کد خبر: 64270
A

سفیر عراق در روسیه گفت که عراق کشوری مستقل است و تنها بر اساس منافع ملی خود تصمیم گیری می‌کند. مسماً ما اجازه نخواهیم داد که طرف آمریکایی از خاک کشور ما برای حمله به ایران استفاده کند. البته ما امیدواریم که هرگز چنین اتفاقی نیفتد. ما مایل نیستیم که جنگ ویران‌کننده دیگری در منطقه خاورمیانه رخ دهد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛ "حیدر منصور الهادی" سفیر عراق در فدراسیون روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری «تاس» اعلام کرد که مقامات بغداد به دولت آمریکا اجازه نخواهند داد تا از خاک عراق برای هر گونه اقدام نظامی علیه ایران استفاده کند.

وی در تفسیر وخامت اوضاع در منطقه با توجه به اقدامات تحریک آمیز آمریکا علیه ایران، تأکید کرد: «عراق کشوری مستقل است و تنها بر اساس منافع ملی خود تصمیم گیری می‌کند. مسماً ما اجازه نخواهیم داد که طرف آمریکایی از خاک کشور ما برای حمله به ایران استفاده کند. البته ما امیدواریم که هرگز چنین اتفاقی نیفتد. ما مایل نیستیم که جنگ ویران‌کننده دیگری در منطقه خاورمیانه رخ دهد.»

این دیپلمات با اشاره به اینکه سفر هفته گذشته "مایک پامپئو" وزیر امور خارجه آمریکا به بغداد از قبل برنامه ریزی شده بود و ارتباطی به مسائل به وجود آمده اخیر درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ندارد، افزود: «مقامات عراقی به طور واضح گوشزد کرده‌‌اند که ما می‌خواهیم بخشی از راه حل مسائل باشیم، نه بخشی از مشکل. مسلماً بغداد از روابط خود با تهران و واشنگتن استفاده خواهد کرد تا وخامت اوضاع کاهش پیدا کند.»

سفیر عراق در روسیه همچنین اعلام کرد که این کشور در دور بعدی "مذاکرات آستانه" درباره سوریه در نورسلطان (پایتخت قزاقستان)، بعنوان ناظر، شرکت خواهد کرد.

منصور الهادی در پاسخ به سئوالی در این باره گفت: «مسلماً ما در دور بعدی مذاکرات آستانه شرکت خواهیم کرد. من فکر می‌کنم که نشست بعدی در ماه جولای (تیرماه) در نورسلطان برگزار شود. دولت عراق به محض دریافت دعوتنامه، نمایندگان خود را برای شرکت در این مذاکرات آستانه درباره سوریه منصوب خواهد کرد.»

لازم به یادآوری است، کشورهای ضامن صلح در سوریه (روسیه، ایران و ترکیه) در پایان دور قبلی رایزنی‌های در چارچوب "مذاکرات آستانه" که در تاریح 26-25 آوریل (6-5 اردیبهشت ماه) در شهر نورسلطان انجام گرفت، از دو کشور عراق و لبنان دعوت کردند تا بعنوان ناظر به جمع این مذاکرات بپیوندند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر