کد خبر: 94646
A

دانشمندان سیستم جدیدی از هوش مصنوعی را ابداع کرده اند که گفته می‌شود فقط با شنیدن صدای سرفه قادر به تشخیص "Covid-۱۹" در فرد است.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ محققان موسسه فناوری ماساچوست اعلام کردند که این الگوریتم قادر به شناسایی ویروس کروناست؛ زیرا این بیماری باعث ضعف عضلانی می‌شود که این موضوع می‌تواند نحوه صحبت یا سرفه افراد را حتی اگر بدون علائم باشند تغییر دهد.

در مقاله‌ای که در مجله مهندسی پزشکی و زیست پزشکی IEEE منتشر شده است، محققان نوشتند که آن‌ها این فناوری جدید را بر روی ۴۰۰۰ نفر از کسانی که خود را به سرفه کردن واداشته اند، آزمایش کردند.

هوش مصنوعی تا ۱۰۰ درصد در تشخیص ابتلا به کرونا توانمند است

آن‌ها دریافتند که این سیستم هوش مصنوعی قادر است شخصی را که ۹۸.۵ ٪ آزمایش ویروس کرونای او مثبت بوده است را شناسایی کند. محققان گفتند که این تعداد در بین افرادی که ابتلای آن‌ها مثبت بوده، ولی علائمی نداشتند، به ۱۰۰ ٪ افزایش یافت.

برایان سوبرانا، یکی از دانشمندان این پروژه می‌گوید: ما معتقدیم این آزمایش نشان می‌دهد که هنگام ابتلا به Covid-۱۹، حتی اگر علائم هم نداشته باشید نحوه تولید صدا تغییر می‌کند.

این تیم در حال توسعه برنامه هستند و به محض تکمیل شدن پروژه تکمیل، برای اخذ تاییدیه آن از سازمان غذا و دارو تلاش خواهند کرد تا در دسترس عموم قرار گیرد.

سوبرانا گفت: اجرای موثر این ابزار تشخیص گروهی اگر قبل از رفتن به کلاس، کارخانه یا رستوران برای همه از آن استفاده کنند، می‌تواند گسترش شیوع بیماری را کاهش دهد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر