کد خبر: 58759
A

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: اگر ما امروز نابسامانی‌هایی در بخشی از حقوق مصرف‌کننده‌ها و یا در جاهایی که توزیع متناسب صورت نمی‌گیرد شاهد هستیم به خاطر این است که وزارت بازرگانی نداریم.

به گزارش دیده بان ایران؛ حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور درباره آخرین وضعیت طرح استانی شدن انتخابات مجلس و پاسخ دولت به نقدهای صورت گرفته به این طرح گفت: موضوع استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در مجالس مختلفی مطرح شده است. گاهی هم در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است و بنا به دلایلی که شورای محترم نگهبان از جهت عدم مغایرت با موازین شرع و قانون اساسی داشته رد کرده است. خب اخیراً مجدد این طرح آنگونه که نمایندگان مجلس به من گفتند با برخی از کارشناسان شورای نگهبان صحبت کردند و گویا این ایرادها در طرح جدید رفع شده است.

وی افزود:‌ وقتی این طرح در دولت مطرح شد آقایان بحث کردند،صحبت کردند و مخالفان و موافقانی داشتیم، نهایتاً به رای گذاشته شد و اکثریت به این طرح در دولت رای مثبت دادند. سپس دولت نظر موافق خود را به مجلس شورای اسلامی اعلام کرد.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با بیان این مطلب که این طرح محاسنی دارد و از سوی دیگر بعضی از نمایندگان و کارشناسان ایرادهایی بر این طرح می‌گیرند و مجلس در حال رسیدگی به آنان  است،  تصریح کرد: مجلس به نظر کارشناسانی که دغدغه‌های موجود از جمله بی‌توجهی به مناطق محروم را مطرح کردند توجه می‌کنند. حالا باید ببینیم که نهایتاً چه زمانی از مجلس شورای اسلامی بیرون می‌آید و نظر شورای نگهبان درباره آن چه خواهد بود.

امیری در ادامه با انتقاد از رای مخالف مجلس برای طرح تفکیک وزارتخانه‌ها اظهار داشت: ما یک سال و نیم پیش بنا بر ضرورت لایحه تکفیک چند وزارتخانه را به مجلس تقدیم کردیم و حتی نظر آقای رئیس‌جمهور این بود که دولت دوازدهم را بر اساس این لوایحی که از قبل تقدیم مجلس شورای اسلامی شده بود شکل دهد و حالا به هر دلیلی  نمایندگان رد کردند.

وی اضافه کرد: امروز مشخص می‌شود که پیش‌بینی رئیس‌جمهور و یا علت ارائه آن طرح از سوی دولت کاملا به حق بوده است.  این مسئله امروز از نظر کارشناسی هم ثابت شده که درست بوده است. طرح تفکیک دو بخش داشت، یکی بخش مسکن بود که چه بسا اگر بخش مسکن آن زمان تفکیک می‌شد، امروز ما در موضوع مسکن شاهد مشکلاتی نبودیم.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور اضافه کرد: موضوع دیگر تشکیل وزارت بازرگانی بود و اگر ما امروز نابسامانی‌هایی در بخشی از حقوق مصرف‌کننده‌ها و یا در جاهایی که توزیع متناسب صورت نمی‌گیرد شاهد هستیم  به خاطر این است که وزارت بازرگانی نداریم. من یادم است که که در دهه 70 که در استان خوزستان خدمت می‌کردم موضوع گرانی سال 70 که پیش آمد شاید کمتر از 45 روز بلافاصله مهار شد و یکی از دلایلش این بود که وزارت مشخصی به نام وزارت بازرگانی داشتیم و کلیه مسائل بازرگانی در آن وزارت متمرکز بود و خیلی خوب آن وزارتخانه می‌توانست بحث بازرگانی و حوق مصرف‌کننده و تولیدکننده را مدیریت کند. 

امیری گفت: اما الان چنین وضعیتی نداریم و بخشی از بازرگانی در وزارت جهاد است و بخشی از آن در وزارت صنعت و بخشی در جای دیگری است. این پراکندگی باعث شده ما با شرایطی بحرانی مواجه شویم. آن چیزی که برای ما الویت داشت تشکیل وزارت بازرگانی بود که متاسفانه تا الان انجام نشده است. اگر وزارت بازرگانی تشکیل می‌شد شاهد این وضعیت نبودیم و وضعیت بهتر از این بود./ تسنیم

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر