کد خبر: 43785
A

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، با اشاره به طراحی خروج ارز توسط دوتابعیتی‌ ها گفت: اینها عمدتاً خارج از کشور جایگاه شغلی، مسکن و یا حساب بانکی دارند و خروج دلار از کشور برای آنها راحت بوده است.

به گزارش دیده بان ایران؛ ابوالفضل حسن‌بیگی، با اشاره به خروج آمریکا از برجام، از تلاش آمریکا برای خروج پول از ایران، خبر داد تا یک جنگ روانی در کشور به وجود بیاورند. در نتیجه این جنگ روانی، عده‌ای تصمیم گرفتند هر چه پول نقد دارند، به دلار تبدیل کنند و به همین دلیل قیمت دلار به سرعت بالا رفت.
وی به اقدام برخی نفوذی‌های داخلی برای خرید دلار همزمان با این اقدام آمریکایی‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: این عده تلاش کردند تا ارز از کشور خارج شود که رقم آن هم بسیار بالا بوده و در طی ۴۰ سال جمهوری اسلامی، مشابه این میزان خروج ارز که در سال ۹۶ اتفاق افتاد، سابقه نداشته است. این افراد عمدتاً افراد دوتابعیتی بوده‌اند که خارج از کشور جایگاه شغلی، مسکن و یا حساب بانکی دارند و خروج دلار از کشور برای آنها راحت بوده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به این سؤال که آیا این افراد مسئولیت دولتی هم دارند، تصریح کرد: این افراد در همه سطوح اعم از بخش دولتی و خصوصی حضور دارند.
وی اظهار داشت: تصمیماتی که اخیراً در خصوص وضعیت اقتصادی و موضوع ارز گرفته شده، تصمیمات معقولی است و در جلسه غیرعلنی که هفته گذشته با معاون اول رئیس‌جمهور داشتیم، آقای جهانگیری اعلام کرد که ما برای تأمین ارزاق و اقلام ضروری، ثبت سفارش می‌کنیم و الان موجودی ما در وضعیت خوبی است و صادرات هم در وضعیت نسبتاً خوبی قرار دارد.

به گفته وی، اکثر کسانی که صدایشان در خصوص قیمت ارز بلند است، کسانی هستند که فرزندانشان در خارج از کشور حضور دارند و هیچ ضمانتی بابت آنها برای نظام جمهوری اسلامی نبوده است؛ فرزندان این افراد باید به داخل کشور بیایند و هیچ ارزی هم به آنها تعلق نمی‌گیرد؛ لذا این افراد که در دولت و مجلس و در جاهای مختلف حضور دارند، صدایشان بلند است و صاحب نفوذ هستند. رفتار آنها بر قیمت ارز تأثیر گذاشته است، چرا که در گذشته ارز ۳۵۰۰ تومان خریداری می‌کردند و حالا با بالا رفتن قیمت ارز، قدرت خرید آنها پایین می‌آید و می خواهند مانند دانشجویان بورسیه خارج که نیاز ضروری دارند، ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان بخرند و این قابل قبول نیست./خبرانلاین

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر