کد خبر: 66847
A

سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تایید کرده است که ایران از مرز از مرز ۳۰۰ کیلو گرم ذخیره اورانیوم غنی شده عبور کرده است. ساعتی پیش محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفت که "طبق آنچه بنده اطلاع پیدا کردم ایران طبق برنامه‌اش از مرز ۳۰۰ کیلو [ذخیره اورانیوم غنی شده] عبور کرده و این را قبلاً هم اعلام کرده بودیم. بر اساس آنچه اعلام شده خیلی شفاف گفته‌ایم چه کار می‌کنیم و بر اساس آن عمل می‌کنیم؛ این را از حقوق خودمان در داخل برجام می‌دانیم". پیشتر نیز خبرگزاری فارس به نقل از یک "منبع آگاه" خبر داد که میزان ذخیره اورانیوم غنی شده ایران از سقف تعیین شده در توافق هسته‌ای مووسم به برجام عبور کرده است. بنابر این گزارش، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، امروز ذخیره اورانیوم غنی شده ایران را اندازه‌گیری کرده‌اند و مطلع شدند که وزن این مواد، از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است.

به گزارش دیده بان ایران ؛ سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تایید کرده است که ایران از مرز از مرز ۳۰۰ کیلو گرم ذخیره اورانیوم غنی شده عبور کرده است.

ساعتی پیش محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفت که "طبق آنچه بنده اطلاع پیدا کردم ایران طبق برنامه‌اش از مرز ۳۰۰ کیلو [ذخیره اورانیوم غنی شده] عبور کرده و این را قبلاً هم اعلام کرده بودیم. بر اساس آنچه اعلام شده خیلی شفاف گفته‌ایم چه کار می‌کنیم و بر اساس آن عمل می‌کنیم؛ این را از حقوق خودمان در داخل برجام می‌دانیم".

پیشتر نیز خبرگزاری فارس به نقل از یک "منبع آگاه" خبر داد که میزان ذخیره اورانیوم غنی شده ایران از سقف تعیین شده در توافق هسته‌ای مووسم به برجام عبور کرده است.

بنابر این گزارش، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، امروز ذخیره اورانیوم غنی شده ایران را اندازه‌گیری کرده‌اند و مطلع شدند که وزن این مواد، از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است.

پیشتر، در سال ۲۰۱۵، ایران در توافق هسته‎‌ای ایران با گروه ۱+۵ (برجام) تعهد کرده بود که این میزان را زیر ۳۰۰ کیلوگرم نگه خواهد داشت.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به آنچه "بی‌عملی" کشورهای اروپایی در برابر تحریم های آمریکا علیه ایران خواند، اعلام کرده بود که به سقف نگهداری ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با خلوص کم و ۱۳۰ تن آب سنگین پایبند نخواهد بود.

 

چند روز پیش آلمان، فرانسه و بریتانیا، سه کشور اروپایی طرف برجام، طی یک نامه رسمی دیپلماتیک به ایران درباره تبعات کاهش تعهدات اتمی‌اش هشدار داده بودند. این کشورها هشدار داده بودند که اگر جمهوری اسلامی ایران دست به اقداماتی بزند که به زمینه نقض توافق هسته ای را فراهم کند، اروپا توانایی کمتری برای کمک به ایران خواهد داشت.

 

اخیرا در سالگرد خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های یکجانبه از سوی ایالات متحده ایران اعلام کرد تعهداتش در توافق هسته‌ای را به مرور کاهش دهد.

ایران با اعلام این تصمیم، ۶۰ روز به طرف های اروپایی فرصت داده است تا زمینه فروش نفت ایران مبادلات مالی مرتبط با آن را فراهم کند و تهدید کرده که در پایان این مهلت، بخش های دیگری از تعهدات خود در اجرای توافق هسته‌ای را متوقف خواهد کرد.

اتحادیه اروپا اما این مهلت را رد کرد.

کاهش میزان ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین و همچنین پایین نگه داشتن خلوص اورانیوم غنی سازی شده جمهوری اسلامی ایران از کلیدی‌‌ترین بخش های توافق برجام است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر