کد خبر: 116687
A

نماینده مجلس یازدهم خطاب به وزیر کشور گفت: وزارت کشور در انتخاب استانداران، خود را از مشورت نمایندگان بی‌نیاز نداند؛ نمایندگان همسوی با دولت بوده و جز خیر و صلاح دولت چیزی را دنبال نمی‌کنند اگر حتی بنا بر استفاده نکردن از گزینه‌های معرفی شده مجامع استانی نمایندگان است حتما نظر این مجامع را مد نظر داشته باشد.

به گزارش دیده بان ایران؛ جعفر قادری در صحن علنی صبح امروز سه شنبه ۲۳ شهریورماه مجلس در نطق میان دستور خود خطاب به وزیر کشور گفت: وزارت کشور در انتخاب استانداران، خود را از مشورت نمایندگان بی‌نیاز نداند؛ نمایندگان همسوی با دولت بوده و جز خیر و صلاح دولت چیزی را دنبال نمی‌کنند اگر حتی بنا بر استفاده نکردن از گزینه‌های معرفی شده مجامع استانی نمایندگان است حتما نظر این مجامع را مد نظر داشته باشد. 

وی افزود: تجربیات دولت‌های یازدهم و دوازدهم نشان می‌دهد اگر وزارت خارجه بر روی برجام متمرکز شود فرصتی برای رتق و فتق ارتباط با کشورهای همسایه و بلوک شرق نخواهد داشت؛ وقتی دولت اعلام می‌کند اولویت ارتباط با این کشورها است چرا نباید بیشتر وقت خود را صرفا ارتباط با آن‌ها کند؟ عقل و منطق ایجاب می‌کند پرونده برجام از وزارت خارجه به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی منتقل شده و این وزارتخانه بر روی ارتباط با کشورهای همسایه متمرکز شود. 

نماینده مجلس یازدهم افزود: به دولت توصیه می‌کنم هرچند رفتارهای مردمی با حضور در میان مردم مناسب است اما انتظار می‌رود بخش عمده‌ای از وقت دولت صرف اصلاح رویه‌ها و مقررات شده و به کارهای میان مدت و بلندمدت توجه بیشتری شود؛ نگران هستیم دولت وقت خود را بیشتر صرف کارهای عامه پسند کرده و از کارهای کلیدی و اساسی غفلت کند؛ برای توجه به موضوعات کلان وقت کافی نداریم و نباید به راحتی از این فرصت‌ها صرف نظر کنیم. 

وی تصریح کرد: به دولت روحانی ایراد می‌گرفتیم که در معرفی به موقع وزرا تعلل می‌کند ظاهرا این رویه مختص یک دولت نیست و در همه دولت‌ها تکرار می‌شود لذا از دولت رئیسی انتظار داریم در معرفی وزیر آموزش و پرورش تسریع کند تا وضعیت معلمان و دانش آموزان تعیین تکلیف شود. 

این عضو مجمع نمایندگان استان فارس اضافه کرد: ظاهرا در مجلس و دولت اراده‌ای برای پر کردن خلاءهای قانونی وجود ندارد و مجلس به اشتباه تبصره ۱۹ قانون بودجه ۱۳۹۹ که در سال ۱۴۰۰ تکرار شده بود را حذف و بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های قابل انجام در حوزه راه و شهرسازی بلاتکلیف مانده است لذا در شرایطی که کشور نیازمند به سرمایه‌گذاری است چرا به خاطر خلاء قانونی بسیاری از ظرفیت‌ها بلااستفاده مانده و تعیین تکلیف نشده است. 

وی در ادامه در تذکری خطاب به هیأت رئیسه مجلس گفت: هیأت رئیسه باید به قانون آیین نامه داخلی پایبند باشد پس به چه دلیل اعلام وصول طرح‌های عادی را به تأخیر می‌اندازید در حالی که به استناده ماده ۱۴۰ آیین نامه مکلف هستید در آن جلسه یا حداکثر تا دو جلسه بعد طرح‌های آماده عادی را اعلام وصول کنید؛ چرا تصور می‌کنید قدرت تشخیص شما از سایر نمایندگان بیشتر است مجلس که اداره نیست که رئیس جلسه هرچه اراده کند انجام شود. رئیس مجلس یا رئیس جلسه حکم سخنگو را داشته و نمی‌تواند به جای مجلس تصمیم بگیرد. 

قادری افزود: به مهندس محرابیان توصیه می‌کنم به تعهدات خود پایبند باشد؛ وقتی وزارت نیرو به سرمایه گذار مجوز انتقال آب می‌دهد و آن چند صد میلیارد تومان برای انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس هزینه می‌کند با چه توجیهی مجوز آن را تمدید نمی‌کنید؛ اگر بنا باشد فراخوان بدهیم چرا از اول این کار را نکرده ایم. وقتی ما به تعهدات خود پایبند نیستیم چگونه انتظار داریم سرمایه گذاران به قول و قرار ما اعتماد کنند. مگر ما چقدر امکان سرمایه‌گذاری داریم که هر سرمایه‌گذاری را با یک عنوان طرد و دلسرد می‌کنیم لذا انتظار داریم مجوز سرمایه‌گذاری متقاضی انتقال آب به فارس را تمدید و برای اجرای خط این انتقال از مسیرهای دیگر فراخوان منتشر کنید. 

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه با بیان اینکه از دولت انتظار داریم برای حل مشکل معیشت مردم و رکود تورمی چاره اندیشی کند عنوان کرد: اینکه بگوییم معیشت مردم را به تحریم‌ها گره نمی‌زنیم کافی نیست و باید به جای حرف، برنامه عملی ارائه و اجرا کرد و اگر دولت با این شرایط کاملا مهیا میان دستگاه‌های نتواند کاری از پیش ببرد هیچ دولت دیگری چنین امکانی نخواهد داشت. 

وی ادامه داد: روزانه تماس‌ها و پیگیری‌های زیادی برای افزایش حقوق برخی گروه‌ها وجود دارد که از دولت انتظار داریم آنچه برخی گروه‌های شغلی و کارمندی را عصبانی کرده و تبعیض در پرداخت هاست، در اسرع وقت برای ترمیم قوانین مدیریت خدمات کشوری و نظام هماهنگ پرداخت‌ها اقدام کند متأسفانه در عمل بسیاری از دستگاه‌ها از شمول این قوانین مستثنی شده و بی‌عدالتی را شاهدیم. 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان گفت: از وزارتخانه‌های راه و دفاع می‌خواهیم در اسرع وقت نسبت به امضای قرارداد قطعه ۸ آزادراه ایزدخواست-شیراز اقدام و عملیات اجرایی آن را آغاز کند که اهمیت آن نسبت به سایر قطعات این آزادراه مهم‌تر است همچنین از وزارت نفت می‌خواهیم ساخت پالایشگاه و پروژه‌های پتروشیمی منطقه را تعیین تکلیف کند./ ایلنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر