کد خبر: 91894
A

طبق قانون پیشنهادی جدید دولت ترامپ، اگر در ایران یا یکی از کشورهای لیست طولانی مورد نظر وزارت امنیت داخلی آمریکا متولد شده باشید یا شهروند آن باشید، از دریافت مدرک چهار ساله تحصیلی در ایالات متحده با داشتن ویزای دانشجویی محدود به دو سال منع می شوید.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ طبق قانون پیشنهادی جدید دولت ترامپ، اگر در ایران یا یکی از کشورهای لیست طولانی مورد نظر وزارت امنیت داخلی آمریکا متولد شده باشید یا شهروند آن باشید، از دریافت مدرک چهار ساله تحصیلی در ایالات متحده با داشتن ویزای دانشجویی محدود به دو سال منع می شوید.
این لیست به طرز حیرت انگیزی طولانی است. فقط چند کشور آفریقایی از محدودیت ها مستثنی شده اند.
ایران، عراق، افغانستان، قرقیزستان، بنین، تاجیکستان، سوریه، یمن، فیلیپین، ترکمنستان، ویتنام، ازبکستان، غنا، کره شمالی، بوتان، بورکینافاسو، بوروندی، کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، چاد، کنگو، ساحل عاج، جیبوتی، گینه استوایی، اریتره و ده ها کشور دیگر در این لیست قرار دارند.

 

اگر قانون پیشنهادی جدید دولت ترامپ اجرا شود، عملا دانشجویان بین المللی از کشورهای حاضر در این لیست از گرفتن مدرک چهار ساله در ایالات متحده ممنوع می شوند.

 

چرا که بیشتر این کشورها به دلیل آستانه "10٪ اقامت بیش از حد ویزا" تحت محدودیت قرار می گیرند. برای مثال در سال 2019، پنج دانشجو از شش دانشجوی اهل تووالو (کشوری جزیره‌ای در اقیانوس آرام) به موقع ایالات متحده را ترک کردند و یک نفر این کار را نکرد. این یک نفر نرخ اضافه اقامت را 17 درصد اعلام کرد.

 

نکته مهم این است که دانشجویانی که از اخذ ویزای بیش از دو سال محروم شده اند، می توانند در طول دوره تحصیل خود چندین ویزای دانشجویی دریافت کنند تا بتوانند مدرک چهار ساله بگیرند. اما نمی توان تضمین کرد که همه دانشجویان بتوانند از این امکان استفاده کنند زیرا علاوه بر اینکه هزینه جدیدی را به دانشجویان تحمیل می کند که ممکن همه نتوانند آن را تامین کنند، این امکان نیز وجود دارد که تمدید ویزای درخواستی این دانشجویان تایید نشود.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر