کد خبر: 145568
A

شورای اطلاع رسانی دولت: از خرداد ۱۴۰۰ تاکنون، دلار فقط ۴۰ درصد افزایش داشته

"شورای اطلاع‌رسانی دولت" در واکنش به سرمقاله روزنامه ای با عنوان «خدا رحم کرد» طی یادداشتی نوشت: از انتخابات خرداد ۹۶ تا آذر ۹۷ که دکتر رئیسی گفت «خدا رحم کرد من رئیس‌جمهور نشدم که دلار بشود ۵۰۰۰ تومان» دلار از ۳۷۰۰ به ۱۱۵۰۰ رسید یعنی ۲۱۰ درصد افزایش. اما در زمان مشابه از خرداد ۱۴۰۰ تا کنون، دلار ۴۰ درصد افزایش داشته است.

شورای اطلاع رسانی دولت: از خرداد ۱۴۰۰ تاکنون، دلار فقط ۴۰ درصد افزایش داشته

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ "شورای اطلاع‌رسانی دولت" در واکنش به سرمقاله روزنامه هم‌میهن با عنوان «خدا رحم کرد» طی یادداشتی نوشت:

سرمقاله «خدا رحم کرد» مملو از اطلاعات و گزاره‌های غلط و به‌تبع آن استنتاجات مخدوش است؛ دولت قبل در سال 92 دلار را در کانال 3 هزار تومان تحویل گرفت و با 630 درصد افزایش در کانال 27 هزار تومان تحویل داد.

از انتخابات خرداد 96 تا آذر 97 که دکتر رئیسی گفت «خدا رحم کرد من رئیس‌جمهور نشدم که دلار بشود 5000 تومان» دلار از 3700 به 11500 رسید یعنی 210 درصد افزایش. اما در زمان مشابه از خرداد 1400 تا کنون، دلار 40 درصد افزایش داشته است.

در شهریور 1400 شاخص‌های اقتصادی در بدترین وضعیت بود: تورم 59 درصدی، میانگین نرخ رشد اقتصادیِ نزدیک به صفر در دهه 90، نرخ نگران‌کننده تشکیل سرمایه ثابت، کاهش درآمد سرانه و یک‌سوم کوچک‌تر شدن سفره مردم، افزایش افراد در خط فقر مطلق و فقر نسبی.

سیاست‌های مخرّب اقتصادی مانند استمرار ارز ترجیحی، استقراض از بانک مرکزی و رشد شدید پایه پولی، فروش سنگین اوراق و ایجاد تعهدات بالا برای آینده و کسری بودجه حدود 450 هزار میلیارد تومانی سال 1400، تنها بخش‌هایی از آنومی اقتصاد کشور در آن مقطع بود.

در 16 ماه گذشته تورم از 60 به 44 درصد رسید و رشد اقتصادی به بالاتر از 4 درصد؛ ارز ترجیحی با تدبیر دولت برای جبران (یارانه‌های 300 و 400 هزار تومانی) حذف شد.

در دولت قبل با حذف ارز برخی کالاها هیچ جبرانی برای مردم در نظر گرفته نمی‌شد و مهمترین بخش اصلاح ارز ترجیحی یعنی کالاهای اساسی نیز دست‌نخورده برای دولت کنونی باقی گذاشته شد.

دولت از برنامه خود در ایجاد یک میلیون شغل در سال جلوتر است و براساس اطلاعات سامانه جامع رصد اشتغال، در شش ماه ابتدایی سال جاری تعداد 656 هزار و 162 مورد اشتغال جدید در کل کشور به ثبت رسیده است.

پیوند جریان آشوب و ایران‌ستیزان برای لطمه زدن به زندگی مردم و اقتصاد کشور جزو عوامل قطعی در التهابات اقتصادی است.

راه نقد حتی برای افراد و جریان‌هایی که جزو عوامل یا همراهان رسیدن اقتصاد کشور به نقاط پرخطر و آسیب‌پذیر کردن زندگی و معیشت مردم هستند، مسدود نیست؛ انتظار این است که نقدونظر براساس داده‌ها و اطلاعات صحیح انجام شود چراکه بار کج به منزل نمی‌رسد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر