کد خبر: 25272
A

رییس سازمان غذا و دارو در واکنش به کمبود شدید داروهای بیماران نادر گفت: انجمن بیماری‌های نادر اگر داروهایی را می‌خواهند که در فهرست شورای دارو نیست باید آن را به این شورا درخواست دهد و بعد از اینکه ارزیابی اقتصادی درباره آن دارو صورت گرفت و شورا آن دارو را تایید کرد، وارد بازار خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران؛ رسول دیناروند، رییس سازمان غذا و دارو در‌باره اظهارنظر رییس بنیاد بیماری‌های نادر مبنی براینکه برخی از داروهای بیماران نادر به شدت با کمبود مواجه است، اظهار کرد: فهرست داروهای کشور در شورای دارو تایید می‌شود، دارویی که وارد فهرست شود چه این دارو در داخل تولید شده باشد و چه داروی وارداتی باشد، سازمان غذا و دارو باید شرایط ثبت آن را فراهم کند تا آن دارو وارد بازار شود.

او با بیان اینکه بیماران نادر با کمبود دارویی مواجه نیستند، ادامه داد: انجمن بیماری‌های نادر اگر داروهایی را می‌خواهند که در فهرست این شورا نیست، باید آن را به شورا درخواست دهند، بعد از اینکه ارزیابی اقتصادی درباره آن دارو صورت گرفت و شورا آن دارو را تایید کرد، این دارو وارد بازار می‌شود.

رییس سازمان غذا و دارو در واکنش به اینکه گفته می‌شود؛ 70 درصد داروهای وارد شده توسط 2 درصد شرکت‌های دارویی وارد می‌شود، گفت: ما این عدد را قبول نداریم. واردات دارویی حدود یک میلیارد دلار است که توسط 70 الی 80 شرکت دارویی انجام می‌شود و البته واردات دارو از سوی این شرکت‌ها یکسان نیست. سازمان غذا و دارو نیز در این زمینه هیچ دخالتی ندارد.

دیناروند با بیان اینکه عوامل متعددی در تعیین بازار دارو دخالت دارند، خاطرنشان کرد: در واردات تجهیزات پزشکی نیز به همین منوال است و چند شرکت سهم بالاتری دارند در آرایشی بهداشتی نیز کنترل بازار توسط وزارت بهداشت انجام نمی‌شود و ما هیچ دخالتی در تنظیم بازار نداریم.

او درباره واردات موازی گفت: این سیاستی بود که برای اولین بار در سال 93 برای شکستن قیمت داروهای وارداتی در پیش گرفته شد تا انحصار واردات سبب سودجویی و قیمت بالا نشود و نتیجه هم گرفتیم و داروها در سال 93 ،94 و 95 با قیمت ارزانتری نسبت به سال 91،92 وارد بازار شد.

رییس سازمان غذا و دارو ادامه داد: ما توانستیم با فشار از طریق واردات موازی و کنترل قیمت در کمیسیون قیمت‌گذاری قیمت‌ آن‌ها را کاهش دادیم. به نظر ما سیاست واردات موازی باید ادامه پیدا کند و کمک کننده به کاهش قیمت است، اما اینکه واردات صرفا از طریق واردات موازی انجام شود؛ امکان‌پذیر نیست، چراکه ما معتقدیم دارو باید صاحب داشته باشد و از طریق واردات موازی ممکن است، داروی تقلبی وارد بازار شود. اگر دارویی با مجوز وزارت بهداشت وارد کشور شود و به سلامت مردم آسیب برساند چه کسی باید پاسخگو باشد؟- ایلنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر