کد خبر: 94581
A

رئیس‌جمهوری فرانسه در مقاله‌ای در روزنامه فایینشال تایمز انگلیس نوشته "فرانسه علیه جدایی طلبی اسلام‌گرایی (Islamist separatism) می‌جنگد و این جنگ هرگز علیه اسلام نیست".

به گزارش دیده بان ایران؛ امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در روزنامه فایننشال تایمز متنی را در پاسخ به مقاله‌ای منتشر کرد که روز دوشنبه منتشر و بعدا حذف شد. او تلاش کرده توضیح دهد "فرانسه علیه جدایی طلبی اسلام‌گرایی (Islamist separatism) می‌جنگد و این جنگ هرگز علیه اسلام نیست".

 

مکرون در یک مقاله طولانی در این روزنامه که در وب سایت کاخ الیزه نیز منتشر شده از مقاله‌ای که وی را "متهم به انگ زدن به مسلمانان فرانسه و حتی بدتر از آن ایجاد یک جو وحشت و سوءظن نسبت به مسلمانان برای اهداف انتخاباتی کرده است" ابراز ناراحتی کرد.

 

وی با ادعای این‌که سخنانش تحریف شده است، گفت: اجازه نمی‌دهم کسی بگوید که فرانسه و دولت من، نژادپرستی در برابر مسلمانان را پرورش می‌دهیم."

 

امانوئل مکرون پس از یادآوری مجموعه حملاتی که از زمان کشتار شارلی ابدو در ژانویه ۲۰۱۵ به فرانسه وارد شده و حملات ۱۳ نوامبر که ۳۰۰ کشته برجای گذاشت، گفت که فرانسه به دلیل ارزش‌هایش، سکولاریسم و آزادی بیان مورد حمله قرار گرفته است و تاکید کرد که "کشورش تسلیم نخواهد شد".

 

وی در ادامه به تفصیل جزئیات موارد آنچه "جدایی طلبی اسلام‌گرایی" خوانده که "بستری برای فرمان‌های تروریستی" ایجاد می‌کنند را برشمرد و در این رابطه توضیح داد که "ترس از آن وجود دارد که صدها نفر از افراد افراطی شده هر لحظه چاقویی برداشته و بروند فرانسوی‌ها را بکشند".

 

رئیس‌جمهوری فرانسه همچنین ادامه داد: "در محله‌های خاص و به همان اندازه در اینترنت، گروه‌های مرتبط با اسلام‌گراها به کودکان فرانسه یاد می‌دهند که از جمهوری متنفر باشند و خواستار بی‌احترامی به قوانین هستند. حرف‌های من را باور نمی‌کنید؟ صحبت‌ها و پیام‌های تنفر آمیزی را که به نام یک "اسلام گمراه" در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود و سرانجام منجر به مرگ پروفسور ساموئل پتی در چند روز پیش شد، بخوانید. به محله‌هایی بروید که دختران کوچک سه یا چهار ساله حجاب کامل دارند و در پروژه تنفر از ارزش‌های فرانسه پرورش یافته‌اند".

 

مکرون تاکید کرد: "این همان چیزی است که فرانسه امروز می‌خواهد با آن بجنگد اما هرگز علیه اسلام نمی‌جنگد. در برابر تاریکی، تعصب، افراط گرایی خشن. فرانسه هرگز مخالف یک دین نیست. ما می‌گوییم که در کشور ما این چیزها جایی ندارند."

 

وی نتیجه گیری کرد: "این سخت‌گیرانه‌ترین حق ما به عنوان یک کشور حاکم است. ما نیازی به مقالات روزنامه‌ای نداریم که بخواهند ما را از هم جدا کنند".

 

منبع: ایسنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر