کد خبر: 116071
A

رئیس بیمارستان شهدای تجریش گفت:آمار فوتی‌ها با تاخیر کاهش پیدا می‌کند، اما با ادامه روند کاهشی ورودی‌ها، آمار فوتی ها هم کاهش خواهد داشت.

به گزارش دیده بان ایران؛ رضا جلیلی خشنود عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا در برنامه تهران ما سلامت رادیو تهران روند ادامه شیوع کووید ۱۹ در تهران را کاهشی با شیبی ملایم، توصیف کرد و گفت: در چند روز اخیر حدود ۱۰ درصد ورودی بیمارستان ها و بستری‌ها کاهش پیدا کرده اگرچه این روند کاملا شکننده است و اگر پروتکل‌ها رعایت نشود به حالت قبلی باز می‌گردیم.

 

وی بر تسریع روند واکسیناسیون طی روزهای گذشته در کشور به عنوان عاملی مهم در کاهش شیوع بیماری تاکید کرد.  

 

 

 

عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا در پاسخ به اینکه آیا قله پیک پنجم را رد کرده ایم؟ گفت: در‌این‌باره اپیدمیولوژیست‌ها باید نظر دهند. اگرچه  نظر آنها این است که قله پیک را رد کرده ایم. اما باید روزهایی بگذرد تا پس از طی این روند کاهشی، مطمئن شویم قله پیک پنجم را رد کرده‌ایم.

 

خشنود در پاسخ به اینکه آیا در آمار فوتی‌ها هم کاهش داشته ایم یا خیر ؟ گفت: آمار فوتی‌ها با تاخیر کاهش پیدا می‌کند. متاسفانه بیمار کرونایی بدحال زیادی در آی‌سی‌یوها داریم که اگر آنها از دست بروند آمار فوتی‌ها فعلا کاهش نخواهد داشت اما با ادامه روند کاهشی ورودی‌ها، ان شاء الله آمار فوتی ها هم کاهش خواهد داشت.

 

رئیس بیمارستان شهدای تجریش با این نوید که سویه‌‌‌های لامبدا و مو تا به امروز در تهران مشاهده نشده است گفت: سویه لامبدا از نظر بیماری‌زایی نسبت به سویه‌های دیگر ضعیف‌تر شده است اما از نظر همه‌ گیری شدت بالاتری دارد. به عنوان مثال اگر ۱۰ هزار نفر درگیر سویه دلتا و ۱۰ هزار نفر درگیر سویه لامبدا باشند آمار مرگ و میر لامبدا کمتر خواهد بود.

 

وی در مورد سویه مو گفت: این سویه در واکنش به واکسیناسیون مقاومت بیشتری دارد و واکسیناسیون متداول در دنیا در نقطه ضعف در برابر این سویه قرار گرفته است به همین دلیل باید تجدید نظری در ساخت واکسن‌های کرونا انجام شود تا بتواند با این سویه مقابله کند.

 

خشنود یادآور شد: این سویه در نزدیک به ۲۴ کشور دیده شده است اما هنوز به کشور ما وارد نشده و در کشورهای همسایه ما هم دیده نشده است.  

 

عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا در واکنش به اینکه جهش‌هایی از این ویروس در ایران شناسایی شده است گفت: ویروس کووید از نوع RNA و بسیار شکننده است به همین دلیل جهش‌های بیشتری خواهد داشت.این ویروس با سرعت فزاینده‌ای در تمام دنیا از جمله ایران در حال جهش است.

 

وی ادامه داد: کافی است یک نوکلئوتید جابجا شود تا با ژنوم جهش یافته‌ای مواجه شویم. از ابتدای شیوع این بیماری شاهد جهش‌های زیادی بوده‌ایم که بسیاری از آنها مهم نیستند. جهش‌هایی که از آنها یاد می‌شود به دلیل عفونت‌زایی و مقاومت بیشتر در برابر واکسن و ... است.

 

رئیس بیمارستان شهدای تجریش در خصوص سردرگمی بیماران کرونایی در راستای  استفاده از برخی داروهای منسوخ شده تجویزی توسط برخی پزشکان اظهار داشت: همه ما موظف هستیم به رژیم دارویی وزارت بهداشت پایبند باشیم چون وزارت بهداشت به صورت مستقیم با بهداشت جهانی در ارتباط است.

 

خشنود متذکر شد: برخی از پزشکان به دلیل تجربه ای که داشته‌‌اند و یا نتیجه‌ای که در درمان دیده‌اند از برخی داروها استفاده می‌کنند. ولی با اینحال از تمامی همکاران می‌خواهیم به آنچه وزارت بهداشت اعلام می‌کند پایبند باشند.

 

وی از مرتفع شدن کمبود داروهای درمان کرونا و سِرُم  خبر داد و گفت: به دلیل واردات این داروها به کشور، تقریباً کمبود آنها برطرف شده است.

منبع: اعتماد آنلاین

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر