کد خبر: 121490
A
دیده بان ایران نتیجه مذاکرات آژانس و مقامات ایران بررسی کرد؛

چند ساعت پس از بازگشت «رافائل گروسی» از تهران و انجام مذاکراتی که خبرگزاری پرس تی وی از آن به عنوان «گفت وگوی سازنده» یاد کرده بود، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست خبری خود صراحتاً اعلام کرد که مذاکرات در تهران هیچ نتیجه ای را در پی نداشت.

به گزارش دیده بان ایران؛ بالاخره چند ساعت پس از بازگشت «رافائل گروسی» از تهران و انجام مذاکراتی که خبرگزاری پرس تی وی از آن به عنوان «گفت وگوی سازنده» یاد کرده بود، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست خبری خود صراحتاً اعلام کرد که مذاکرات در تهران هیچ نتیجه ای را در پی نداشت.

آقای گروسی در پاسخ به اظهارات محمد اسلامی در نشست خبری روز گذشته که گفته بود مدیرکل آژانس اذعان کرده است که هیچ انحرافی در برنامه هسته ای ایران پیدا نکرده است به خبرنگاران گفت: اصلاً در مورد این مساله با مقامات ایران صحبتی نداشته و اشاره آقای اسلامی احتمالاً به گزارش‌های قبلی آژانس بوده است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین در نشست خبری خود گفت که زمان برای دستیابی به یک توافق با هدف پایان دادن به بن‌بست به وجود آمده درباره تاسیسات کرج رو به پایان است.

او تاکید کرد: «ما به نقطه‌ای نزدیک شده‌ایم که قادر نیستم تداوم آگاهی [درباره این تاسیسات] را تضمین کنم.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران در پی آن است دوربین‌های نظارتی خود را که در حمله اخیر در تاسیسات هسته‌ای کرج آسیب دید، دوباره در این تاسیسات نصب کند.

آقای گروسی همچنین در واکنش به گفت وگوی پرس تی وی با او که تیتر "مذاکرات سازنده" را انتخاب کرده بود هم گفت: بله مذاکرات سازنده بود اما نتیجه ای به دنبال نداشت.

مدیرکل آژانس به دیدار و گفت‌وگوی خود با رییس سازمان انرژی اتمی ایران و حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: «علی‌رغم تلاش‌های من، این مذاکرات و رایزنی‌های گسترده برای رسیدگی به مسائل پادمانی باقی‌مانده ایران که در دو گزارش به تفصیل شرح داده شد، بی‌نتیجه ماند.»

گروسی ادامه داد: «من دوباره از ایران می‌خواهم که اقدامات فوری برای اصلاح وضعیت انجام دهد و رویه‌های امنیتی در تاسیسات هسته‌ای را به شیوه‌ای مطابق با رویه‌های امنیتی پذیرفته شده بین‌المللی و تعهدات قانونی ایران در رابطه با امتیازات و مصونیت‌های آژانس و بازرسان آن اجرا کند.»

کمی پیش از آن، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال خبر داده بود که گروسی بدون توافق درباره بازرسی آژانس از تاسیسات کرج، ایران را ترک کرده است.

منبع: دیده بان ایران

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر