کد خبر: 131988
A

احمد وحیدی وزیر کشور گفت: همراهی مردم بسیار ارزشمند، خوب و کاملا مطابق با انتظاری بود که از شان ملت بزرگ ایران داشتیم و حضور مردم را بسیار صمیمانه و همراه یافتیم. بعد از اینکه از مرحله اقتصادی حذف ارز ترجیحی و توزیع عادلانه یارانه‌ها عبور کنیم، در یک نقطه جدید از قدرت ملی و اقتصادی قرار می‌گیریم.

به گزارش دیده بان ایران؛ احمد وحیدی وزیر کشور مهمان برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری بود و به سوالاتی درباره طرح توزیع عادلانه یارانه‌ها پاسخ داد.

ارزیابی مردم از طرح توزیع عادلانه یارانه‌ها چگونه است؟

وحیدی: مردم به خوبی مستحضر هستند که دولت در پی آن است که هر چه به نفع آن‌هاست را دنبال کند. مردم در اجرای این طرح کاملا همراه بودند و با بزرگواری و فهم عمیق خود مسائل را دنبال کردند.

همراهی مردم بسیار ارزشمند، خوب و کاملا مطابق با انتظاری بود که از شان ملت بزرگ ایران داشتیم و حضور مردم را بسیار صمیمانه و همراه یافتیم. بعد از اینکه از مرحله اقتصادی حذف ارز ترجیحی و توزیع عادلانه یارانه‌ها عبور کنیم، در یک نقطه جدید از قدرت ملی و اقتصادی قرار می‌گیریم. دشمنان ایران در تلاش هستند تا این اقدام یعنی حذف ارز ترجیحی و توزیع عادلانه یارانه‌ها صورت نگیرد.

همراهی مردم در طرح توزیع عادلانه یارانه‌ها به چه صورت است؟

وحیدی: ۸، ۹ ماه است که دولت بر سر کار آمده است. اولین مسئله‌ای که دولت با آن روبرو شد موضوع کرونا بود. مردم به دولت اعتماد کردند و آنچه را که دولت، رئیس جمهور و ستاد ملی کرونا اعلام کرد مردم رعایت کردند و نتیجه این بود که تعداد فوتی‌ها به زیر ۱۰ نفر رسید. این مسئله حاصل اعتماد مردم بود.

مردم در مقاطع مختلف دولت را امتحان می‌کنند و از سوی دیگر دولت به قول‌های خود یکی پس از دیگری عمل می‌کند.

در بحث سفر‌های ایام عید رئیس‌جمهور خودشان وارد صحنه شدند و مردم همراهی کردند و با همراهی مردم علیرغم ۵۳ درصد رشد سفر‌ها ۲۳ درصد کاهش تلفات داشتیم. دولت بر سر قول‌های خود یکی پس از دیگری به دنبال اصلاح امور است.

طرح توزیع عادلانه یارانه‌ها، کاملا منافع روشنی دارد و این منافع روشن برای مردم کاملا ملموس است. اولین خواسته طرح این است که عادلانه به مردم برسد. ثروتمندان تا چند برابر بیش از سایرین و بیش از کسانی که کم برخوردار بودند از یارانه استفاده می‌کردند، اما الان یارانه عادلانه می‌شود و مردم کاملاً موضوع را احساس خواهند کرد.

باید مردم را کاملا در جریان امور قرار دهیم. مردم هستند که باید بپذیرند و طرح را دنبال کنند. این اتفاق به خوبی صورت گرفت. مسئله دیگر همراهی قوای مختلف است، به طوری که این طرح از مصوبات مجلس شورای اسلامی است و یک الزام قانونی به حساب می‌آید. ما در اجرای این طرح همراهی قوای سه گانه را داشتیم.

مهم‌ترین دغدغه رئیس جمهور و دولت در خصوص این طرح چیست؟

وحیدی: مسئله اول این است که باید به وفور کالا داشته باشیم و کالا به اندازه کافی در اختیار مردم باشد و این مسئله یکی از موضوعات مهم بود. باید به همه مردم بگویم که ذخایر ما به اندازه کافی است.

زیرساخت ها، سیستم توزیع و تولید کاملاً باید فراهم باشد، این‌ها جزو مسائل جدی برای ورود به طرح است که همه این‌ها فراهم بود. ما به لحاظ وفور کالا هیچ مشکلی نداشتیم و نداریم. کالا در همه اقلامی که ممکن بود مورد خواست مردم باشد به اندازه کافی وجود دارد. در بخش‌های تولید، ذخایر استراتژیک و فروشگاه‌ها کالا وجود دارد و طبیعی است که ممکن است زمانی که می‌خواهیم یک سیستم را از نقطه‌ای به نقطه دیگر ببریم اختلال مقطعی صورت بگیرد. حتی این اختلال مقطعی در حداقل ممکن بود.

در بسیاری از جا‌ها حتی با کمبود مواجه نبودیم در برخی از نقاط ممکن است که مردم زیاد خرید کرده باشند و به همین دلیل مشکل وجود داشت و لذا ممکن است این اختلال به صورت یک مقطع چند ساعته بوده، باشد.

در همه اقلام کالا به قدری زیاد داریم که احتمالاً دولت باید فکر کند که مرغ اضافه را بگیرد که تولیدکنندگان دچار ضرر نشوند. مسئله این است که مرغ اضافه‌ای که تولید کننده، آن را تولید کرده چه وضعیتی پیدا می‌کند، بنابراین تولیدکننده نباید ضرر کند. البته تدابیر لازم در نظر گرفته شده است. روغن کاملا در انبار‌ها و در کارخانه‌ها موجود است، به خاطر تغییر وضعیت ممکن است در برخی از ساعات و در برخی از فروشگاه‌ها کمبود روغن داشته باشیم که البته این کمبود‌ها برطرف شده است.

در غرب وقتی کالایی کم می‌شود غارت انجام می‌شود. اما در کشور ما چنین مسئله‌ای نیست. حتی هجوم به فروشگاه‌ها نداشتیم. در یکی دو روز آینده نرخ‌ها به تعادل خواهد رسید.

در روز پنجشنبه در همه اقلام به تعادل رسیده ایم، تا یکی دو روز دیگر کاملا به تعادل می‌رسیم این در حالی است که در دنیا اتفاقات دیگری می‌افتد. آن‌ها تصوراتی که از ملت ما دارند مانند تصوراتی است که از خودشان یا غربی‌ها دارند. ملت ما کاملاً با آرامش کار را پیش می‌برد. هیچ مشکلی حتی در صف‌هایی که تشکیل می‌شد نداشتیم. به سرعت تزریق صورت می‌گرفت و مشکلی از این جهت نداشتیم.

آیا گزارش جدی از تجمع ها و فراخوان‌ها داشتیم؟

وحیدی: میزان فراخوان‌ها خیلی گسترده است، دشمنان ما و دشمنان ملت خیلی خوب فعال هستند. دلیل آن روشن است آن‌ها می‌دانند اگر ما از این مرحله اقتصادی به خوبی عبور کنیم که انشالله عبور خواهیم کرد، ملت ایران در یک نقطه بسیار جدیدی از قدرت ملی و قدرت اقتصادی قرار می‌گیرد. آن‌ها تلاش خواهند کرد تا این امر اتفاق نیفتد.

هیچ اقتصاددان منصفی نیست که این کار را تایید نکند، همه معتقد هستند که این کار باید انجام شود و این اصلاح باید صورت بگیرد. دشمن نمی‌خواهند که این موضوع اتفاق بیفتد، دشمن تلاش می‌کند که این اصلاح صورت نگیرد. مردم ما عمیقا به انقلاب، نظام و دولت اعتماد دارند.

مردم ما با قدرت و با صلابت با همه فراخوان‌ها مقابله می‌کنند. آن‌ها در بین مردم جایگاهی ندارند.

گروهک منافقین دستشان به ترور ۱۶هزار نفر از مردم ما آلوده است، آن‌ها نمی‌توانند مردم ما را به صحنه بیاورد. ایا سلطنت طلبان بی آبرویی که کشور ما را برای سالیان سال عقب بردند، می‌توانند کاری از پیش ببرند.

دشمن دست از سر ما بر نمی‌دارد و به تلاش‌های خود شان ادامه می‌دهند، آن‌ها تلاش می‌کنند چند نفر از افراد وابسته و گروهک‌های تروریستی را به صحنه بیاورند، ولی مردم عزیز ما از یک طرف و نیرو‌های قدرتمند انتظامی از طرف دیگر در میدان هستند و اجازه هیچ گونه خللی به عناصر وابسته نخواهند داد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر