کد خبر: 147261
A

یک نظریه‌پرداز بین‌المللی: حضور نتانیاهو و ماجرای پهپادها مانع اصلی احیای برجام است

استفان والت: «جنگ در خاورمیانه احتمالاً آخرین چیزی است که بایدن و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده در حال حاضر می‌خواهند، اما این امر مانع از آن نمی‌شود که نتانیاهو و متحدانش در داخل ایالات متحده برنامه خود را پیش نبرند.»

یک نظریه‌پرداز بین‌المللی: حضور نتانیاهو و ماجرای پهپادها مانع اصلی احیای برجام است

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ استفان والت نظریه پرداز برجسته روابط بین الملل در فارن پالیسی نوشت: قبل از اینکه وارد مباحث سال ۲۰۲۳ بشوم، تصمیم گرفتم به گذشته نگاه کنم تا ببینم آیا سال ۲۰۲۲ مطابق انتظارات من پیش رفته است یا خیر. در آخرین یادداشتم در سال ۲۰۲۱، «فهرست اولویت‌های سیاست خارجی بایدن در سال ۲۰۲۲» را شرح دادم. حالا می‌خواهم ببینم چه چیزی را درست پیش بینی کردم، چه چیزی را اشتباه، و دولت بایدن چقدر خوب عمل کرد؟

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ بخشی از یادداشت والت که مربوط به ایران است، در ادامه می‌آید: در سال ۲۰۲۱، من هشدار دادم که احتمالاً بایدن با فشار مجدد برای اقدام نظامی علیه ایران مواجه شود. در اینجا من بیش از حد بدبین بودم: این موضوع هرگز در سال ۲۰۲۲ به نقطه عطفی نرسید. اما بنیامین نتانیاهو به عنوان نخست وزیر بازگشته است و در راس دست راستی‌ترین دولت در تاریخ اسرائیل قرار گرفته است. هر گونه امکان دستیابی به توافقی جدید برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران اکنون مانند یک رویا به نظر می‌رسد.

تصمیم احمقانه دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده برای خروج از توافق برجام، به تهران اجازه داد تا نسبت به زمانی که برنامه جامع اقدام مشترک اجرا می‌شد، به بمب نزدیک‌تر شود و به نظر می‌رسد رهبران فعلی ایران بیشتر علاقه‌مند به ذخیره اورانیوم با غنای بالا و تقویت زیرساخت هسته‌ای خود نسبت به مذاکره در مورد محدودیت‌های جدید هستند.

بآمادگی و تمایل ایران برای ارائه هواپیما‌های بدون سرنشین به روسیه برای استفاده علیه اوکراین، احتمال پیشرفت دیپلماتیک در آن جبهه را کمتر می‌کند. نتانیاهو قبلاً گفته بود که توقف برنامه هسته‌ای ایران یکی از اهداف اصلی سیاست خارجی وی است و این به معنای تحت فشار قرار دادن دولت بایدن برای حمایت از اقدامات تهاجمی‌تر است. جنگ در خاورمیانه احتمالاً آخرین چیزی است که بایدن و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده در حال حاضر می‌خواهند، اما این امر مانع از آن نمی‌شود که نتانیاهو و متحدانش در داخل ایالات متحده برنامه خود را پیش نبرند.

منبع: انتخاب

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر