کد خبر: 141753
A

روسیه سازمان ملل را تهدید کرد

مسکو به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به هرگونه "تحقیق غیرقانونی" در مورد انتقال ادعایی پهپادهای ایرانی به روسیه هشدار داد.

روسیه سازمان ملل را تهدید کرد

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ به نقل از آر تی، دیمیتری پولیانسکی، معاون نماینده دائم مسکو در سازمان ملل گفت که اگر روسیه تصمیم به شرکت در چنین تحقیقاتی بگیرد، ممکن است مجبور شود همکاری [خود] با سازمان ملل را دوباره ارزیابی کند.

هشدار وی در پاسخ به اتهاماتی مبنی بر اینکه ایران با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، که توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اجرا می‌کند، پهپادهای مسکو را تامین کرده است.

پولیانسکی تاکید کرد که جنجال پیرامون پهپادها ربطی به توافق هسته‌ای ندارد و تاکید کرد که دبیرخانه سازمان ملل حتی صلاحیت تحقیق در مورد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را ندارد.

پولیانسکی پس از نشست غیرعلنی شورای امنیت به خبرنگاران گفت: امیدواریم دبیرخانه و دبیرکل تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل را نقض نکنند و از وظایف فنی خود فراتر نروند و از مشارکت در هر گونه تحقیقات غیرقانونی خودداری کنند.

وی با اشاره به اینکه روسیه ترجیح می‌دهد این کار را انجام ندهد، افزود: در غیر این صورت، ما باید همکاری خود با آنها را مورد ارزیابی مجدد قرار دهیم که به نفع کسی نیست.

روسیه و ایران بارها این اتهامات مطرح علیه خود در این زمینه را رد کرده‌اند. مسکو اصرار دارد که تمام سلاح‌هایی که در اوکراین استفاده می‌کند از ذخایر خود سرچشمه می‌گیرد و پهپادهای مورد استفاده برای انجام حملات اخیر به زیرساخت‌های انرژی اوکراین، پهپادهای Geran-۲ (Geranium-۲) ساخت روسیه هستند. در همین حال، تهران اتهامات غرب را به عنوان «ادعاهای بی اساس و غیرمستند» رد کرده و اعلام کرده است که از حل مسالمت آمیز درگیری بین مسکو و کی‌یف حمایت می‌کند.

منبع: ایسنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر