کد خبر: 51409
A

دلالان ارز پس از نظارت های سنگین سازمان های نظارتی در چهارراه استانبول و خیابان فردوسی، این بار بساط خود را از خیابان جمع و در شبکه های اجتماعی مانند تلگرام پهن کرده اند.گروه هایی که این روزها به شدت رشد می کنند و افسار نرخ ارز را به دست گرفته اند.

به گزارش دیده بان ایران؛ پس از جلوگیری فعالیت دلالان ارز در بازار آزاد این بار شاهد بساط پهن شده آن ها در گروه های تلگرامی هستیم. تنور داغ بازار ارز، زمینه را برای استفاده بیش از حد این ظرفیت فراهم کرده است.سوال روزانه و بلکه ساعتی مردم از یکدیگر به جمله ای معادل ( دلار چند؟) بر می گردد!که این سوال ربطی به معامله این سرمایه در بین عموم جامعه ندارد زیرا قطعا بسیاری از مردم هیچ نقشی در معاملات روز صرافی ها ندارند. بلکه آن ها معتقدند بسیاری از اجناس داخلی و وارداتی بعد از تغییر نرخ ارز شاهد افزایش قیمت خواهند بود و بیشترین نگرانی ها از افزایش نرخ ارز به خصوص ارزهایی که رایج تر هستند بین وارد کنندگان و صادرکنندگان به همین موضوع بر می گردد.
با اینکه مردم بطور مستقیم با ارز سر و کار ندارند و آن را نمی بینند اما بیشترین دخالت را در زندگی آنها برجای گذاشته و تاثیرات آن را به وفور حس می کنند، ارزی تنها با دست کاری افکار عمومی از خارج از کشور و بعضا عوامل داخلی بالا و پایین می شود.

کانال های جدید دلال های ارزی

دلالانی که در پس نظارت های سنگین سازمان های نظارتی در چهارراه استانبول و خیابان فردوسی، بساط خود را از خیابان جمع و در شبکه های اجتماعی مانند تلگرام پهن کرده اند.گروه هایی که این روزها به شدت رشد می کنند و افسار نرخ ارز را به دست گرفته اند.
به طوری که برخی از آنها نرخ را در ساعات پایانی شب افزایش می دهند و حتی معاملات را نیز در همان ساعات انجام می دهند؛طی بررسی ها در یکی از این گروه ها متوجه شدیم که خریدار و فروشنده با اسامی تقلبی و همچنین برخی رمز ها نسبت به فروش ارز اقدام می کنند، اما به نظر می رسد هیچ ارزی در کار نیست و تنها با اعلام نرخ های فرضی از سوی افراد خاصی که مدیر گروه ( دلالان ) به این مکان اضافه کرده است قصد برهم زدن روال عادی بازار را دارند.
 ساعات تبادل ارز در این گروه به ساعات منتهی به شب بر می گردد، این در حالیست که معاملات رسمی ارز بعد از ساعات اداری به پایان می رسد و نرخ در آن زمان اعلام می شود. نکته قابل توجه دیگر در این زمینه خرید و فروش ارز در شهرهای مرزی و همچنین شهر های زیارتی است که این نیز به نوبه خود روندی عادی بازار را مختل کرده است.در این گروه ها تضمین افزایش قیمت برای روز آینده و همچنین خرید با قیمت بالا ارائه می شود.
ارزی که از مسافران خارجی خریداری شده به صرافی ها تزریق نمی شود و مشخص نیست نتیجه این معاملات چیست . جامعه تنها شاهد افزایش روز به روز قیمت ارز و هجوم تعداد بالایی از مردم برای تبدیل نقدینگی هایشان به ارز است.
این روند در فروش غیر قانونی بیت کوین نیز در حال انجام است این در حالیست که خرید و فروش ارز دیجیتال تا اطلاع ثانویه ممنوع و غیر قانونی معرفی شده است و به نوعی فعالیت در این زمینه جرم نیز محسوب می شود.

گروه های تلگرامی، کانال های جدید دلال های ارزی

از سوی دیگر رسانه های معاند در حال جوسازی برای افزایش نارضایتی های برخی کسبه به گرانی مواد اولیه هستند، سوء برداشت از این نوع نارضایتی هایی که در بسیاری از کشورها نیز امری عادی و حقوق شهروندی محسوب می شود نیز این روزها از حاشیه های تاثیر گذار در افزایش نرخ ارز هاست.این درحالیست که این رسانه تنها به دنبال تغذیه اتاق خبر خود، مردم را تحریک به اعتراض درخصوص نرخ ارز می کنند.

خریداری ارز ریسک زیادی دارد


عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس ،درباره وضعیت قیمت ارز گفت:اختلاف قیمت ارز در بازار ثانویه با بازار آزاد رو به افزایش بوده و متاسفانه قیمت کالاها در بازار براساس نرخ بالاتر به روز می شود.
سید تقی کبیری تصریح کرد:در مجموع وضعیت درآمدهای ارزی کشور در حال حاضر نسبت به سال 91 الی 92 بهتر بوده و میزان فروش نفت ایران تاکنون به نسبت سال 91 با کاهش قابل توجهی روبرو نشده بنابراین می توان عنوان کرد قیمت فعلی ارز بیشتر ناشی از عوامل روانی بوده است.
وی گفت:با وجود اینکه روند افزایش نرخ ارز ادامه داشته و از ارزش پول کاسته می شود اما خریداری ارز ریسک زیادی دارد چرا که قیمت های ارز غیر واقعی است.
عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآوری کرد:در هر صورت با مدیریت صحیح و اعمال سیاست های اقتصادی می توان شرایط بازار ارز را ساماندهی کرد و در این راستا احتمال دارد نرخ ارز با سقوط آزاد روبرو شود./باشگاه خبرنگاران

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر