کد خبر: 67265
A

فرهاد دژپسند رقم فرار مالیاتی و معوقات آن را اعلام کرد.

به گزارش دیده بان ایران، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی پس از حضور در نشست کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره عدم هماهنگی بین دستگاه‌ها درباره اجرای طرح جامع مالیاتی، گفت: در سال جاری که کشور با مضایق و محدودیت‌های زیادی در وصول سایر درآمد‌ها و منابع همانند نفت مواجه است، قطعاً مالیات و درآمد‌های مالیاتی می‌تواند یکی از اهرم‌های جدی برای عبور از شرایط بحرانی باشد.

وی با بیان اینکه برای تحقق درآمد‌های مالیاتی به اطلاعات و آمار نیاز داریم، افزود: اگر بخواهیم انصاف و عدالت مالیاتی را رعایت کرده و حداکثر درآمد‌های مالیاتی تحقق یابد، باید اطلاعات و آمار خوبی کسب کنیم که این اطلاعات و آمار را می‌توان از طرق مختلف کسب کرد.

عملکرد سه ماه گذشته در حوزه مالیاتی خوب بوده است

وزیر اقتصاد با بیان اینکه یکی از روش‌های قابل اطمینان برای دریافت اطلاعات و آمار همکاری دستگاه‌های اجرایی در قوه مجریه و سایر قوا است، تصریح کرد: امروز در یک تعامل چندجانبه تصمیمات خوبی اتخاذ و مقرر شد، در مواردی که هنوز تفاهم‌نامه بین دستگاه‌ها و سازمان امور مالیاتی منعقد نشده، ظرف یک هفته آینده این اتفاق عملیاتی شود.

دژپسند با تاکید بر اینکه مقرر شده انتقال و تامین اطلاعات توسط دستگاه‌ها با سرعت بیشتری انجام شود، گفت: امیدوارم از لحاظ بحث عملکردی، امسال وضعیت خوبی در حوزه مالیاتی داشته باشیم، البته عملکرد سه ماه گذشته خوب بوده و در سال گذشته نیز حدود ۹۷ درصد درآمد‌های مالیاتی محقق شده است.

باید در سال جاری فرار‌های مالیاتی را در تور انداخت

وی با بیان اینکه باید در سال جاری فراری‌های مالیاتی را در تور انداخت، بیان کرد: علی رغم اینکه سازمان امور مالیاتی به دنبال افزایش درآمد‌های مالیاتی است، اما هرگز به دنبال فشار به مودیان خوش حساب و خوش عملکرد نیست و هیچ دلیلی وجود ندارد برای اینکه درآمد‌های مالیاتی افزایش یابد به مودی خوش حساب که عملکرد مالیاتی خوبی دارد، فشار وارد شود.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه یکی از مجرا‌ها برای کاهش فرار‌های مالیاتی افزایش اطلاعات از مودیان است، افزود: پس از این اقدام باید در زمینه اطلاع رسانی قوانین اقدام کرد تا پایه‌های مالیاتی افزایش یابد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم، با بیان اینکه فرار‌های مالیاتی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده که شامل فرار‌ها و معوقات است، ادامه داد: برخی می‌گویند رقم فرار مالیاتی ۲۵ هزار میلیارد تومان است که حتی اگر همین رقم وصول شود، می‌توان جهش قابل توجهی در تحقق درآمد‌های مالیاتی ایجاد کرد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر