کد خبر: 79036
A
دبیر انجمن انبوه‌سازان تهران مطرح کرد:

محمدعلی ربانی ، دبیر انجمن انبوه‌سازان تهران می‌گوید: با توجه به وضعیت تورم کشور پیش‌بینی ما این است که قیمت مسکن در سال آینده بین 30 تا 50 درصد گران خواهد شد.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی دیده بان ایران؛ در ماه‌های پایانی سال رونق خرید و فروش مسکن در کشور افزایش یافته است. به گفته فعالان بازار با افزایش قیمت مسکن رونق و تکاپو در بازار بیشتر می‌شود. حال آنچه مرکز آمار اعلام کرده متوسط قیمت هر متر زمین یا خانه کلنگی در تهران در فصل پاییز امسال 18 میلیون و 733 هزار تومان گزارش شده است که نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از 86 درصد افزایش یافته است. آیا قیمت مسکن در سال 99 هم گران خواهد شد؟

 

در همین رابطه، دبیر انجمن انبوه‌سازان تهران در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت مسکن در سال 99 گران‌تر خواهد شد؟ به خط بازار گفت: با توجه به وضعیت تورم کشور پیش‌بینی ما این است که قیمت مسکن در سال آینده بین 30 تا 50 درصد گران خواهد شد، البته افزایش قیمت مسکن در مناطق مختلف نیز متفاوت است. متاسفانه در سال 98 دولت در زمینه کنترل کالاهای مصرفی صنعت ساخت و ساز اقدام قابل توجهی انجام نداده است. به عنوان مثال قیمت هر کیلو میلگرد و آهن از چهار هزار تومان به هشت هزار تومان رسیده یعنی قیمت آهن حدود 85 درصد گران شده است.  

 

محمدعلی ربانی افزود: سوال ما از دولت و کسانی که معتقدند قیمت مسکن در سال آینده تکان نمی‌خورد این است که مگر می‌شود نرخ دستمزد، قیمت حمل و نقل، مصالح ساختمانی، عوارض و خدمات شهرداری گران شود اما قیمت مسکن گران نشود؟ در حال حاضر قیمت تمام شده مسکن به غیر از پروانه ساخت و عوارض شهرداری هر متر حدود سه میلیون تومان تمام می‌شود. برای کنترل قیمت مسکن در سال آینده دولت باید قیمت بازارهای موازی مسکن یعنی دلار و طلا را کنترل کند.  

 

وی اظهار کرد: چنانچه دولت در سال آتی تسهیلات ارزان قیمت را در اختیار مردم بگذارد و بازار پول و سرمایه را کنترل کند، قیمت مسکن چندان گران نخواهد شد، در غیراینصورت باید منتظر سونامی قیمت مسکن در بازار باشیم.

 

منبع: خط بازار

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر