. ضرورت دارد مشخص شود که چرا این دارایی های مطرح و مهم بازنشستگان، مورد بی توجهی قرار گرفته و چه افرادی و چه سیاست هایی باعث بوجود آمدن چنین وضعیتی برای شرکتهایی همچون کفش ملی شده اند. این ظرفیت می توانست خدمت بزرگی به ایجاد اشتغال و تولید ملی کند. شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا که مدیریت شرکتهای مختلفی همچون کفش ملی را برعهده دارد، در خصوص مدیریت سایر شرکتها نیز عملکرد مطلوبی نداشته است و ضرورت دارد عملکرد این هلدینگ که دارایی بازنشستگان در اختیارش می باشد، مورد بررسی ویژه و تحقیق و تفحص قرار گیرد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر