کد خبر: 105526
A

امیر حسین قاضی زاده هاشمی گفت: "این که بگویند کار اسرائیل بوده است، کافی نیست. دستگاه اطلاعاتی و امنیتی چرا نتوانسته مانع از خرابکاری آمریکا و اسرائیل در سایت هسته‌ای نطنز شود و برای دومین بار اسرائیل توانسته در این سایت خرابکاری کند."

به گزارش دیده بان ایران؛ حادثه نطنز تردیدها درباره عملکرد دستگاه های امنیتی در برقراری امنیت تاسیسات هسته ای را افزایش داده است. در روزهای اخیر برخی رسانه‌ها و چهره های سیاسی خواستار مواخده یا بازبینی در دستگاه های امنیتی شده اند. 

با وجود اینکه ابعاد ماجرا دقیقا اعلام نشده است اما دو روایت از سوی رسانه‌های اسرائیلی در این باره مطرح شده است. ابتدا گفته شد که حادثه بر اثر حمله سایبری رخ داده است.

اما روز گذشته شبکه 13 اسرائیل از انفجار یک بمب کار گذاشته شده در تاسیسات برق صورت گرفته است. اظهارات فریدون عباسی از جزییات ماجرا نیز به این روایت نزدیکتر است. البته او از وقوع انفجار خبر داده اما تائید نکرده که عامل انفجار بمب بوده است. 

در هر صورت حادثه نطنز باز هم بحث های امنیتی را زنده کرده است. پس از عملیات خرابکارانه سال گذشته در این مرکز غنی سازی که خسارت سنگینی به تاسیسات اتمی ایران زد و همچنین ترور شهید فخری زاده در دماوند، بحث درباره نفوذ در ساختارهای امنیتی مطرح شده بود.

پس از حادثه جدید محسن رضایی فرمانده پیشین سپاه در توئیتی نوشت: «‌آیا وقوع مجدد آتش‌سوزی در تاسیسات هسته‌ای نطنز، آن هم در کمتر از یک سال پس از انفجار قبلی، نمی‌تواند نشان از جدی بودن پدیده نفوذ باشد؟ فاعتبروا یا اولی الابصار. کشور نیاز به سالم‌سازی امنیتی دارد.»

روز گذشته اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در این باره در اظهار نظری گفت: «باید دستگاهی که مسئول بوده جلوی اقدامات دشمن را بگیرد و در این زمینه توفیقی به دست نیاورده است بازخواست شود و مردم باید بدانند که منابع، اعتبار و حیثیت کشور خرج چه اقداماتی می‌شود.»

در همین حال امیر حسین قاضی زاده هاشمی نایب رییس مجلس نیز معتقد است در نطنز "حفره امنیتی" وجود دارد. او در این رابطه گفت: «باید این خرابکاری از نظر امنیتی مورد بررسی قرار گیرد. باید مشخص شود حفره امنیتی کجاست که برای چندمین بار در نطنز چنین اتفاقی رخ داده است. نهادهای امنیتی باید پاسخگو باشند. حتماً حفره امنیتی در نطنز وجود دارد که مرتباً به این سایت هسته‌ای ضربه وارد می‌شود.»

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: "این که بگویند کار اسرائیل بوده است، کافی نیست. دستگاه اطلاعاتی و امنیتی چرا نتوانسته مانع از خرابکاری آمریکا و اسرائیل در سایت هسته‌ای نطنز شود و برای دومین بار اسرائیل توانسته در این سایت خرابکاری کند."

با وجود اینکه یک رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی از شناسایی عامل این حادثه خبر داده است اما توضیحات بیشتری در این باره در دست نیست مشخص نیست که آیا فرد مورد نطر دستگیر شده یا خیر.

جنگ قدرت را پایان دهید!

امروز روزنامه جمهوری اسلامی از زاویه دیگری به این ماجرا و بحث های امنیتی پیرامون آن پرداخته است. 

این روزنامه با بیان اینکه "این ضربه دشمن می‌تواند سودمند باشد و تکانی به وجدان‌های خواب‌آلوده بدهد، نوشت: «حوادث تلخ ماه‌های اخیر که دو انفجار در تأسیسات هسته‌ای نطنز و شهادت محسن فخری‌زاده مشخصاً در رأس آنها قرار دارند و همگی توسط رژیم صهیونیستی انجام شده‌اند، نشان‌دهنده ضایعات بزرگی هستند که در اثر مشغول بودن مسئولان و دستگاه‌های مختلف و متولیان آنها به جنگ قدرت، فرصت به وقوع پیوستن یافته‌اند.»

جمهوی اسلامی افزود: "کاملاً مشخص است که رژیم صهیونیستی این انفجار را به وجود آورده تا مانع برداشته شدن تحریم‌ها توسط آمریکا شود و مذاکرات وین به نتیجه موردنظر جمهوری اسلامی ایران نرسد."

این روزنامه ادامه داد: « با اینحال بسیار قابل تأمل است که بعضی افراد بگویند و بنویسند حالا که اسرائیل چنین ضربه‌ای به ما وارد کرده، ما نباید به مذاکره برای رفع تحریم‌های آمریکا ادامه دهیم! این، یعنی در زمین دشمن بازی کردن، به تنور داغ جنگ قدرت دمیدن و کارشکنی کردن علیه تلاش‌هائی که برای حل مشکلات کشور صورت می‌گیرد.» 

جمهوری اسلامی تاکید کرد: «باید دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی خود را مورد بازبینی جدی قرار دهیم و منافذی که دشمن توانسته از آنها رخنه کند را پیدا کنیم و مسدود نمائیم.»

جمهوری اسلامی در بخش دیگری از یادداشت خود خواستار ساخت فصل تازه سریال گاندو سه بر مبنای انفجارهای نطنز و شهادت شهید فخری زاده شد و نوشت: «خوشایند هیچیک از دلسوزان کشور و نظام و انقلاب نیست، ولی با کمال تأسف واقعیتی است که اکنون توسط مردم همین کشور مطرح می‌شود.»

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر