کد خبر: 150202
A

وزیر کشور: نباید با اعلام اسامی ساختمان های نا امن وحشت در میان مردم ایجاد کرد

وزیر کشور اعلام کرد که طی دستورالعملی به شهرداری ها ابلاغ کردیم که ساختمان های نا ایمن را پس از اینکه شناسایی کردند و طبق روال قانونی پیش بردند، در ایمن سازی این ساختمان ها کوتاهی نکند.

وزیر کشور: نباید با اعلام اسامی ساختمان های نا امن وحشت در میان مردم ایجاد کرد

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ احمد وحیدی درباره اینکه با توجه به وقوع زلزله های مکرر در ترکیه و سوریه و برخی دیگر از کشورهای همسایه، ایران برای وقوع احتمالی زلزله تا چه حد آمادگی دارد، گفت: درخصوص وقوع زلزله احتمالات و پیش بینی ها و بررسی های علمی صورت می گیرد، اما تاکنون در دنیا کسی نتوانسته از قبل، وقوع زلزله را پیش بینی کند.

وحیدی ادامه داد: موضوع زلزله دارای یک شراط خاص و یک شراط عام است، شرایط عام این است که ما باید پیش از وقوع زلزله ای آمادگی لازم را داشته باشیم. در حال حاضر نمی توان گفت که در سراسر کشور این آمادگی را داریم یا نداریم و این امر نسبی است.

وی اظهار داشت: سازمان هایی که باید خدمات پس از وقوع حوادث را ارایه دهند، معمولاً در آمادگی به سر می برند، ولی قبل از آن هم باید اتفاقاتی بیفتد از جمله اینکه سازه های نا امن توسط شهرداری شناسایی و سپس به صاحب ملک اعلام شود و صاحب ملک باید رفع اشکال کند و اگر رفع اشکال نکرد، دادستانی باید او را مجبور به ایمن سازی کند.

وحیدی تأکید کرد که طی دستورالعملی به شهرداری ها ابلاغ کردیم که این روال را به انجام برسانند. بر این اساس به شهرداری تهران تفویض شده که ساختمان های نا ایمن را پس از اینکه شناسایی کرد، طبق روال پیش برود و در ایمن سازی این ساختمان ها کوتاهی نکند.

وی افزود: برای بررسی بحران ها در سطح تهران تاکنون چندین جلسه در سطح شهر برگزار شده و شهرداری در این زمینه اقدامات مناسبی انجام داده، اما لیست اقداماتی که باید در تهران انجام شود، متعدد است و کار در چارچوب ستاد بحران شهر تهران دنبال می شود.

وحیدی در پاسخ به پرسش دیگر درباره اینکه تا چه زمانی باید منتظر آمادگی حد بالای ایران در هنگام وقوع زلزله بود؟ اظهار داشت: نظام مهندسی و مشاورین و ناظرین ساختمان ها باید مسئولیت خود را با دقت بالایی انجام دهند. ما حتی اعلام کردیم در مواردی که زلزله ای رخ می دهد و ساختمانی که بنا بوده مثلاً در مقابل 8 ریشتر پایداری داشته باشد و با 6 ریشتر فرو می ریزد، باید حتماً از تأیید کنندگان مقاومت این ساختمان ها شکایت صورت بگیرد و به مسئولین مربوطه تأکید کردم که باید این رویه دنبال شود. به عنوان مثال پس از وقوع زلزله خوی، از استاندار خواستم ساختمان هایی که بایستی در مقابل ریشتر بالاتری پایدار می بودند و وقوع زلزله اخیر نشان داد که از این پایداری برخوردار نبودند، شناسایی و از تمام کسانی که در این مساله دخیل بودند، شکایت صورت بگیرد.

وزیر کشور درباره اینکه چرا لیست ساختمان های نا ایمن اعلام نمی شود، گفت: ساختمان های نا ایمن باید بررسی و ارزیابی شوند و سپس روال قانونی درباره این ساختمان ها طی شود. نباید با اعلام اسامی این ساختمان ها بی جهت وحشت در میان مردم ایجاد کرد.

منبع : شفقنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر