کد خبر: 65653
A

محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران گفت: آقای کرباسچی در وهله نخست باید پاسخ دهد که اگر خبری داشته، چرا هنگام انتخاب آقای نجفی به اعضای شورای شهر نگفت و در وهله دوم بگوید که این اخبار را از طریق چه منابعی به دست آورده است؟ او اگر واقعا بر اساس اطلاعاتی، شهردارشدن آقای نجفی را درست نمی‌دانست، چرا اقدامی نکرد؟ آقای الویری هم همین موضوع را گفت و من سخن او را تأیید می‌کنم که هیچکس هیچ اطلاعی به اعضای شورای شهر نداده بود.

به گزارش دیده بان ایران؛ ماجرای قتل میترا استاد دیگر محدود به یک پرونده کیفری نیست بلکه اکنون وجه سیاسی به خود گرفته است؛ به‌نحوی که شخصیت‌های برجسته اصلاح‌طلب به واسطه این پرونده یکدیگر را متهم به قصور می‌کنند و بر هم می‌تازند. شاید بتوان گفت که مناقشه اخیر اصلاح‌طلبان با توئیت غلامسحصین کرباسچی و متعاقب آن گفت‌وگویش با روزنامه اعتماد و سپس یادداشتش در روزنامه سازندگی آغاز شد. کرباسچی در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد گفت: «برخی از کسانی که دوستان ایشان بودند و فکر می‌کردند آقای نجفی باید در این سمت قرار بگیرد اجمالا مسائل مربوط به زندگی ایشان را می‌دانستند، اما فکر می‌کردند خیلی نباید وارد زندگی شخصی ایشان ش. دیدگاه من این بود کسی که در زندگی شخصی با چنین مسائل و مشکلاتی روبه‌رو است جالب نیست در این سمت قرار گیرد و باعث طرح موضوعاتی از این دست در جامعه شود. در واقع ایشان نباید در سمتی قرار می‌گرفت که احتمال مطرح شدن و پررنگ شدن این مسئله در زندگی خصوصی شان وجود دارد… من شخص آقای جهانگیری و دوستان حزب اتحاد و مشارکت را با همه ارادت و رفاقتی که داریم، در این امر مقصر می‌دانم. ما باید با مردم و نظام صادق باشیم. مسئولیت خطاهای مان را بپذیریم».

او همچنین در روزنامه سازندگی نوشت: «در آغاز تابستان سال۱۳۹۶ اندکی پس از پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات شورای شهر تهران به هنگام طرح نامزدهای تصدی شهرداری تهران در حضور چهارتن از اصلاح‌طلبان برجسته که نا‌مشان نزد اینجانب محفوظ است، در دفتر جناب آقای نجفی به حضورشان رسیدم و در حین بحث و رایزنی برای گزینه‌های شهرداری تهران درباره همین پرونده مطروحه از ایشان سوال کردم و با توجه به طرح نامزدی ایشان برای شهرداری درباره عوارض طرح این پرونده و اثرات منفی آن در مدیریت شهری تهران و نیز حوزه خصوصی آقای نجفی در حضور دوستان هشدار دادم، نهادهای امنیتی و وزارت کشور با شهردار شدن نجفی مخالف بودند. استراتژی نادرست برخی اصلاح‌طلبان، نجفی را در موقعیت خطیری قرار داد و آن‌ها وی را قربانی ساختند. اصلاح‌طلبان به نام اصلاح‌طلبی، انحصارطلبی می‌کنند».

واکنش محمود میرلوحی

محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران باور دارد که سخنان کرباسچی از اساس نادرست است. او در پاسخ به این پرسش که آیا اعضای شورای شهر تهران از مسائلی که کرباسچی می‌گوید اطلاع داشتند، گفت: «خیر مطلقا خبر نداشتیم و هیچ چیزی به اعضای شورای شهر گفته نشده بود. آقای کرباسچی در وهله نخست باید پاسخ دهد که اگر خبری داشته، چرا هنگام انتخاب آقای نجفی به اعضای شورای شهر نگفت و در وهله دوم بگوید که این اخبار را از طریق چه منابعی به دست آورده است؟ او اگر واقعا بر اساس اطلاعاتی، شهردارشدن آقای نجفی را درست نمی‌دانست، چرا اقدامی نکرد؟ آقای الویری هم همین موضوع را گفت و من سخن او را تأیید می‌کنم که هیچکس هیچ اطلاعی به اعضای شورای شهر نداده بود. آقای کرباسچی تصور می‌کرد که همه باید مانند او فکر کنند و از رأی‌آوردن آقای هاشمی برای شهرداری تهران دفاع کنند؛ در صورتی که اعضای شورای شهر با اراده‌ای کاملا آزاد و بدون هیچ‌گونه حاشیه‌ای به آقای نجفی رأی دادند. حالا اگر آقای کرباسچی سخنانی را برای مقاصد دیگر مطرح می‌کنند که معلوم نیست سند و مدرکش کجاست، بحث دیگری که است».

واکنش محسن میردامادی

علاوه بر اعضای شورای شهر فعالان سیاسی هم به اظهارات کرباسچی انتقادات تندی را مطرح کردند؛ چنانکه محسن میردامادی چنین نوشت: «آقای کرباسچی پس از مسائل اخیر در مورد آقای نجفی، رضایتمندانه و شادمانه از سرنوشتی که برای وی رقم خورده، به طور مکرر به دیگران و اخیرا به آقای جهانگیری و دوستان حزب اتحاد و مشارکت حمله می‌کند که باعث شدند آقای نجفی به عنوان شهردار تعیین شود در حالیکه او چنین عاقبتی را پیش‌بینی می‌کرده است. با بررسی نامزدهای شهرداری در شورای شهر تهران، با توجه به اینکه بسیاری از منتخبین نظرات جریان‌های خارج از شورا را جویا می‌شدند، جلساتی با حضور تعدادی از دوستان در مورد شهرداری با هدف ارائه نقطه نظرات به اعضای شورا تشکیل می‌شد و آقای کرباسچی نیز در اکثر این جلسات حضور داشت. نجفی نیز از جمله افرادی بود که در این جلسات مطرح بود و بجز آقای کرباسچی که اصرار بر شهرداری آقای محسن هاشمی داشت، همه افراد دیگر نسبت به آقای نجفی نگاه مثبت داشتند. اگر دوستان کم‌ترین اطلاعی از مسائل و ارتباطاتی که اخیراً در مورد آقای نجفی مطرح می‌شود داشتند با شهردار شدن وی مخالفت می‌کردند. با شناختی که از دوستان شورای شهر هست مسلماً آنها هم همین گونه عمل می‌کردند. حال اگر آقای کرباسچی یا هر فرد طرف مشورت دیگری از این ماجرا اطلاع داشته و به گونه‌ای هشدار و اطلاعات لازم را به اعضای شورای شهر نرسانده است، کاری کمتر از خیانت به اصلاح‌طلبان نکرده است».

واکنش حمیدرضا جلایی‌پور

حمیدرضا جلایی‌پور هم در یادداشتی با عنوان «سخنان بی‌پایه‌ی آقای کرباسچی» درباره‌ی توییت و مصاحبه‌ی اخیر او در ماجرای نجفی در کانال تلگرامی خود نوشت: «براساس توضیحات زیر سخنان آقای کرباسچی از اساس بی‌پایه است: ۱-دیدار تعدادی از اعضای حزب اتحاد و مشارکت با اعضای خانواده آقای هاشمی رفسنجانی یک مراسم افطاری دوستانه بود و اساساً ربطی به عذرخواهی و شهرداری نجفی نداشت. به‌طوریکه آقای محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، درباره این افطاری گفتند: «چنین مواردی که جناب اقای کرباسچی فرموده اند مطرح نبوده، بلکه این دیدار یک میهمانی افطاری و گپ و گفت‌وگویی دوستانه و یادآوری خاطرات گذشته با نگاه به آینده بوده است. ۲-دو سال پیش وقتی تمام اعضای شورای شهر (هر بیست‌ویک‌عضو) آقای نجفی را بعنوان شهردار انتخاب کردند، بر خلاف اظهارات امروز آقای کرباسچی، هیچ‌کدام از اعضای شورا و نیز اعضای حزب اتحاد از رابطه‌ی خانم میترا استاد و آقای نجفی خبر نداشتند و آقای کرباسچی حامل هیچ پیامی در این باره از سوی خودش یا سازمان‌های رسمی اطلاعاتی به آنان نبود. حتی اعضای حزب کارگزاران هم به شهرداری نجفی رای دادند. روشن است که اگر ایشان در زمینه‌ی ارتباط آقای نجفی با خانم استاد اطلاعات موثقی داشتند و در اختیار هم‌حزبی‌هایشان می‌گذاشتند آن‌ها به شهرداری او رای نمی‌دادند. در مورد هم‌حزبی‌ها در حزب اتحاد نیز اطمینان دارم اگر درباره‌ی این ارتباط چیزی می‌دانستند قطعاً از شهرداری آقای نجفی حمایت نمی‌کردند. بعضی از افرادی که در فرآیند انتخاب شهردار فعال و مطلع بودند معتقدند که علت مخالفت جناب کرباسچی با شهرداری نجفی مسئله دیگری بود و در هر حال هیچکدام از اعضای شورا و احزاب اصلاح‌طلب اطلاعی از ارتباط آقای نجفی با خانم میترا استاد نداشتند. از ذکر و نشر این سخنان کذب توسط آقای کرباسچی بر خلاف اخلاق سیاسی عمیقا متأسفم»./ نامه نیوز

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر