کد خبر: 86792
A

سی‌ان‌ان گزارش کرد، تصاویر جدید ماهواره‌ای تأسیسات قبلاً ناشناخته‌ای در کره شمالی را نشان می‌دهد که به گمان متخصصان می‌تواند برای ساخت کلاهک هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ به نقل از خبرگزاری "یونهاپ" ، گزارش سی‌ان‌ان حاکی از آن است تصاویری که توسط شرکت "پلانت لبز" گرفته شده و متخصصان مؤسسه مطالعات بین‌المللی "میدل‌بری" آن‌ها را تحلیل کرده‌اند، تأسیسات فعالی را در روستای "وولو-ری" در نزدیکی پیونگ‌یانگ نشان می‌دهد.

در گزارش "سی‌ان‌ان" به نقل از "جفری لوییس"، یکی از اساتید این مؤسسه، آمده " این تأسیسات، همه مشخصه‌های یک تأسیسات هسته‌ای کره شمالی را داراست—محیط امنیتی، مسکن در محل، بناهای یادبود دیدارهای غیرعلنی رهبران و یک تأسیسات زیرزمینی؛ این تأسیسات همچنین در کنار یک کارخانه آب معدنی واقع شده، که دارای هیچ‌یک از این ویژگی‌ها نیست.

وی به سی‌ان‌ان گفت: آنچه قابل توجه است، ترافیک وسایل نقلیه است- ماشین‌ها، کامیون‌ها و کانتینرهای حمل و نقل. این کارخانه بسیار فعال بوده و فعالیت آن کاهش نیافته است- نه در حین مذاکرات و نه در حال حاضر. این کارخانه همچنان در حال ساخت تسلیحات هسته‌ای است.

مذاکرات هسته‌ای بین واشنگتن و پیونگ‌یانگ در حالی متوقف شده که طرفین در دو جبهه متفاوت – خلع سلاح کره شمالی و رهایی از تحریم‌های آمریکا- قرار دارند.

سی‌ان‌ان اعلام کرده این تأسیسات در سال ۲۰۱۵ توسط محققان مرکز مطالعات منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای جیمز مارتین شناسایی شده، اما لوییس و محققان همکارش تصمیم به عدم عمومی‌سازی این موضوع گرفتند چرا که نمی‌توانستند نقش این تأسیسات در برنامه هسته‌ای کره شمالی را تعیین کنند.

به گزارش سی‌ان‌ان، پس از اشاره "آنکیت پاندا"، متخصص کره شمالی به نام و کارکرد این مکان (محل تازه افشا شده تأسیسات هسته‌ای کره شمالی)، در کتابی که قرار است به چاپ برساند، لوییس و همکارانش تصمیم به افشای این مکان و سایر جزئیات مربوط به آن در گزارشی که قرار است منتشر کنند، گرفتند.

لوییس در این باره گفته است: ما مدت زمان زیادی است که این منطقه را زیر نظر داریم و می‌دانستیم که با برنامه هسته‌ای مرتبط است. زمانی که آنکیت پاندا از من پرسید آیا درباره منطقه‌ای در نزدیکی جایی به نام وول-ری که تسلیحات هسته‌ای در آنجا ساخته می‌شود اطلاع دارم یا خیر، همه‌چیز برایم روشن شد.

وزارت دفاع کره جنوبی، گزارش سی‌ان‌ان را تأیید نکرد، اما گفت " در همکاری نزدیک با مقامات اطلاعاتی آمریکا، فعالیت‌های این چنینی را از نزدیک زیر نظر دارد".

بنا بر منابع نظامی، تصور می‌شود تعداد بسیار بیشتری تأسیسات ناشناخته در کره شمالی وجود داشته باشد که مظنون به ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی هستند؛ و تأسیساتی که در منطقه وولو-ری است ظاهراً- حداقل تا زمان حاضر-، پایگاهی کلیدی برای توسعه یا تولید تسلیحات هسته‌ای محسوب نمی‌شود.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر