کد خبر: 50034
A

منابع مطلع از مذاکرات امروز احزاب کرد عراق گفتند، برهم صالح به عنوان کاندیدای نهایی برای ریاست جمهوری عراق انتخاب شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛  پس از روزها رایزنی دو حزب مهم کردستان عراق، برای تعیین نامزدی برای ریاست جمهور عراق، سرانجام طرفین بعد از به نتیجه نرسیدن، بر نام «برهم صالح» توافق کردند. 

برهم صالح از سیاستمداران سرشناس کردستان عراق (متولد 1960 در سلیمانیه) تا کنون دو بار ریاست منطقه کردستان را بر عهده داشته و اکنون رئیس ائتلاف «الدیمقراطیة والعدالة» (دموکراسی و عدالت) است.

منابع مطلع در مذاکرات امروز احزاب کردی گفتند، برهم صالح، پس از آن مورد توافق اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان قرار گرفت که طرفین نتوانستند به نامزد واحدی برای این سمت دست یابند و لذا روی صالح به عنوان کاندیدای مستقل توافق کردند.

اعلام رسمی ریاست جمهوری برهم صالح، به پس از اعلام اسامی اعضای منتخب هیئت رئیسه پارلمان عراق موکول شده است.

روز شنبه، منابع خبری خبر از توافق بر سر نام برهم صالح داده بودند اما او دیروز یکشنبه در کنفرانسی خبری در اربیل اعلام کرد که نامزدی او برای پست ریاست جمهوری عراق صحت ندارد و هنوز چیزی در این خصوص رسمی اعلام نشده است. 

همچنین امروز دوشنبه، «طارق جوهر» مشاور پارلمان کردستان عراق و عضو حزب اتحادیه میهنی اعلام کرده بود که تلاش‌هایی برای محلق کردن دوباره برهم صالح به حزب در جریان است.

جوهر، ابراز امیدواری کرده بود که این تلاش‌های برای بازگرداندن برهم صالح به نتیجه برسد و «بیت اتحادیه میهنی تقویت شود». 

امروز نخستین جلسه پارلمان جدید برگزار شد اما گروه‌های سیاسی موفق نشدند فراکسیون اکثریت پارلمان را معرفی کنند. ائتلاف الفتح اعلام کرده که موفق شده 153 کرسی کسب و اسامی نمایندگان و امضای آنان را به رئیس سِنی پارلمان تحویل داده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر