کد خبر: 70749
A
ادعای وزیر انرژی آمریکا:

وزیر انرژی آمریک در ادعایی بی‌اساس، ایران را عامل اصلی حمله به تاسیسات نفتی عربستان دانست.

به گزارش دیده بان ایران به نقل از رویترز، «ریک پری» وزیر انرژی آمریکا در تازه‌ترین اظهارات بی‌اساس خود درباره حمله به تاسیسات نفتی عربستان مدعی شد: ایالات متحده معتقد است که ایران پشت حملات علیه تاسیسات نفتی آمریکا قرار دارد و باید مسئولیت این حملات را بپذیرد.

وی در ادامه مدعی شد: این یک رفتار غیرقابل قبول است. حمله به عربستان سعودی در واقع حمله به اقتصاد جهانی است.

این مقام کاخ سفید هم چنین مدعی شد: با توجه به حمله به تاسیسات نفتی عربستان و علیرغم  تلاش‌های بدخواهانه  ایران، کاملا مطمئن هستیم که بازار انعطاف‌پذیر است و پاسخ مثبتی خواهد داد

این در حالی است که ایران بارها چنین اتهامی را رد کرده است.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا و یکی از سناتورهای آمریکایی در خصوص حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان توسط یمنی ها واکنش نشان داد و اظهار داشت: حدود ۵ سال است که ائتلاف سعودی با تجاوزات مکرر به یمن و ارتکاب انواع جنایات جنگی آتش جنگ را در منطقه شعله ور نگاه داشته و یمنی ها نیز نشان داده اند در مقابل جنگ و تجاوز ایستادگی می کنند.

موسوی با اشاره سخنان وزیر امور خارجه آمریکا خاطر نشان کرد: چنین اتهام زنی ها و اظهارنظرهای کور و بی حاصل در چارچوب دیپلماتیک غیر قابل درک و بی معنی است. در روابط بین المللی حتی "خصومت ورزی" هم دارای حداقلی از باور پذیری و چارچوبهای منطقی است که مقامات آمریکا این اصول حداقلی را نیز درنوردیده اند. اینگونه اظهارنظر ها و اقدامات بیشتر شبیه برنامه ریزی سازمانهای مخفی و اطلاعاتی برای تخریب وجهه کشوری به منظور زمینه سازی برای اقداماتی در آینده است. آمریکایی ها سیاستی به نام "فشار حداکثری" در پیش گرفتند که ظاهرا به دلیل ناکامی ها به سمت "دروغ حداکثری" گرایش پیدا کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان تنها راه حل ایجاد آرامش در منطقه و پایان دادن به بحران بی حاصل در یمن را توقف حملات و تجاوزات ائتلاف سعودی، قطع کمک های سیاسی و تسلیحاتی کشورهای غربی به متجاوزین و تلاش برای یافتن راه حل های سیاسی دانست.

محمدجواد ظریف در حساب توئیتر خود نوشت: شکست در «فشار حداکثری» مایک پمپئو را به سمت «فریب حداکثری» کشانده است. آمریکا و مشتریانش به دلیل توهم اینکه برتر بودن سلاح‌ها به پیروزی نظامی منجر می‌شود، در یمن گیر کرده‌اند. متهم کردن ایران به فاجعه پایان نخواهد داد؛ قبول پیشنهاد ۱۵ آوریل ما برای پایان جنگ و آغاز گفت‌وگو شاید

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر