کد خبر: 132402
A

شرکت دولتی گاز فنلاند "گازم" روز جمعه اعلان کرد که بر اساس اطلاع شرکت گاز روسیه "گازپروم"، جریان گاز طبیعی صادراتی از بامداد شنبه قطع خواهد شد. قرار است جریان گاز روسیه از ساعت چهار به وقت گرینویچ ۲۱ مه (۳۱ اردیبهشت ماه) قطع شود.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛  شرکت دولتی گاز فنلاند "گازم" روز جمعه اعلان کرد که بر اساس اطلاع شرکت گاز روسیه "گازپروم"، جریان گاز طبیعی صادراتی از بامداد شنبه قطع خواهد شد.

خبرگزاری رویترز؛ گازم که از پرداخت بهای گاز دریافتی گازپروم به روبل بر اساس درخواست روسیه از کشورهای اروپایی، خودداری کرده، چهارشنبه گذشته هشدار داده بود که روسیه نباید عرضه گاز را به علت اختلاف بر سر پرداخت بهای آن به روبل، قطع کند.

میکا ویلیانن مدیر عامل گازوم ضمن ابراز تاسف از متوقف شدن عرضه گاز طبیعی بر اساس قرارداد با روسیه، افزود: ما با دقت برای این شرایط آماده بوده ایم و در صورت مختل نشدن شبکه انتقال گاز، خواهیم توانست در ماه های آینده گاز مشتریانمان را تامین کنیم.

قرار است جریان گاز روسیه از ساعت چهار به وقت گرینویچ ۲۱ مه (۳۱ اردیبهشت ماه) قطع شود.

گازم اعلام کرده که به تامین گاز مشتریان در فنلاند از منابع دیگر مانند خط لوله بالتیککونکتور که این کشور را به استونی وصل می کند، ادامه خواهد داد.

همچنین از روز شنبه گذشته روسیه صادرات برق به فنلاند را قطع کرده است.

یک اپراتور و تامین کننده زیر مجموعه شرکت «اینتررائو» روسیه اعلام کرده بود که مسکو از روز شنبه جریان برق را به فنلاند به دلیل پرداخت نکردن قبوض معوقه، قطع می‌کند.

طبق بیانیه این شبکه، شرکت «راو نوردیک»، زیرمجموعه شرکت هلدینگ انرژی دولتی روسیه «اینتر رائو»، مستقر در هلسینکی، از ششم ماه مه هیچ مبلغی در ازای برق عرضه شده به فنلاند، دریافت نکرده است. راهی برای پرداخت پرداخت وجود ندارد و ما مجبوریم از ۱۴ مه برق رسانی را متوقف کنیم.

درحالی روسیه اقدام به قطع برق فنلاند کرده که رئیس جمهوری و نخست وزیر فنلاند ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در بیانیه‌ مشترکی تاکید کردند که به دنبال پیوستن هرچه سریع‌تر کشورشان به پیمان ناتو هستند

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر