کد خبر: 137804
A

لیر ترکیه با تصمیمات جدید بانک مرکزی این کشور باز هم ارزش خود را در مقابل دلار از دست داد و امروز جمعه هر دلار آمریکا برابر با ١٨/٠٨ لیر شد.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛لیر ترکیه با تصمیمات جدید بانک مرکزی این کشور باز هم ارزش خود را در مقابل دلار از دست داد و امروز جمعه هر دلار آمریکا برابر با ١٨/٠٨ لیر شد.

بانک مرکزی ترکیه روز پنجشنبه نرخ بهره بانکی را از ١۴ درصد به ١٣ درصد کاهش داد.

خبرگزاری دولتی آناتولی، این بانک در اطلاعیه خود ضمن اشاره به «افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیکی»، اعلام کرد: «پیش‌بینی‌های رشد جهانی برای دوره آتی سیر نزولی داشته و احتمال رکود اجتناب‌ناپذیر است.»

بانک مرکزی ترکیه همچنین تأکید کرد: «هیأت مدیره سیاست احتیاطی کلان را تقویت و از اثربخشی مکانیسم انتقال پول پشتیبانی خواهد کرد.»

در حالی که کارشناسان اقتصادی این اقدام بانک مرکزی ترکیه را خلاف تئوری‌های اقتصادی می‌دانند، در بخش دیگر این اطلاعیه آمده است: «ارائه سیاست‌های پولی و مالی حمایتی به منظور تداوم روند افزایشی تولیدات صنعتی و نرخ اشتغال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.»

همچنین این اقدام بانک مرکزی ترکیه در حالی است که بر اساس آخرین آمارهای رسمی، نرخ تورم در این کشور به ۸۰ درصد رسیده و امید اندکی به کاهش کوتاه مدت نرخ تورم در بازارهای ترکیه وجود دارد.

به دنبال این تصمیم غافلگیرانه، لیر ترکیه اندکی قبل از ساعت ۱۲ ظهر به وقت گرینویچ نزدیک به یک درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داد و به نزدیک به ۱۸/۱ لیر برای هر دلار رسید.

بانک مرکزی ترکیه پیشتر با دستور رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری این کشور، نرخ بهره بانکی را از ۱۹ درصد به ۱۴ درصد (بین ماه‌های اوت و دسامبر سال گذشته) کاهش داده بود و اقدام امروز بانک مرکزی در هفت ماه گذشته بی‌سابقه بود.

رئیس جمهوری ترکیه معتقد است نرخ بهره بالا باعث افزایش تورم می‌شود اما سیاست پولی جنجالی او باعث شد لیر ترکیه در سال ۲۰۲۱ حدود ۴۴ درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست بدهد.

با وجود مداخلات بانک مرکزی و اعلام حمایت از لیر ترکیه در پایان ژوئن، این ارز از اول ژانویه سال جاری دوباره بیش از ۲۵ درصد در برابر دلار کاهش یافته است.

در نتیجه این فروپاشی مالی در ترکیه، تورم طی یک سال در ژوییه به ۷۹/۶ درصد رسید که بر اساس آمارهای رسمی، بالاترین نرخ در ۲۴ سال گذشته است.

این در حالی است که ۱۱ ماه بیشتر به انتخابات ریاست جمهوری ترکیه باقی نمانده است.

پیشتر در اوایل ماه ژوئن، رئیس جمهوری ترکیه بار دیگر ضمن مخالفت با دیدگاه اقتصاددانان، گفت که می‌خواهد دوباره نرخ بهره بانکی را کاهش دهد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر