کد خبر: 100691
A

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با اشاره به تقدیم تحقیق و تفحص از سازمان بنادر به هیات رئیسه پارلمان گفت: ما گزارش‌هایی از بروز برخی تخلفات در این سازمان داریم که با این تحقیق و تفحص آن را بررسی خواهیم کرد.

به گزارش دیده بان ایران؛ علی خضریان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحقیق و تفحص مجلس از سازمان بنادر و دریانوردی، اظهار کرد: با توجه به اینکه سازمان بنادر و دریانوردی سازمان حاکمیتی بوده و طبق قوانین و مقررات موجود کشور قدرت تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در حوزه اختیارات هیئت عامل با نظارت شورای عالی آن سازمان است.

 
وی ادامه داد: اما از آنجا که این سازمان مشمول نظارت‌های عمومی مقررات دولتی نبوده و بنا بر تسهیل‌گیری در امور توسعه این وظایف در اختیار اعضای هیئت عامل قرار گرفته است و بنا بر گزارشات واصله به نمایندگان، فقدان شفافیت و تصمیمات سلیقگی و حضور و ظهور برخی مدیران تصمیم‌گیر پس از مسئولیت در شرکت‌های خصوصی موجب ایجاد رانت و تعارض منافع شده، لازم است مجلس شورای اسلامی بنا بر اختیارات و وظایف قانونی بر مسائل و حواشی مطروحه این سازمان رسیدگی و نظارت نماید و اجازه سوءاستفاده بیت‌المال را ندهد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با اشاره به تقدیم تحقیق و تفحص از سازمان بنادر به هیات رئیسه پارلمان گفت: ما گزارش هایی از بروز برخی تخلفات در این سازمان داریم که با این تحقیق و تفحص آن را بررسی خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه مجلس اجازه نخواهد داد در هیچ سازمان یا نهادی تخلف رخ دهد، تصریح کرد: نباید هیچ سازمان و نهادی احساس امنیت برای انجام تخلف داشته باشد.

خضریان با بیان اینکه سازمان بنادر و دریانوردی مشمول مقررات قانون محاسبات عمومی کشور و آیین‌نامه معاملات دولتی نیست و بنابر گزارش ها و خبر‌های واصله تخلفات و سوءاستفاده‌هایی در این سازمان محتمل است، افزود: ضرورت تحقیق و تفحص از عملکرد این سازمان با محور‌های ذیل مورد انتظار است:

۱- بررسی نحوه استفاده اختیارات اعضای هیئت عامل در واگذاری‌های با ترک تشریفات بویژه ماده ۳۱ آیین‌نامه معاملات این سازمان
۲- سوءمدیریت و کم‌کاری‌های این سازمان در حوزه فناوری اطلاعات و بررسی کارشناسی هزینه‌های انجام‌شده طی مدت ۲ سال گذشته
۳- بررسی نحوه انعقاد قرارداد‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌های فعال در بندر شهید رجایی و ابهامات مطرح‌شده درباره اختصاص سهمیه رانتی به برخی شرکت‌های خاص بدون سابقه مرتبط و سرمایه‌گذاری در بنادر
۴- بررسی چگونگی پرداخت پاداش‌های سالیانه به اعضای هیئت عامل و مدیران سازمان
۵- بررسی شرایط اهلیت و رقابت‌پذیری در قرارداد‌های واگذاری‌ها و اپراتور‌های بنادر
۶- بررسی عملکرد سازمان بنادر در فرآیند اجرایی قانون شناسایی کالا‌های متروکه
۷- بررسی سفر‌های خارجی مدیران سازمان به لحاظ ضرورت و هزینه‌های مترتب آن
۸- بررسی و نحوه فرآیند در تسهیلات ارائه‌شده از محل وجوه اداره شده
۹- بررسی پرداخت تسهیلات و رفاهیات به اعضای هیئت عامل و مدیران سازمان
۱۰- بررسی عملکرد مالی و اجرایی سازمان در حفظ و حراست بیت‌المال
۱۱- نحوه واگذاری اراضی ۲۴۰۰ هکتاری پس کرانه بندر شهید رجایی

خضریان در پایان با اشاره به محور‌های بیان شده گفت: این تحقیق و تفحص در مجلس به صورت جدی دنبال خواهد شد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر