کد خبر: 58957
A

نرسی قربان کارشناس انرژی مقصود اصلی اروپایی ها از راه اندازی اینستکس را ' استقلال مالی از آمریکا' عنوان کرد و گفت: برای ایران هر تمهیدی که از فشار مشکلات اقتصادی بکاهد، مفید خواهد بود.

به گزارش دیده بان ایران؛ با خروج یک جانبه آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها علیه ایران، کشورهای اروپایی اعلام کردند برای حفظ این توافق ؛ سازوکاری را طراحی خواهند کرد که بتواند از طریق آن و بدون نیاز به دلار با ایران تعامل داشت.
این سازوکار دو روز پیش توسط فرانسه، انگلیس و آلمان به ثبت رسید. نام این سازوکار اینستکس است، در فرانسه به ثبت رسیده و مدیر آن یکی از بانکداران باتجربه آلمانی است. انگلیس هم ریاست کمیته نظارت این سازوکار را به عهده دارد.
نرسی قربان، کارشناس اقتصاد انرژی در این باره به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: هنوز دقیقا اعلام نشده که اینستکس قرار است چه کاری انجام دهد. آنچه اعلام شده این است که این ابزار قرار است مکانیسمی باشد که بوسیله آن ایران بتواند نفت خود را بفروشد و پول آن را در حسابی نگه دارند و بعد ایران بتواند با آن پول خرید های دیگری را انجام دهد. 
او افزود: اینکه آیا شرکت های خارجی حاضرند با این ابزاری که اروپا طراحی کرده کار کنند یا نه مسائلی است که هنوز حل نشده است و اروپاییان هنوز اعلام نکرده اند؟ به همین دلیل باید صبر کنیم و ببینیم اروپا دقیقا چه کاری می خواهد انجام دهد.
قربان در پاسخ به این سوال که این ابزار تا چه حد می تواند برای حل مشکلات اقتصادی ایران موثر باشد؟ گفت: در حال حاضر مشکلات ما آنقدر زیاد است که هر نوع تمهیدی که انجام شود و بتواند قسمتی از مشکلات ما را حل کند مفید خواهد بود.
نرسی قربان تصریح کرد: حتی 5 یا ده درصد مشکلات نیز حل شود به نفع ما خواهد بود و گام مثبتی به جلو است. ما نمی توانیم بگوییم که مثلا چون ده درصد از مشکلات حل شده پس ما نیازی به اینستکس نداریم. البته می توانیم بگوییم ده درصد کم است و باید بیشتر شود. اما در حال حاضر هر نوع تمهید مثبتی که انجام شود و به کاهش فشار از اقتصاد ایران کمک کند مفید است.
این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که آیا این راهکار می تواند زمینه ای برای استقلال مالی اروپا از آمریکا باشد؟ گفت: به نظر من به طور کلی مقصود اصلی اروپایی ها از این اقدام ایجاد راهی برای استقلال مالی از آمریکا بوده است. اروپایی ها به خاطر عشق و علاقه یا محبتی که به ایران دارند این کار را نمی کنند، اروپایی ها می خواهند ثابت کنند که اروپا مجبور نیست از هر تصمیمی که آمریکا می گیرد به دلیل مسائل اقتصادی پیروی کند.
او افزود: این کار ابراز قدرتی در مقابل آمریکا است. اروپا با این کار اعلام می کند که می تواند با کشورهایی که آمریکا تحریم می کند معامله و مبادله اقتصادی کند و با فعال شدن سیستم یورو اروپا منتظر سیستم دلاری آمریکا نباشد.
قربان در پاسخ به این سوال که آیا اروپا موفق خواهد شد؟ گفت: من فکر می کنم اگر آمادگی سیاسی کامل در اروپا وجود داشته باشد، اروپا موفق می شود./ایرنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر