کد خبر: 113854
A

با وجود آنکه در ابتدا تصور می شد برگزاری گفتگوهای وین می تواند موجب احیای دوباره توافق هسته ای شود، اما حالا اوضاع بسیار پیچیده به نظر می رسد و بعید به نظر می رسد موضوع و بحث طرفین بر اساس لغو تحریم ها باشد

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ کمتر کسی فکرش را می کرد که باوجود اینکه بایدن در رقابت های انتخاباتی اش بازگشت به برجام را بخشی از برنامه خود در سیاست خارجی اش اعلام می کرد، کار بازگشت به توافق هسته ای و لغو تحریم های ظالمانه ترامپ علیه کشورمان تا این اندازه پیچیده شود.با شروع مذاکرات وین به نظر می رسید که رسیدن به نتیجه درشرایطی که هر دو طرف به ضرورت بازگشت به توافق هسته ای، معتقدند کار سختی نباشد.اما بعد از گذشت از پنجمین دوره از گفتگوها امیدها برای رسیدن به یک توافق میان تهران و واشنگتن که بر اساس آن ایالات متحده به تعهداتش بازگردد سخت تر به نظر رسید. تا جایی که بعد از برگزاری ششمین دوره  گفتگوها  متوقف شد.

چرا لغو تحریم ها علیه کشورمان به تعویق افتاده است؟

ایالات متحده میل دارد تا بخشی از تحریم های ایران به ویژه آن دسته که مرتبط با تحریم های نفتی و برخی مقامات و نهادها هستند را بردارد. اما در فهرست باقی مانده تحریم ها به گفته کاظم غریب آبادی، نماینده ایران در سازمان های بین المللی، 500 مورد دیگر باقی مانده که واشنگتن حاضر نیست قید آنها را بزند.

کارشناسان معتقدند که حتی اگر دولت بایدن مایل باشد تا دست به چنین اقدامی بزند و همه تحریم ها را لغو کند، در سنا به مشکل خواهد خورد و سناتورها چنین رفتاری را نخواهند پذیرفت. از سوی دیگر متحدان منطقه ای ایالات متحده هم تن به قبول چنین موضوعی نخواهند داد. عربستان هر چند حالا مواضع ملایم تری از دوران ترامپ دارد اما سرسختانه از حفظ تحریم ها علیه کشورمان دفاع می کند و تل اویو هم تمام تلاش خود را بر آن گذاشته تا نه تحریمی لغو شود و نه ایالات متحده به برجام برگردد. در چنین شرایطی دیپلمات های دولت بایدن، به دنبال راه حلی بوده اند تا دل همه طرف را به دست بیاورند. اتفاقی که تا امروز نیافتاده است.

در یک هفته گذشته دو مقام در ایالات متحده در لابه لای حرف های خود به موضوع توافق هسته ای پرداختند.ابتدا بلینکن وزیر خارجه دولت بایدن، توپ را به زمین تهران انداخت و گفت که روند گفت‌وگوها با ایران بر سر برجام نمی‌تواند به طور «نامحدود» ادامه پیدا کند و اکنون زمان تصمیم‌گیری ایران است. او از حسن نیت و تمایل واشنگتن برای ادامه گفتگوها سخن گفت. این درحالی است که پیش از این، کاظم غریب ابادی به موضوع پانصد تحریمی اشاره کرده بود که ایالات متحده حاضر نیست تا از آنها کوتاه بیاید و گفت که امریکا بر موضع عنادآمیزش اصرار میکند. با این حال برخی از کارشناسان معتقدند گام هایی که امریکا تا امروز با لغو برخی از تحریم های ایران برداشته به معنای قدمی است که واشنگتن برای بازگشت به جلو برداشته است. معاون سخنگوی کاخ سفید هم کمی بعد از گفته های بلینکن ادعاهای وزیرخارجه کشورش را تایید کرد و با اشاره به آمادگی و تمایل ایالات متحده برای تحقق بازگشت متقابل به پیروی از برجام، مدعی شد که این پیشنهاد به صورت نامحدود روی میز نخواهد ماند.

ژان پییر در این گفتگو البته در مورد زمان بازگشت به گفتگوها اشاره ای نکرد اما گفت که ما بارها نشان داده‌ایم که آماده‌ایم در راه تحقق بازگشت متقابل به پیروی کامل از برجام گام برداریم. وقتی ایران روند انتقالی ریاست جمهوری خود را پشت سر گذاشت، ما آماده‌ایم برای بازگشت‌مان به وین برای ادامه گفت‌وگوهایمان برنامه‌ریزی کنیم.

مجموع عوامل باعث شده تا بازگشت به برجام و لغو تحریم ها در هاله ای از ابهام باقی بماند. از زمان اغاز گفتگوهای وین تا به امروز، مذاکرات با چنین ابهامی رو به رو نبوده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر