کد خبر: 128074
A
معاون پیشین وزارت ارتباطات:

​معاون پیشین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد طرح صیانت گفت: اگر شخصی کوچکترین آشنایی با قوانین و مقررات داشته باشد می‌داند که این طرح به‌دنبال قانون‌مند کردن فضای مجازی نیست.

به گزارش دیده بان ایران؛ امیر ناظمی با بیان اینکه ضرورتی برای تصویب طرح صیانت وجود ندارد، گفت: حمایت و حفاظت از حقوق کاربران در جهان معنای دیگری دارد و طرح‌هایی که در جهان با این هدف تدوین و اجرا شدند مانند "طرح مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا" هیچگونه شباهتی با طرحی که در ایران در حال بررسی و تصویب است، ندارد.

وی تصریح کرد: این طرح با حق دسترسی مردم به اطلاعات تعارض دارد و فعالیت پلتفرم‌ها را محدود می‌کند، این محدود کردن قانونی نیست و از نظرات غیرحاکمیتی استفاده نشده است.

وی ادامه داد: این طرح با قوانین موجود نیز تعارض جدی دارد به عنوان مثال با تصویب این طرح مسئولیت‌های سازمان تنظیم مقررات از اختیارات این سازمان خارج می‌شود و از دست دادن این مسئولیت‌ها به این معناست که وزارت ارتباطات نمی‌تواند نسبت به تکالیف خود پاسخگو باشد و بسیاری از اختیارات خود را از دست می‌دهد.

ناظمی با بیان اینکه این طرح ناامیدی میان فعالان اکوسیستم را افزایش می‌دهد، گفت: در چنین شرایطی میل به مهاجرت افزایش پیدا می‌کند و با افزایش این میل شرکت‌های نوپدید و تازه تاسیس از بین می‌روند، همچنین سرمایه اجتماعی را کاهش می‌دهد. مطابق با نظرسنجی‌ها تعداد قابل توجهی از مردم مخالف آن هستند و با استناد به توئیت اخیر معاون پژوهش‌های مجلس بیش از ۸۵ درصد از اصول گرایان نیز مخالف این طرح هستند.

وی با بیان اینکه این طرح در کشور دوگانگی ایجاد می‌کند، گفت: این طرح شرکت‌های فعال را مقابل مردم قرار می‌دهد و در نهایت منجر به کاهش اعتماد بین مردم و شرکت‌ها می‌شود. همچنین افزایش مداخله دولت در اقتصاد را بالا می‌برد تجربه نشان داده است که هرگاه نقش دولت در اقتصاد پررنگ شود چه عواقبی دارد و دیگر نمی‌توانیم انتظار یک بازار آزاد رقابتی داشته باشیم. مطابق با این طرح دولت اجازه دارد اگر بخش خصوصی نتوانست محصول داخلی مناسب تولید کند خود وارد عمل شود.

رئیس پیشین سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه این طرح محدود به پلتفرم‌ها نیست، افزود: موضوع این طرح پلتفر‌م‌ها و پیام‌رسان‌ها نیست بلکه خدمات پایه کاربردی و کل اینترنت را نشانه رفته است. همچنین واگذاری امور اجرایی به شوراها اشتباه اداری است و چالش‌های بزرگی را به همراه می‌آورد از جمله عدم توازن بین اختیارات و مسئولیت‌ها.

وی با بیان اینکه در طرح صیانت رویکرد مجوزدهی افزایش پیدا خواهد کرد، گفت: اپراتورها در حال حاضر ترکیبی از نهادهای نظامی و نهادهای عمومی و غیردولتی هستند ولی همچنان بخش مهمی از تنظیم‌گری در دولت انجام می‌شود به عنوان مثال اگر همراه اول تمایلی برای توسعه شبکه خود در روستاها نداشت وزارت ارتباطات ابزار آن را دارد که نظر آنها را تغییر بدهد. در واقع با تصویب این طرح، ابزارها از وزارت ارتباطات گرفته می‌شود و ابزاری برای کنترل آنها وجود ندارد.

ناظمی گفت: جامعه مدنی باید حساسیت خود را نسبت به تصویب این طرح حفظ کند چون تصویب این طرح به معنی خداحافظی با اینترنت در ایران است.

منبع: ایلنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر