کد خبر: 96707
A

مشاور ویژه کابینه ژاپن در اظهارنظری خواهان حضور این کشور در مذاکرات برجام شد.

 به  گزارش سایت دیده بان ایران؛ نقل از ژاپن تایمز ریاست انستیتوی سیاست خارجی و مدیر تحقیق در موسسه مطالعات جهانی کانن، کونی میاکه گفت: ژاپن یک شریک تجاری اصلی ایران است، از این رو باید تلاش کندتا بخشی از مذاکرات آینده برای احیای برنامه جامع اقدام مشترک باشد.

کونی میاکه که ریاست انستیتوی سیاست خارجی و مدیر تحقیق در موسسه مطالعات جهانی کانن را نیز به عهده دارد، روز پنجشنبه گفت: خیره کننده است ، چرا ژاپن طرف مذاکرات نبود.

 وی گفت: آلمان بخشی از مذاکرات بود زیرا این کشور شریک اصلی تجارت ایران بود و در آن زمان برنامه هسته‌ای ایران به فناوری آلمان متکی بود. وی گفت: «دخالت آلمان در مذاکرات قابل درک است. آنچه من دفاع می کنم این است که زمان آن فرا رسیده است که ژاپن نیز در مذاکرات هسته‌ای آینده با ایران نقش داشته باشد.»

وی افزود سال گذشته ، شینزو آبه ، نخست وزیر وقت  با  رهبر ایران دیدار کرد که اخیراً هیچ یک از رهبران غربی با او گفت وگو نکرده‌اند. ایران در منطقه آزاد و باز هند و اقیانوس آرام قرار دارد و منافع ژاپن در آنجا است. ژاپن ممکن است عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد نباشد اما همچنان یک نامزد مناسب برای تبدیل شدن به هفتمین عضو مذاکرات هسته‌ای با هدف ایجاد ثبات در منطقه خلیج فارس است. 

 

منبع: ایلنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر