کد خبر: 147324
A

حکم دستگیری دونالد ترامپ صادر شد

رئیس هیئت قضائی عراق در سفر به تهران و در دیدار با معاون اول قوه قضائیه اعلام کرد: حکم دستگیری "دونالد ترامپ" رئیس جمهور سابق آمریکا از سوی دستگاه قضائی عراق صادر شده است.

حکم دستگیری دونالد ترامپ صادر شد

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ نشست حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق معاون اول قوه ‌قضائیه با مسلم متعب مدب؛ رئیس هیئت قضائی عراق در کمیته مشترک تحقیقات قضائی به منظور پیگیری پرونده شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی برگزار شد.

مصدق در این نشست ضمن تقدیر از حضور مقامات قضائی کشور عراق، گفت: رئیس قوه ‌قضائیه نیز در نامه‌ای خطاب به ریاست شورای عالی قضائی کشور عراق در رابطه با اقدامات این کشور در خصوص این پرونده تقدیر و تشکر کرده‌اند.

معاون اول قوه‌ قضائیه با اشاره به اینکه هیئت مشترک تحقیقات کشور عراق و ایران کار بسیار بزرگی انجام می‌هند، زیرا این پرونده مربوط به دو شخصیت مهم و تعدادی از یارانشان است که ناجوانمردانه در ترور به شهادت رسیدند، افزود: شهید قاسم سلیمانی به تعبیر مردم شریف ایران یک نفر نبود، بلکه یک ملت بود که جان خود را در یک ترور ناجوانمردانه تقدیم اسلام کرد.

مصدق با بیان اینکه ما به خواست مردم ایران مکلفیم این موضوع را پیگیری کنیم، اضافه کرد: مدارک و مستندات این پرونده در خصوص آمران، مباشران و عاملان این جنایت قبلا تقدیم کشور عراق شده است.

وی گفت: از اعضای کمیته تحقیقات مشترک ایران و عراق می‌‌خواهم تا در خصوص متهمان این پرونده عنوان مجرمانه درست و بر اساس قانون در نظر بگیرند.

مصدق با بیان اینکه این حادثه تنها یک قتل عمد نبوده است، افزود: با دقت و در نظر گرفتن موازین قانونی متوجه می‌شویم که این حادثه از جرایم علیه امنیت ملی است و با همین عنوان نیز باید بررسی و پیگیری شود.

معاون اول قوه قضائیه گفت: از دستگاه قضائی کشور برادر عراق بسیار متشکرم که تعقیب مجرمان اصلی این جنایت و آمر اصلی آن یعنی رئیس جمهور سابق آمریکا را در دست دارد.

وی افزود: درخواست ما از هیئت عراقی این است که پیگیری این پرونده را به‌عنوان یک پرونده ساده مشابه سایر جرایم در نظر نگیرند؛ زیرا این حادثه فراتر از مسئله ساده است و مجرم اصلی کسی است که دستور صریح اجرای این جنایت را صادر کرد و باید تعقیب شود، زیرا علاوه بر ارتکاب قتل و جنایت، امنیت دو کشور را مختل کرده است.

مصدق با اشاره به این که فعالیت خوبی در کمیته تحقیقات مشترک صورت گرفته است، افزود: کشور ایران نیز با توجه به صلاحیتی که دارد، تحقیقات اولیه درخصوص آمران و عاملان این جنایت را انجام داده و به‌زودی کیفرخواست آنها صادر و تقدیم این دادگاه خواهد شد.

معاون اول قوه قضائیه سپس خطاب به هیئت قضائی عراقی افزود: دو ملت بزرگ ایران و عراق منتظر تحقق نتایج اقداماتی است که شما انجام می‌دهید.

وی با بیان اینکه اقدامات شما در تاریخ ثبت می‌شود، گفت: امیدواریم که رسیدگی شما نقطه عطفی در تاریخ باشد تا با گذشت صدها و یا حتی هزاران سال فرزندانتان به این اقدامات افتخارکنند.

رئیس هیأت عراقی نیز مراتب تشکر و قدردانی خود و رئیس شورای عالی قضائی عراق از رئیس قوه ‌قضائیه و مسئولان عالی قضائی ایران را اعلام کرد.

مسلم متعب مدب افزود: رئیس شورای عالی قضائی عراق با تاکید و قاطعیت اعلام کردند که اقدامات حقوقی و قضائی لازم در حق کسانی که در این جنایت دست داشته اند، در هر پست و مقامی باید اجرا شود.

رئیس کمیته تحقیقات مشترک اضافه کرد: مصداق این امر، صدور دستوری برای دستگیری رئیس جمهور سابق آمریکا در دستگاه قضائی کشور عراق است، زیرا وی اعتراف کرده که دستور اجرای این جنایت را صادر کرده است.

وی عنوان کرد: ما به عنوان قضات مسئولیت شرعی، قانونی و اخلاقی بر عهده داریم که ایجاب می‌کند تا تلاش فوق‌العاده‌ای برای به کیفر رساندن تمام دست‌اندرکاران این جنایت داشته باشیم.

رئیس عراقی کمیته مشترک تحقیقات قضائی عراق با بیان اینکه ما به‌عنوان مسلمان باید اهمیت فوق‌العاده‌ای به محکومیت این حادثه و جنایت دهیم، اضافه کرد: حتی سازمان‌های بین‌المللی و اشخاص غیرمسلمان نیز این جنایت را به‌دلیل نقض حقوق بشر و حاکمیت کشورعراق محکوم کرده‌اند.

وی با اشاره به مواضع افتخارآمیز این دو شهید برای حفاظت از مردم و حکومت عراق در مقابل نیروهای داعش، افزود: ملت عراق نیز منتظر نتیجه این اقدامات و مجازات جنایتکاران هستند، چرا که فقدان شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس نیز برای ما ضایعه سنگینی است.

مسلم متعب مدب با اشاره به همکاری کشورهای ذی‌ربط با کمیته مشترک تحقیقات در مجازات مسببان این جنایت، ما به شما اطمینان می‌دهیم که آنچه در خصوص این پرونده انجام می‌دهیم، وظیفه ماست و در انجام آن تا پای جان هیچ تردیدی نداریم.

وی همچنین بیان کرد: دستگاه‌های قضائی ایران و عراق برای اتخاذ تصمیم در این پرونده شجاعت فراوانی دارند و شجاعانه و قاطعانه به رسیدگی خود ادامه خواهند داد.

معاون اول قوه قضائیه نیز در پایان با تشکر از اظهارات صریح هیئت عراقی، تاکید کرد: امیداواریم در پایان تحقیقات، مجازات عبرت‌آموزی برای عاملان این جنایت تعیین شود تا در سال‌های آینده دیگر کشوری جرأت تعرض و تعدّی به میهمان کشور دیگر را نداشته باشد.

منبع: تسنیم

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر