کد خبر: 138374
A

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه فرانسوی‌ها بیشترین ظلم را در طول تاریخ در قضیه هسته‌ای به ایران کردند، عنوان کرد: یک میلیارد دلار از پول ما را گرفته تا روی چرخه سوخت هسته‌ای سرمایه‌گذاری کنند، اما به ما گفتند شرکت تأسیس کنید و هر وقت سوخت خواستید ما به شما سوخت می‌دهیم. بعد از ۵۰ سال هیچ چیزی دست ما را نگرفته و سودی برای ما نداشته است. بیشترین مزاحمت را هم فرانسه در مذاکرات هسته‌ای روی چرخه سوخت هسته‌ای داشته است.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ محمد اسلامی صبح امروز در دیدار با نماینده ولی‌فقیه لرستان با بیان اینکه یک عقب‌ماندگی 10ساله در حوزه انرژی اتمی داریم، اظهار داشت: انرژی هسته‌ای به سبب گستردگی دامنه برای پیشبرد سایر علوم تأثیرگذاری عمده‌ای دارد و آثار تبعی و پیشبرد توسعه‌ای آن فوق‌العاده است.

وی افزود: نکته اصلی که دشمنان با آن مخالفند و در انحصار ابرقدرت‌هاست بحث چرخه سوخت است و همه ابرقدرت‌های شرق و غرب حتی چین و روسیه هم مخالف هستند که ما چرخه سوخت داشته باشیم؛ زمان شاه هم با او برای چرخه سوخت درگیر بودند که ما در حال چاپ مستندات آن هستیم و گفتند که ایران نباید چرخه سوخت داشته باشد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه چرخه سوخت دست‌ساز است و با آن می‌توان بدون وابستگی کار را پیش برد، عنوان کرد: چرخه سوخت در انحصار و سلطه ابرقدرت‌هاست و دعوا با ایران هم برای همین موضوع است.

وی بیان کرد: شیطنت، خباثت و فتنه‌ای که با سردستگی منافقین از شکل‌گیری صنعت هسته‌ای راه انداختند برای موارد اتهامی است که به‌دست عملیات اسرائیل افتاده و با غوغاسالاری می‌خواهند وجاهت و صلح‌آمیز بودن هسته‌ای ایران را زیر سؤال ببرند.

اسلامی با اشاره به اینکه آژانس انرژی اتمی باید نظارت کرده تا مواد انحرافی نباشد، گفت: اگر جایی یک کلمه و یک خبر از انحراف باشد، همه روی همان نقطه هجوم می‌آورند، چون موضوع هسته‌ای ایران حساسیت دارد و روی ما بیشتر تحریک می‌کنند. اسرائیلی‌ها روزانه در مورد انرژی اتمی ایران صحبت می‌کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه به‌جز پنج قدرتی که خودشان تسلیحات هسته‌ای دارند، اسرائیل، هند، پاکستان و کره شمالی هم تسلیحات هسته‌ای دارند، تصریح کرد: به کره شمالی گیر می‌دهند اما با بقیه کار ندارند. مدیرکل انرژی اتمی به اسرائیل می‌رود ولی یک کلمه هم سؤال نمی‌کند که باید یک بازرسی داشته باشیم، چون جرئت بازرسی ندارد و جرئت نمی‌کند بگوید که ما باید مواد هسته‌ای را انبارگردانی کرده و وضعیت را ببینیم.

اسلامی با بیان اینکه مواردی علیه اسرائیل در مجامع بین‌المللی گفته می‌شود ولی کسی همراهی نمی‌کند، اظهار داشت: اسرائیل یک شرایط و جو بین‌المللی را ایجاد کرده است، چون سال‌ها کار انجام داده و نفوذ کرده‌اند.

وی افزود: جریان مستقل آزاده‌ای که بتواند حرف ملت‌ها را بیان کند از بین بردند، یعنی برای خودکامگی، سرکردگی و تک‌قطبی کردن جهان سال‌ها کار انجام داده‌اند، تولید و کارسازی کرده‌اند، قانون تصویب کردند و کار روی قانون اساسی‌ها انجام دادند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در طول این دوره سعی کردیم تا جای ممکن تصویری متفاوت از انرژی هسته‌ای را به جامعه ارائه بدهیم عنوان کرد: سامانه اشعه گاما که پیشرفته‌ترین سامانه است را باید 30سال پیش شروع می‌کردیم.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر