کد خبر: 50843
A

نه دخالت ایران در امور سوریه را می پذیریم و نه اجازه خواهیم داد که از خاک عراق به ایران حمله شود، حمایت از عراق و کشورهای همسایه ضروری است و امروز همه کشورها لزوم ثبات عراق را درک می کنند.

رئیس جدید پارلمان عراق با اشاره به لزوم حمایت از همسایگان گفت: حمله به ایران از خاک عراق را نمی پذیریم.

به گزارش دیده بان ایران به نقل از شبکه الفرات نیوز،محمد الحلبوسی، رئیس جدید پارلمان عراق در اولین گفتگوی تلویزیونی خود گفت: نه دخالت ایران در امور سوریه را می پذیریم و نه اجازه خواهیم داد که از خاک عراق به ایران حمله شود، حمایت از عراق و کشورهای همسایه ضروری است و امروز همه کشورها لزوم ثبات عراق را درک می کنند.

وی با بیان اینکه برای خدمت به مردم عراق از هیچ تلاشی دریغ نخواهم کرد و از نام خود و نام پارلمان دفاع خواهم کرد، افزود: مرجعیت دینی در انتخاب نخست وزیر آینده عراق نقش مهمی خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، محمد الحلبوسی ، رئیس جدید پارلمان عراق پیش از این ضمن تقدیر و تشکر از تبریک علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران گفت: مردم و نمایندگان پارلمان عراق از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران به خصوص در آزادی عراق از دست داعش تقدیر و تشکر می‌کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه نمایندگان پارلمان عراق هرگونه فشار و تحریم اقتصادی علیه ایران را محکوم می‌کنند، افزود: این تحریم‌ها غیر منصفانه است و بغداد در کنار ملت ایران خواهد ایستاد.

الحلبوسی همچنین گفت: عراق آماده است در کنار ایران بایستد تا امنیت و ثبات به منطقه بازگردد.

بر اساس این گزارش، رئیس پارلمان عراق در دعوتی رسمی از علی لاریجانی ،رئیس مجلس کشورمان خواسته است تا به بغداد سفر کند.

از سوی دیگر،علی لاریجانی ، رییس مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی انتخاب رییس جدید پارلمان عراق را تبریک گفته بود.

متن پیام علی لاریجانی به شرح زیر است:

«بسم‌الله الرحمن الرحیم

برادر ارجمند جناب آقای محمد ریکان‌ حدید علی الحلبوسی

ریاست محترم‌ پارلمان عراق

انتخاب جنابعالی از سوی نمایندگان پارلمان کشور دوست و برادر عراق را از طرف خود و نمایندگان مجلس شورای اسلامی تبریک‌ و تهنیت عرض می‌کنم.

روابط دو کشور همسایه بویژه در میان مجالس ایران و عراق طی سالهای گذشته در حد بالایی بوده است که امیدوارم با حضور جنابعالی این‌ امر بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

ملت بزرگ عراق با سابقه درخشان در نزد مردم، دولت و مجلس جمهوری اسلامی ایران دارای جایگاه ویژه ای است که ان‌شاءالله با استقرار امنیت بیشتر در آن کشور شاهد توسعه، رفاه و آسایش ملت شریف عراق باشیم.

از خداوند متعال توفیق روز افزون برای ملت، دولت و پارلمان عراق را مسئلت می کنم.

بر اساس این گزارش، روز شنبه گذشته 24 شهریور پس از رای گیری مخفی نمایندگان پارلمان عراق محمد الحلبوسی از جریان اهل سنت هم‌پیمان با ائتلاف "البناء"(جریان هادی العامری و نوری مالکی) به عنوان رئیس پارلمان انتخاب شد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر