کد خبر: 66887
A
اسحاق جهانگیری:

معاون اول رئیس‌ جمهور گفت: کشور عربستان باید به وظایف و مسئولیت‌هایش در برگزاری باشکوه مراسم حج عمل کند و دنیای اسلام باید برگزاری هرچه بهتر و مطلوب‌تر حج را از کشور عربستان مطالبه نماید.

به گزارش دیده بان ایران، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در جلسه شورای عالی حج و زیارت با اشاره به حضور بیش از 86 هزار زائر ایرانی در مراسم حج امسال، بر لزوم تلاش،‌ همکاری و هماهنگی همه دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط برای حفظ عزت و کرامت حجاج ایرانی در سرزمین وحی تاکید کرد.

وی همچنین با اشاره به برخی کارشکنی‌های دولت عربستان در خصوص پروازهای حجاج ایرانی، گفت: البته سازمان حج و زیارت با همکاری سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران اقدامات لازم را برای جابجایی حجاج ایرانی انجام داده‌اند و هیچ مشکلی در این خصوص وجود ندارد اما لازم است وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت مراتب اعتراض و گلایه‌مندی کشورمان را به دولت عربستان منتقل کنند و خواستار رفع برخی موانع شوند.

معاون اول رئیس‌ جمهور افزود: کشور عربستان باید به وظایف و مسئولیت‌هایش در برگزاری باشکوه مراسم حج عمل کند و دنیای اسلام باید برگزاری هرچه بهتر و مطلوب‌تر حج را از کشور عربستان مطالبه نماید.

جهانگیری همچنین با اشاره به گزارش‌های رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص اقدامات صورت‌گرفته برای برگزاری مراسم اربعین امسال، افزود: راهپیمایی اربعین رویدادی استثنایی، بی‌نظیر و بی‌سابقه است که ظرف مدتی اندک چندین میلیون زائر میان دو کشور ایران و عراق تردد می‌کنند که جا دارد از میزبانی و همکاری دولت و مردم عراق نیز قدردانی شود.

وی همچنین با تبریک به حجت‌الاسلام عبدالفتاح نواب به خاطر انتصاب به عنوان نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، از تلاش‌ها و خدمات حجت الاسلام سید علی قاضی عسگر در دوران تصدی این نمایندگی قدردانی کرد.

*امسال 86 هزار و 550 زائر از ایران اعزام خواهند شد

در این جلسه رئیس سازمان حج و زیارت نیز گزارشی از آخرین اقدامات و هماهنگی‌های صورت‌گرفته در آستانه مراسم حج ارائه کرد و گفت: امسال 86 هزار و 550 زائر از ایران اعزام خواهند شد و شروع پروازها به مقصد عربستان از 17 تیر و بازگشت حجاج از 26 مرداد صورت خواهد گرفت.

رشیدیان افزود: در مراسم حج امسال، زائران ایرانی در قالب 575 کاروان اعزام خواهند شد که 311 کاروان مدینه قبل و 264 کاروان مدینه بعد هستند.

وی با اشاره به اینکه زائران ایرانی با شعار خودسازی، اخوت دینی و تمدن اسلامی در مراسم حج امسال شرکت خواهند کرد، خاطر نشان کرد: خوشبختانه همه دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط همکاری و همراهی لازم را با سازمان حج و زیارت انجام داده‌اند و ثبت‌نام، سازماندهی، معاینات پزشکی، واکسیناسیون و جلسات توجیهی برای زائران به بهترین شکل ممکن انجام شده ضمن آنکه دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز نیز تأمین شده تا حجاج ایرانی هیچ دغدغه‌ای برای خدمات درمانی و بهداشتی در مراسم حج نداشته باشند.

حجت الاسلام نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هم در این نشست از برگزاری بیش از 5 هزار جلسه برای کاروان‌های حج خبر داد و گفت: اقدامات و هماهنگی‌های لازم در خصوص برنامه‌های فرهنگی و آموزشی برای زائران به خوبی انجام شده و انتظار می‌رود که حجاج ایرانی مراسمی آرام و معنوی را تجربه کنند.

در این جلسه که وزیر راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی، فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حضور داشتند، رئیس سازمان اورژانس کشور هم با اشاره به اینکه هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران امور بهداشتی و درمانی حجاج را عهده‌دار شده است، گفت: تدارکات و تمهیدات لازم برای پیشگیری از بیماری‌های واگیر و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج ایرانی اندیشیده شده است.

در پایان این جلسه رئیس سازمان حج و زیارت گزارشی نیز از آخرین اقدامات انجام شده و پیش‌بینی امکانات لازم برای سفر زائران ایرانی به عتبات عالیات و نیز برگزاری هر چه با شکوه‌تر مراسم اربعین امسال ارائه کرد./ رسانه ها

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر