کد خبر: 143752
A

روزانه 250 تن مواد غذایی در ایام جام جهانی به قطر صادر میشود

رئیس سازمان توسعه تجارت از صادرات روزانه 250 تن مواد غذایی و کشاورزی به قطر در ایام جام جهانی خبر داد و گفت: این توافق با برنامه‌ریزی سازمان توسعه تجارت و برگزاری نمایشگاه ماه پیش در دوحه میسر شده است.

روزانه 250 تن مواد غذایی در ایام جام جهانی به قطر صادر میشود

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، علیرضا پیمان پاک، در مورد آخرین اقدامات این سازمان در مراودات تجاری با قطر در آستانه جام جهانی و استفاده از این فرصت در توسعه تجارت خارجی گفت: یکی از رویکردهای اصلی دولت سیزدهم توسعه تجارت با کشورهای همسایه است.

وی افزود: قطر نیز یکی از اهداف این رویکرد محسوب می شود که رئیس جمهور شخصا سفری به این کشور داشت و در  دیدار با امیر قطر توافقات خوبی انجام و دستورات لازم صادر شد.

پیمان پاک با بیان اینکه روابط تجاری ایران و قطر در گذشته توسعه یافته نبود، گفت: مشکلاتی مانند زیرساخت های گمرکی و حمل و نقل کالا وجود داشت که با اختصاص بخشی از بنادر قطری به حمل مستقیم کالا از ایران و احداث خط مستقیم کشتیرانی تا حدودی برطرف شد.

وی به ایجاد مرکز تجاری در دوحه و اعزام هیأت 75 نفره از تجار ایرانی به قطر اشاره کرد و افزود: در این سفر تجار مذاکرات خوبی برای توسعه تجارت داشتند و توافقات خوبی انجام شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به برگزاری نمایشگاه محصولات موادغذایی، مواد شوینده، صنایع دستی، کیف و کفش در قطر گفت: این نمایشگاه یک ماه پیش با حضور برندهای برتر ایرانی برگزار شد و بیش از 35 نفر از شیوخ قطری از آن بازدید کردند.

وی دستاورد برگزاری این نمایشگاه در آستانه جام جهانی را انعقاد موافقت‌نامه تامین مواد غذایی و کشاورزی در ایام جام جهانی عنوان کرد و بیان داشت: با این توافق‌نامه روزانه 250 تن مواد غذایی و کشاورزی به قطر ارسال می‌شود که اکنون چند محموله آن به قطر رسیده است.

پیمان پاک در باره همکاری‌های بلند مدت تجار دو کشور نیز گفت: طبق توافقات سرمایه گذاران قطری با حضور در ایران و سرمایه‌گذاری به تولید کالاهای مورد نیاز قطر می پردازند تا این کالاها به کشورشان صادر شود.

وی از تهیه نقشه راه توسعه تجارت ایران و قطر و رسیدن به تراز 3 میلیارد دلاری خبر داد و گفت: بخش عمده‌ای از این نقشه راه به صادرات مجدد مرتبط می‌شود تا ما بتوانیم از ظرفیت قطر برای صادرات کالاهایمان به کشورهای دیگر استفاده کنیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت بیان داشت: کشور قطر تعرفه صادرات مجدد را برای تجار ایرانی به شدت کاهش داده و تخفیف قابل توجهی را در نظر گرفته است. ضمن اینکه ما می‌توانیم از این ظرفیت برای واردات کالاهای مورد نیاز استفاده کنیم.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر