کد خبر: 63742
A

دلار امروز با عبور از مرز روانی ۱۵ هزار تومان،نشان داد تلاشش را برای پیشروی در بازار ایران از سر گرفته است. بازار ارز تهران امروز با افزایش قیمت ،فعالیت خود را آغاز کرد،آن هم در شرایطی که هنوز بر اساس قول صرافان «قیمت روز»در نیامده بود. بر اساس توافق نانوشته ای،قیمت ارز همواره ساعت یازده صبح اعلام می شود و اتفاقا بسیاری از کارشناسان با این موضوع مشکل دارند و معتقدند ساعت بازار ارز در تهران نباید به وقت دوبی تنظیم شود. امروز در حالی دلار پیشروی خود را از سر گرفت که در فتح قله ۱۵ هزار تومانی در روز یکشنبه این هفته ناکام مانده بود. دلار در این روز هر چند کمی بالاتر از ۱۵ هزار تومان ایستاد اما بلافاصله تحت تاثیر اقدامات بازارساز به بازگشت به کانال ۱۴ هزار تومان رضایت داد و سپس مترصد فرصت تازه تری باقی ماند . امروز پس از سخنرانی روحانی و اقدامات متقابل ایران در مقابل آمریکا دلار روند صعودی به خود گرفت تا نشان دهد آماده جهش بزرگتری است

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛ بازار ارز تهران امروز با افزایش قیمت ،فعالیت خود را آغاز کرد،آن هم در شرایطی که هنوز بر اساس قول صرافان «قیمت روز»در نیامده بود.

 بر اساس توافق نانوشته ای،قیمت ارز همواره ساعت یازده صبح اعلام می شود و اتفاقا بسیاری از کارشناسان با این موضوع مشکل دارند و معتقدند ساعت بازار ارز در تهران نباید به وقت دوبی تنظیم شود.

امروز در حالی دلار پیشروی خود را از سر گرفت که در فتح قله ۱۵ هزار تومانی در روز یکشنبه این هفته ناکام مانده بود.

دلار در این روز هر چند کمی بالاتر از ۱۵ هزار تومان ایستاد اما بلافاصله تحت تاثیر اقدامات بازارساز به بازگشت به کانال ۱۴ هزار تومان رضایت داد و سپس مترصد فرصت تازه تری باقی ماند .

دلار

 

صرافان اما درباره دلایل پیشروی دوباره قیمت دلار می گویند:منتظر وضعیت عادی و تحلیل عادی نباشید،هر ساله در ماه مبارک رمضان قیمت ها به دلیل کاهش تقاضا رو به افول می گذاشت اما با این حال امسال سمبه سیاست آن قدر پر زور هست که سنت های پیشین بازار ایران را تغییر دهد.

در این شرایط قیمت دلار تحت تاثیر افزایش تنش های سیاسی امریکا علیه ایران افزایش یافته است،دلار امروز هر چند در ساعات پایانی روز روی ۱۵ هزار و ۲۵۰ تومان ایستاد اما پیش تر حتی روی ۱۵ هزار و ۳۵۰ تومان را هم دید .دلار در صرافی های بانکی نیز ۱۴ هزار و ۹۵۰ تومان قیمت خورد.

افزایش قیمت ها اما نتوانست مانند همیشه در تنور تقاضا بدمد چرا که محدودیت های اعمالی از سوی بانک مرکزی بر خرید و فروش ارز سبب شده است ریسک معامله دلار با دلال بالا رود.

برخی صرافان در پاسخ به این سئوال که قیمت ها در آستانه شوکی دوباره است یا خیر؟ می گویند وضعیت چندان قابل پیش بینی نیست چرا که موقعیت سیاسی ایران با گذشته تفاوت دارد.

از ساعات پایانی روز نوسان قیمت تحت تاثیر اعلام موضع تازه ایران در قبال برجام قرار گرفت اما تعطیلی بازار مانع از درگیری اتفاق تازه شد.

برخی صرافان که سابقه فعالیت طولانی تری در بازار ارز دارند نیز در خصوص آینده بازار می گویند: قیمت ارز در شرایطی که واقعی است امکان رشد انفجاری ندارد اما روند تضعیف ریال می تواند ادامه دار باشد چرا که حالا نرخ تورم بر ارز تاثیر عینی و مستقیم خود را می گذارد .

 سئوال مهم دست اندرکاران این بازار اما یکی است؛چه خواهد شد؟برای دریافت پاسخ نیز چاره ای جز تامل نیست

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر