کد خبر: 91195
A

دو آزمایشگاه مستقل دیگر اروپایی یافته های کارشناسان پزشکی آلمان مبنی بر مسمومیت الکسی ناوالنی،‌ چهره شاخص اپوزیسیون روسیه با عامل عصبی «نوویچوک» را تایید کردند

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ سخنگوی دولت آلمان روز دوشنبه ۱۴ سپتامبر با اعلام این مطلب یادآور شد که دو آزمایشگاه تخصصی در فرانسه و سوئد نیز تایید کردند که برای مسموم کردن رهبر مخالفان روسیه از عامل عصبی معروف ساخت شوروی یعنی «نوویچوک» استفاده شده است.

 

عامل عصبی «نوویچوک» که پیش‌تر نیز برای سوء قصد به یک جاسوس دوجانبه روس در بریتانیا از آن استفاده شده بود بر اساس برخی منابع در دهه ۷۹ و ۸۰ میلادی توسط ارتش اتحاد جماهیر شوروی تولید شده است.

الکسی ناوالنی،‌ منتقد و سرسخت‌ترین مخالف ولادیمیر پوتین ماه گذشته میلادی حین یک پرواز داخلی به مقصد مسکو دچار ناراحتی وخیم جسمانی شد و پس از انتقال به بیمارستان گفته شد که به کما رفته است.

دولت آلمان، کشوری که الکسی ناوالنی به درخواست نزدیکان و وکلایش برای مداوا و نیز تشخیص علت بیماری به آنجا منتقل شد پیش‌تر با استناد به نتایج آزمایش‌های دقیق پزشکی تایید کرده بود که رهبر اپوزیسیون روسیه با یک عامل عصبی از نوع «نوویچوک» مسموم شده است.

نمونه های آزمایش گرفته شده از آقای ناوالنی همچنین برای بررسی‌های بیشتر به آزمایشگاه‌های سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در لاهه ارسال شده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر