کد خبر: 108997
A

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس خطاب به کاندیداهای ریاست جمهوری گفت: قول‌های بی مورد ندهید، امکانات کشور در نظر گرفته شود.

به گزارش دیده بان ایران؛  سیدکاظم دلخوش اباتری در نشست علنی امروز (یکشنبه، 9 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور گفت: سالروز تاسیس مجلس شورای اسلامی را تبریک عرض می‌کنم و از فرمایشات مقام معظم رهبری هم در ارتباط با مشارکت مردم در انتخابات و هم در ارتباط با توجه به مشکلات اقتصادی، معیشتی، اشتغال مردم در دولت آینده تشکر می‌کنم، ایشان به برخی نمایندگان تذکر دادند که جای تقدیر دارد.

نماینده صومعه سرا در مجلس ادامه داد: شرایط بسیار حساسی را در ارتباط با حضور مردم در انتخابات پیش رو داریم و دشمنان ما در عرصه بین المللی تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا به انقلاب ما آسیب بزنند. «ای نسل جوان زمان بیداری توست/ چشم وطن امروز به هوشیاری توست/فردای تو روشن است چون کوه بمان/ هرچند که خصم در پی یاری توست».

وی اظهار داشت: در ابتدای نطق چند توصیه به نامزدهای انتخاباتی عرض می‌کنم، نکته اول مربوط می‌شود به مجلس و شأن و جایگاه قوه مقننه است، اصل 57 قانون اساسی سه قوه را از هم منفک کرده است و هر کسی جایگاه خود را در قوا دارد، قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضاییه طبق قانون اساسی اختیاراتی دارند، در شرایط فعلی نماینده مجلس نباید وکیل الدوله باشد. عزیزان نباید خودشان را به نامزدهای انتخاباتی آلوده کننده باید شأن و جایگاه مجلس که مردم به نمایندگان رای داده اند در این عرصه حفظ شود.

این نماینده مجلس بیان کرد: نکته دوم بر می‌گردد به نامزدهای انتخاباتی، نامزدها در ادوار مختلف صحبت‌هایی در خصوص مسکن و معیشت ارائه می‌کنند، انتظار می‌رود در ایام تبلیغات انتخاباتی با دقت تمام برنامه‌هایشان را در این زمینه‌ها بگویند، اگر مدیریت در کشور ما سازماندهی نشود و اگر مدیریت قوی، شجاع و مطمئن روی کار نیاید نه می‌توانیم اشتغال مردم را حل کنیم و نه می‌توانیم اقتصاد را درست کنیم.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ادامه داد: قطعا بدانید که دولت آینده هر که باشد باید به دنبال شایسته سالاری باشد باید به دنبال افرادی باشد که برای کشور دلسوزانه تلاش کند و تعهد و تخصص هم داشته باشد، این نباشد که چون با منی همراه منی، از بعد از انقلاب تا به امروز روز به روز افول کرده ایم و در آینده خواهیم دید ترقی نخواهیم کرد.

دلخوش در ادامه نطق خود عنوان کرد: آقایان برای خدمتگذاران در آینده ایجاد انگیزه کنند، امروز در کشورمان دستگاه‌های متعدد نظارتی داریم  و متاسفانه موازی کاری صورت می‌گیرد انتظار می‌رود که دولت آینده دستگاه‌های نظارتی را ساماندهی کند، امروز از مدیران کشور جرأت و جربزه عرض اندام گرفته شده است اگر مدیریت فشل است به خاطر این است که جرأت در بین مدیران وجود ندارد.

این نماینده مجلس مطرح کرد: نکته دیگر این است که آموزش و تربیت نیروی انسانی به درستی انجام نشده است، انتخابات شوراهای اسلامی را در پیش داریم، بارها گفته ام بعد از انتخابات، افرادی که رای می‌آورند را به حال خود نگذاریم، آقایی که در آینده رئیس جمهور خواهی شد در شایسته سالاری و آموزش دادن به زیر مجموعه خود دقت کنید، اگر این کارها انجام نشود، مشکل اقتصاد حل نخواهد شد.

دلخوش پیشنهاد کرد: به فکر بسیج اشتغال باشید و در برنامه‌های خود این ایده را مدنظر بگیرند، می‌توانیم مانند بسیج جبهه و جنگ از امکانات کشور، بخش خصوصی، بخش دولتی، بخش عمومی برای بسیج اشتغال کشور استفاده کنیم و بهره بریم، در حال حاضر جوانان با سواد بیکار هستند مثل قدیم نیست که جوانان بی سواد باشند و بیکار، اکثر جوانان با تخصص‌ها و مدارک بالا بیکارند از آقایانی که در شعارهای انتخاباتی ورود کردند می‌خواهیم امر اشتغال را مدنظر بگیرند.

وی افزود: تعامل با قوای دیگر اهمیت دارد، تجربه به ما نشان داد هر دولتی بعد از 6 ماه که از روی کار آمدنش می‌گذرد با مجلس مقابله می‌کند، اما مجلس خط ریل گذاری را انجام می‌دهد، مجلس نظارت بر امور دستگاه‌های اجرایی را انجام می‌دهد، مجلس برای رفاه حال مردم قانون گذاری می‌کند، این طور نباشد که مجلس را از بالا نگاه کنید، آقایان بدانند که باید به مردم از پایین نگاه کنند نه از بالا، خاصیت دستگاه اجرایی این است که از پایین نگاه کند خصوصا به نمایندگان ملت.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس بیان کرد: قول‌های بی مورد داده نشود، امکانات کشور در نظر گرفته شود، ما چه میزان اوراق داریم که تازه از امسال بازپرداخت آن شروع می‌شود.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر