کد خبر: 122000
A

مقامات دولت بایدن روز چهارشنبه گفتند که دور فعلی مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های بزرگ جهانی در وین، روز پنجشنبه یا جمعه به پایان می رسد. این منابع توضیح دادند که زمان دقیق، به تحولات مذاکرات بستگی دارد.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ هآرتص نوشت: مقامات دولت بایدن روز چهارشنبه گفتند که دور فعلی مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های بزرگ جهانی در وین، روز پنجشنبه یا جمعه به پایان می رسد. این منابع توضیح دادند که زمان دقیق، به تحولات مذاکرات بستگی دارد.

در ادامه این مطلب آمده است: با این حال، خبرگزاری "تسنیم" امروز گزارش داد کشورهای اروپایی‌ که طرف مذاکرات هستند، می‌خواهند این دور از مذاکرات سریعا پایان یابد. این خبرگزاری نوشته است یک منبع دخیل در مذاکرات این موضوع را تایید کرده، و یکی دیگر از مقامات نزدیک به تیم مذاکره‌کننده ایران گفته است که ایران می‌خواهد مذاکرات هسته‌ای را تا هر اندازه که لازم باشد ادامه دهد.

در هفته های اخیر، مقامات ارشد اسرائیلی به کشورهای حاضر در مذاکرات مراجعه کرده و از آنها خواسته اند که گفتگوها محدود و مشروط به یک ضرب الاجل باشد. ارزیابی اسرائیل این است که تهران به دنبال آن است که مذاکرات تا جایی که ممکن است به طول بینجامد، تا به طور مخفیانه برنامه هسته ای خود را پیش ببرد.

مذاکرات ایران با شش طرف دیگر مذاکرات یعنی آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان روز دوشنبه آغاز شد و توسط دو تیم جداگانه انجام می شود. یکی از آنها که به درخواست تهران ایجاد شده است، به مباحث مربوط به رفع تحریم های آمریکا علیه ایران می پردازد و دیگری در مورد بازگشت کامل ایران و ایالات متحده به توافق سال 2015 است.

ایالات متحده در حال حاضر طرف رسمی مذاکرات نیست و ارتباط ایرانی ها با هیئت آمریکایی در وین، غیر مستقیم است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر