کد خبر: 101276
A
در گفت و گو با دیده بان ایران مطرح شد؛

شجاعی کیاسری نماینده مجلس هشتم و نهم: کاری که امروز مجلس انجام داد و بودجه ۱۴۰۰ را رد کرد یک کار بی سابقه و در واقع خودزنی بود که نمایندگان مجلس انجام دادند.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ دو دوره نمایندگی مجلس را در کارنامه دارد، اما اقدامات مجلس یازدهم را "بدعت" و "سیاسی کاری" می داند. سید رمضان شجاعی کیاسری که عضو هیئت مؤسس سه نفره فراکسیون رهروان ولایت در ادوار مجلس هشتم و نهم را در کارنامه دارد معتقد است؛ مجلس یازدهم روز گذشته "خودزنی" کرده است. وی همچنین نایب رئیس شورای نظارت بر صدا و سیما، نماینده رئیس مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، نائب رئیس کمیسیون فرهنگی در مجلس هشتم وقائم مقام وزیر کشور در امور بین‌الملل  در کارنامه دارد معتقد است«در شرایط فعلی هم دولت خوشحال است  که اصلاحات مجلس انقلابی رأی نیاورده وهم مجلس خوشحال از این هست که  بودجه ١٤٠٠ دولت را رد کرده؛ بیچاره مردم که باحیرت تماشاگر یک دعوای سیاسی هستند این کار واقعا جدید و بدیع و به نوعی تضییع حقوق مردم و وقت مجلس است»

با سید رمضان شجاعی کیاسری؛ نماینده سابق مجلس گفتو گو کردیم؛ مشروح گفت و گو را در ذیل می خوانید: 

سوال: به عنوان یک نماینده با سابقه مجلس؛ آیا روند "رد لایحه بودجه" سال آینده در مجلس سابقه داشته و اهداف مجلس از این اقدام چه بوده است؟

کاری که امروز مجلس انجام داد و بودجه ۱۴۰۰ را رد کرد یک کار بی سابقه و در واقع خودزنی بود که نمایندگان مجلس انجام دادند.

 

 

مجلس میتوانست پس از اینکه دولت لایحه بودجه را ارسال کرد نسبت به کلیات بودجه رای گیری وبا آن مخالفت کنند و ۴۵روز وقت مجلس را نگیرند.

به قول خودشان به غیر از پنجشنبه و جمعه تمام ساعات وقت مجلس و نمایندگان را گرفته اند و اصلاحات لازم را انجام دادند و بعد خودشان نظر خودشان را قبول نمی کنند و رد کردند!

آنطوریکه من از صدا وسیما گوش کردم ریاست محترم مجلس بجای اینکه از گزارش کمیسیون تلفیق رأی گیری کنند درباره اصل لایحه دولت رأی گیری کردند در صورتی که اگر از گزارش کمیسیون تلفیق رأی گیری می شد می توانستند دوباره لایحه دولت را به کمیسیون تلفیق ارجاع کنند که این همه اتلاف وقت از مجلس، دولت و مملکت نشود و گره کور در این شرایط ومشکلات مردم به بودجه زده نشود. در شرایط فعلی هم دولت خوشحال است  که اصلاحات مجلس انقلابی رأی نیاورده وهم مجلس خوشحال از این هست که  بودجه ١٤٠٠ دولت را رد کرده؛ بیچاره مردم که باحیرت تماشاگر یک دعوای سیاسی هستند این کار واقعا جدید و بدیع و به نوعی تضییع حقوق مردم و وقت مجلس است.

بعد از این همه جدال با دولت و رسانه ای کردن جدل بین دولت و مجلس؛  نتیجه  کار نمایندگان این شد که مردم رو مایوس کنند. این به نظر من یک خودزنی بزرگی بود و این کار بیشتر شبیه طنز است، البته طنز تلخ!

طبیعتا دولت هم اگر بخواهد ۱۵ روز دیگر دوباره لایحه بودجه بفرستد باز به همان نظر خود اصرار دارد و حتما مجلس هم دوباره میخواهد همین ۴۵روزی که وقت گذاشته و کار کرده بود دو مرتبه روی همین موضع اصرار داشته باشد که این مصداق واقعی تضییع بیت المال و حق مردم است.

شاید مجلس میخواست از نگاه انقلابی خودش ضربه شصتی به دولت نشان بدهد اما در واقع خودزنی کرد و به منافع ملی وامید مردم ضربه زد

در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ هستیم و این موضوع نشان میدهد که ماجرای بودجه کاملا سیاسی است و این ظلم به ملت و انقلاب و نظام است. باید هرچه زودتر این رفتارها اصلاح شود، و پیام این بودجه پیام امید و حل مشکلات اقتصادی مردم باشد.

سوال:  نظر شما درباره روند انتخابات ۱۴۰۰  چیست، به نظر شما آیا مردم حضور حداکثری پای صندوق های رای خواهند داشت؟

دلایل فراوانی وجود دارد که مشارکت کاهش پیدا کند، باید مسئولین در حل و رفع کاهش مشارکت اهتمام جدی داشته باشند. حتما یکی از موارد بحث گرانی ها است که گریبان گیر مردم شده است و همین دعواهای بیجا و بی مورد مردم را نگران و ناامید خواهد کرد.

زمانی انتخابات میتواند انتخابات پرشوری باشد که همه سلایق مردم در کاندیداهای مورد تایید شورای محترم نگهبان وجود داشته باشد.

اگر مردم همه سلایق خودشان را در کاندیداها ببینند قطعا مشارکت افزایش پیدا میکند برای اینکه مردم میخواهند از گرفتاری ها و معضلات نجات پیدا کنند و دنبال راه حل هستند.

مردم باید رئیس جمهوری را انتخاب کنند که عزت و اعتبار ملت و کشوربرایش واقعا  در اولویت باشد

سوال: رسانه ها شما را فردی نزدیک به آقای لاریجانی میدانند، میخواستم بپرسم که منتظر ثبت نام آقای لاریجانی باشیم برای ریاست جمهوری یا نه؟

قبلا هم گفته بودم، به نظر من تنها گزینه ای که می تواند چالش ها و موانع پیشروی مملکت چه در داخل و چه در خارج کشور، با تسلط و تجربه ای که دارد و با ولایت پذیری و نگاه مسئولانه ای که به مسائل کشور دارد و نه نگاه جناحی ، را از سر راه بردارد ایشان هستند.

آقای لاریجانی در کارنامه خودش به عنوان اصولگرا مطرح است اما مصالح کشور به گونه ای برایش اهمیت دارد که گاهی ممکن است از نگاه اصولگرایانه از نوع تصمیم گیری های ایشان برداشت دیگری بشود در عین حال ایشان یک شخصیتی هستند که منافع ملی برایشان اولویت اول است و همچنین نگاه رهبری در حل و رفع مشکلات کشور .

هیچ گزینه ای قوی تر از آقای لاریجانی فعلا وجود ندارد که بتواند به مسائل و مشکلات کشورو امور بین الملل اشراف داشته باشد در عرصه انتخابات حتماً حضور پیدا می کنند؛  اماقوی تر از آقای لاریجانی نیستند 

نه به خاطر اینکه من جزو نزدیکان و دوستان چندین و چند ساله ایشان هستم این را بگویم تمام کسانی که دل در گرو این مملکت دارند و دلسوزند وموفقیت و عزت و آینده کشور و ملت را میخواهند باورشان این است که آقای دکتر لاریجانی میتواند در آینده به عنوان رئیس جمهور مسائل و مشکلات و اقتصاد نگران کننده را با تجربه و تعاملات و تبعیتی که از مقام معظم رهبری دارد ، از پیشرو بردارد.

آقای لاریجانی سه دوره ریاست مجلس را به عهده داشتند و روز به روز مجلس را قویتر اداره کرده و عزت و اعتبار نمایندگان و مجلس را حفظ کرده ودر طراز یک رییس جمهوری انقلابی حتما میتواند اعتبار ببخشد در دولت سیزدهم تاکنون علیرغم همه در خواستها؛  آقای دکتر لاریجانی ظاهرا خیلی تمایلی به نام نویسی برای ریاست جمهور با شرایطی که فعلا در مملکت از جهت بداخلاقی های سیاسی که وجود دارد ندارد. اما ایشان همیشه خدمتگزار مردم بوده و در هر شرایطی تمام عمر و جوانی و زندگی خودش را وقف نظام و مردم کرده است

الان هم از زیر بار مسئولیت نمیخواهد شانه خالی کند، اگر ببیند شرایط و فضای سیاسی برایش مهیا است خدمت به مردم را بر همه خواستهایش ترجیح میدهد. امیدواریم انشاالله تا زمان نام نویسی متقاعد شوند تا نظام و مردم بتوانند از این سرمایه ملی بهره مندگردند و ما هم امیدوار هستیم که یکی از گزینه هایی که می تواند شور و نشاط به انتخابات آینده ببخشد و مشارکت را بالا ببرد حضور  دکتر لاریجانی است لذا خواص وظیفه دارند برای نجات کشور از این مشکلات اقتصادی واقتدار کشور حضور ایشان را در فضای عمومی مطالبه کنند

منبع: دیده بان ایران 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر