کد خبر: 110269
A

نظرسنجی ایسپا نشان می‌دهد که ۳۳درصد مردم رأی نمی‌دهند. همتی در نامه‌ای سرگشاده از مردم خواسته معترض باشند اما منفعل نباشند. رضایی نیز تعهدنامه‌ای امضا کرده که اگر بعد دو سال وعده‌هایش را عملیاتی نکرد از صحنه بیرون برود.

به گزارش دیده بان ایران؛ تبلیغات برای انتخابات از ساعت هفت صبح امروز به پایان رسید و چهار کاندیدا باقی ماندند. زاکانی و جلیلی به نفع رئیسی انصراف دادند، اما مهرعلیزاده به سود کسی کنار نکشید. حسن قاضی‌زاده هاشمی با تکذیب انصراف خود، تلویزیون سراسری را به دلیل پخش خبر نادرست به شکایت تهدید کرد.

عبدالناصر همتی، تنها نامزد غیراصولگرا در نامه‌ای سرگشاده از مردم خواستار مشارکت شد و گفت که رأی ندادن به معنای حکومت قدرتمندان با کمترین رأی و بیشترین زور خواهد بود. 

محسن رضایی نیز تعهدنامه‌ای امضا کرده که در آن آمده است، اگر رئیس جمهور شد و بعد دو سال وعده‌هایش را عملیاتی نکرد، از این مقام کناره می‌گیرد. رسانه‌های داخلی ایران این تعهدنامه دست‌نویس را عجیب توصیف کرده‌اند.

آخرین نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در ۴۸ ساعت مانده به انتخابات نشان می‌دهد که حدود ۳۳درصد مردم در انتخابات شرکت نمی‌کنند. بر اساس این نظرسنجی، ابراهیم رئیسی ۷/ ۶۳درصد آرا را می‌اورد، محسن رضایی ۹/ ۸،  عبدالناصر همتی ۲/ ۴ و قاضی‌زاده هاشمی ۳ درصد رأی دارند.

عبدالناصر همتی در نامه‌اش به مردم از آنها خواست، "معترض باشند اما منفعل نباشند و با انتخابات قهر نکنند". به گفته او "رأی ندادن به معنای باقی ماندن قدرتمندان و حکومت با کمترین رأی و بیشترین زور خواهد بود".

او تصریح کرد: «هرکس از حق رأی خود صرف نظر کد، در واقع به همان کسانی رأی داده که از دست ‌آنها عصبانی است. هر کس از حق رأی صرفنظر کند به کسانی رأی داده که می‌گویند رأی مردم اهمیتی ندارد.»

رئیس کل سابق بانک مرکزی هشدار داد که "قهر کردن با صندوق‌های رأی پیروزی نخواهد بود، بلکه باعث خوشحالی سیاست‌بازانی خواهد شد که هر کس را می‌خواهند به قدرت می‌رسانند و انتخابات را به انتصابات تبدیل می‌کنند".

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور جمهوری اسلامی با اذعان به مشارکت پایین مردم‌، همه‌گیری کرونا و اقدامات شورای نگهبان را عامل "رخوت" در انتخابات دانسته است. فضلی نرخ مشارکت را ۴۷درصد اعلام کرده، اما معاون سیاسی او پیش‌تر گفته که این میزان بین ۳۲ تا ۴۷ درصد خواهد بود. 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر