کد خبر: 141743
A

طالبان استفاده از تلفن هوشمند را در پنجشیر ممنوع کرد

‏در نواری صوتی مولوی محمدمحسن هاشمی، والی طالبان برای پنجشیر به تمام کارمندان اداره‌های غیرنظامی و نظامی این ولایت دستور می‌دهد که از گوشی هوشمند استفاده نکنند. نام‌برده می‌گوید که در صورت پیدا شدن گوشی هوشمند نزد مردم، آن را ضبط خواهند کرد.

طالبان استفاده از تلفن هوشمند را در پنجشیر ممنوع کرد

 به گزارش سایت دیده بان ایران؛ طالبان استفاده از تلفن های هوش‌مند را در‌ پنجشیر منع کرده‌اند.

‌در نواری صوتی مولوی محمدمحسن هاشمی، والی طالبان برای پنجشیر به تمام کارمندان اداره‌های غیرنظامی و نظامی این ولایت دستور می‌دهد که از گوشی هوشمند استفاده نکنند.

‌او در این نوار به همه دستور می‌دهد تا گوشی‌های هوش‌مند خود را در خانه بگذارند و همراه‌شان نیاورند.

نام‌برده می‌گوید که در صورت پیدا شدن گوشی‌ هوش‌مند نزد مردم، آن را ضبط خواهند کرد.

از سوی هم منابع دیگر می‌گویند که از روز گذشته تاکنون، طالبان در ایست‌های بازرسی در پنجشیر ده‌‌ها گوشی‌ هوش‌مند را از غیرنظامیان جمع‌آوری کرده و در برخی موارد شکستانده‌اند.

ممنوعیت استفاده از گوشی‌های هوش‌مند ‌پس از سفر ریچارد ‌بنت، گزارش‌گر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل به پنجشیر وضع شده است.

ممنوعیت استفاده از گوشی هوش‌مند در پنجشیر با واکنش‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شده است.

رامین مظهر، کاربری نگاشته است که ‌معنای ممنوعیت استفاده از گوشی هوش‌مند در پنجشیر این است که طالبان می‌خواهند جلو انتشار هر نوع اطلاعات و سند از هنگام اجرای جنایت در پنجشیر را بگیرند. او افزوده: «طالبان می‌خواهند بکُشند، بدرند، خون بریزند و نگذارند کسی خبر شود.»

شماری از کابران می‌گویند که ‌تلاش پنهان‌‌کاری در پنجشیر خود جنایت است.

این در حالی‌ست که پیش ازین تیرباران اسیران جنگی جبهه‌ی مقاومت، غیرنظامیان، بازداشت‌های خودسرانه با گوشی ثبت شده است.

‌افراد طالبان در ۱۴ ماه گذشته نوار‌های کُشتارهای‌شان را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند. از سوی دیگر به باور اگاهان برخی از این نوار‌های منتشر شده می‌تواند به‌عنوان اسنادی ضبط شود که «جنایت جنگی» و «جنایت علیه بشریت» در پنجشیر را به اثبات می‌رساند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر