کد خبر: 105233
A

فعال سیاسی اصولگرا گفت: ممکن است آقای جلیلی نامزدی اصلح باشد اما باید دید که آیا توان جذب آراء خاکستری را دارد یا خیر؟

به گزارش دیده بان ایران؛ وضعیت نامزدهای انتخاباتی در جبهه اصولگرایی هنوز مشخص نشده است. اخیرا جبهه پایداری اعلام کرد که بنا دارد از سعید جلیلی یا صادق محصولی حمایت کند تا با این خبر گمانه‌زنی درباره نامزد نشدن سیدابراهیم رئیسی بالا برود. از سوی دیگر نام‌ محمدباقر قالیباف به عنوان یکی از شانس‌های اجماع مطرح می‌شود و در کنار اینها نام‌های متعدد دیگری نیز مطرح است که هنوز مشخص نیست بر کدام از ایشان اجماع خواهد شد.

حسین کنعانی‌مقدم، فعال سیاسی اصولگرا درباره اینکه چه‌قدر سعید جلیلی توان اجماع‌سازی دارد، بیان کرد: «ممکن است آقای جلیلی نامزدی اصلح باشد اما باید دید که آیا توان جذب آراء خاکستری را دارد یا خیر؟ به هر حال باید بر یک فرد اجماع شود؛ خواه آقای جلیلی یا آقای قالیباف، رضایی و... باید بررسی شود که کدام یک سبد رأی بالاتری دارد تا بر او سرمایه‌گذاری شود».

او ادامه داد: «اگر قرار باشد فقط جبهه پایداری از آقای جلیلی حمایت کند، بیش از یک یا دو درصد رأی نمی‌آورد اما اگر همه اصولگرایان بخواهند از او حمایت کنند و نظر نهایی شورای وحدت و ائتلاف روی او باشد، وضعیت فرق می‌کند و می‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشد».

این فعال سیاسی درباره اینکه آیا رئیسی می‌تواند زمینه اجماع را ایجاد کند یا نه، بیان کرد: «آقای رئیسی توانایی بالایی برای اجماع‌سازی دارد اما حضور قدرتمند آقای رئیسی هم منوط به وجود تیمی قوی در همه حوزه‌ها درکنارش است».

او در پاسخ به این پرسش که تا اینجای کار چه کسانی شانس بیشتری در انتخابات دارند، اظهار کرد: «در حال حاضر نام‌های موجود را می‌توان به طیف تقسیم‌بندی کرد؛ نخست کسانی که در گذشته هم نامزد شده‌اند و دوم چهره‌های جدید. به نظر می‌رسد شانس افرادی که سابقه نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری را دارند، بالاتر است؛ مگر آنکه چهره‌های جدید با یک ائتلاف بتوانند بالا بیایند؛ مثلا ائتلافی میان طیف‌هایی از اصولگرایان، اصلاح‌طلبان و مستقلین بر فردی خاص ائتلاف کنند تا بتواند توفیقی در انتخابات به دست بیاورد».

او همچنین درباره اینکه آیا اصلاح‌طلبان شانسی در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو دارند یا نه، تصریح کرد: «اصلاح‌طلبان به تنهایی توان پیروزی در انتخابات را ندارند؛ مگر آنکه در ائتلاف با کارگزاران و مستقل‌ها یا نامزدهای اجاره‌ای شانسی داشته باشند».

کنعانی‌مقدم در پایان درخصوص اینکه چه‌قدر احتمال ائتلاف اصلاح‌طلبان و مستقل‌ها بر علی لاریجانی وجود دارد، گفت: «آقای لاریجانی سعی کرده است که در این سال‌ها چهره‌ای فراجناحی از خود نشان دهد تا زمینه ائتلاف را فراهم کند اما به نظر من بعید است بر او ائتلافی شکل بگیرد».

منبع: نامه نیوز

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر