کد خبر: 6111
A

شرق نوشت: اصولگرایان درحال حرکت به سمت اجماع روی شهردار پایتخت‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، این روزنامه در ادامه گزارش خود نوشت: نشانه‌ها همه حاکی از این است که چشم امید این جریان در انتخابات ٩٦ «محمدباقر قالیباف» است. تا جایی که حتی «محمدرضا باهنر» هم که پیش از این ناکامان انتخاباتی را انذار به نیامدن کرده بود، «قالیباف» را از دیگران استثنا می‌کند. او روز گذشته در پاسخ به این پرسش «شرق» که چرا با وجود توصیه شما به نیامدن نامزدهای ناکام پیشین، به علت مقبولیت‌نداشتن نزد مردم، برخی همچنان اصرار به نامزدشدن «قالیباف» دارند، گفت: «فعلا نمی‌خواهم ایجابی یا سلبی درباره کسی صحبت کنم، اما درباره آقای «قالیباف» باید بگویم او با بقیه متفاوت است. همیشه در انتخابات، رأی دوم را داشته و طبیعی است که جریان رقیب دولت حاکم او را به ‌عنوان نامزد اول خودش در دست بررسی دارد. نمی‌گویم که قطعا او نامزد اول اصولگراهاست، اما ایشان در جرگه بقیه نامزدهایی که پیش از این شانس خود را با دو یا پنج یا هفت درصد رأی امتحان کرده‌اند، قرار نمی‌گیرد و فرق دارد».

روز گذشته از باهنر درباره شروط شهردار پایتخت سؤال شد و اینکه آیا درست است که قالیباف اخیرا دیداری با او و همچنین لاریجانی داشته است؟ باهنر پاسخ داد اگر قالیباف چنین چیزی گفته باشد، صحیح است و حق دارد. دیدارهایش را هم تکذیب کرد و گفت تحلیلش این است که لاریجانی قصد آمدن ندارد و احتمالا از گزینه مورد اجماع اصولگرایان حمایت می‌کند. پیش از این هم حسن بیادی و روز گذشته هم حسین سبحانی‌نیا فعال سیاسی اصولگرا به شروط قالیباف برای آمدن اشاره کرده‌اند.

هر دو گفته‌اند قالیباف تنها در صورتی می‌آید که اصولگرایان بر سر او به اجماع برسند. سبحانی‌نیا، نماینده پیشین مجلس، روز گذشته به ایسنا گفت: «من شنیده‌ام که آقای قالیباف مطرح کردند در صورتی وارد عرصه می‌شوم که مجموعه اصولگرایان برای کاندیداتوری‌ام اتفاق نظر داشته باشند و ایشان می‌خواهند وفاق جمعی برای کاندیداتوری‌اش وجود داشته باشد که البته منطقی هم همین است. اگر مثل دور گذشته کاندیداهای اصولگرایی متعدد باشند فایده‌ای ندارد و آرا پراکنده می‌شود؛ بنابراین باید منتظر باشیم. البته به نظر می‌رسد رأی‌نیاوردن آقای قالیباف در دو دوره نیز به ‌دلیل همین نبود اتفاق نظر بوده است».

سناریوی قالیباف بعد از احمدی‌نژاد
سناریوی حمایت از «قالیباف» بعد از توصیه «احمدی‌نژاد» به نیامدن، به‌شدت مورد توجه اصولگرایان قرار گرفته است. نخستین‌بار امیر محبیان بود که گفت: «سناریو حمایت از «حسن روحانی» از دستور کار اصولگرایان خارج شده و با منتفی‌شدن بازگشت احمدی‌نژاد، شانس قالیباف برای بدل‌شدن به گزینه اصلی اصولگرایان بیشتر شده است؛ چون شناخته‌شده‌تر و باسابقه‌تر است». آن‌طور که از اخبار برمی‌آید قالیباف هم مانند «احمدی‌نژاد» یک بار توصیه به نیامدن شده بود. سال ٨٨ درحالی‌که اختلافات میان شهردار و رئیس وقت دولت و طیف طرفدارانشان عیان شده بود و از سویی نشانه‌ها هم حاکی از این بود که «قالیباف»، مانند چهار سال قبل عزم آمدن دارد.

تلاش‌های جریان اصولگرا و رسانه‌های وابسته به آن به‌ویژه صداوسیما برای کمک به قالیباف، این روزها کاملا مشهود است. نمونه آن یکی از برنامه‌های «دورهمی» مهران مدیری با حضور پروفسور سمیعی بود که به یک برنامه تبلیغی تمام‌عیار برای قالیباف از زبان یک جراح مشهور بدل شد. سخنان فردی که در بین توده مردم تا حدی از مرجعیت عام برخوردار است، در مقام تمجید و تعریف از شهردار در شرف نامزدی پایتخت، غیرمستقیم بازی در زمین و به‌نفع سیاست اصولگرایان بود.

قالیباف این روزها با چالش موسوم به «املاک نجومی» - چه در بدنه رأی اصولگرایش و چه در بدنه خاکستری- هم روبه رو شده است. اگر اصولگرایان به ‌طور قطع تصمیم به حمایت زیرپوستی و روی پوستی از قالیباف گرفته باشند، این دست چهره‌سازی‌ها از قالیبافی که دو دوره تجربه ناکامی در انتخابات ریاست‌جمهوری را در چنته دارد، در ماه‌های آتی ادامه خواهد یافت. از سویی دیگر برخی تحرکات ماه‌های اخیر شهرداری تهران هم این را می‌رساند که شهردار در حال آمادگی دوباره برای عزیمت به پاستور از بهشت است. تغییر چند معاون به‌ویژه انتصاب مجتبی عبداللهی، از نزدیکان قالیباف به سمت معاونت اجتماعی- یکی از کلیدی‌ترین معاونت‌های شهرداری- اجرائی‌شدن بیمه مدیران محلات، انتصاب یک زن به ‌عنوان شهردار منطقه، بعد از ١٢ سال شعار استفاده از مدیران زن در بدنه شهرداری و همچنین لغو بخش‌نامه تعدیل نیروی انسانی، ازجمله این تحرکات است. 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر