کد خبر: 68881
A

حجت السلام پناهیان : دولت مثل مجموعه ای فربه می ماند که مردم و حتی خود مدیران دولتی غنیمت بردن از آن را جایز می شمارند این در حالی است که دولت و منابع آن متعلق به خود مردم است و باید در حد ضرورت و با رعایت بهره وری از منابع دولتی استفاده شود. کارمندی باید مذموم جلوه داده شود و کسی که بی عرضه است به سراغ کارمندی و پشت میز نشینی برود و حتی هیات علمی دانشگاه شدن نیز نباید موفقیت به شمار آید زیرا آدم با عرضه اگر در دانشگاه هم درس دهد، هیات علمی نمی شود و زندگی اش را از جای دیگر می گذراند.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛ حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان که در نخستین عهدواره نهضت اجتماعی جوانان کشور و در جوار حرم علی بن موسی الرضا(ع) سخن می گفت، با اشاره به این که برای برداشتن گام دوم انقلاب اسلامی باید به حوزه مسائل اجتماعی توجه ویژه ای داشته باشیم، اظهار داشت: کلید واژه ای که رهبر انقلاب اسلامی روی آن تاکید بسیار دارند، احیا عظمت انقلاب است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم تصریح کرد: عظمتی که در خود انقلاب نهفته است باید شناخته شود و عظمت کارکردها و چشم انداز انقلاب نیز باید مورد مطالبه قرار گیرد و راه رسیدن به این اهداف، در نظر گرفتن عظمت نقش محوری جوانان است، نکته ای که رهبر معظم انقلاب نیز دست روی آن گذاشته اند و آینده انقلاب اسلامی را در احیا این عظمت می دانند.

این نظریه پرداز حوزه انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه هم اکنون در زمان حساسی قرار داریم، افزود: در این برهه حساس باید به مشکلات و موانع پیش روی انقلاب اسلامی به طور ریشه ای رسیدگی کنیم نه اینکه موقتا مشکلات را بهبود بخشیم.

وی از تفاوت ماهوی نظام جمهوری اسلامی با نظام های دیگر سخن گفت و اظهار کرد: مهم ترین تفاوت جمهوری اسلامی با بقیه نظام های دنیا این است که مردم ما، مردم خوبی هستند و این خوب بودن در تمامی عرصه ها مشخص است. از بین این مردم، طبقه ای ممتاز مورد خطاب رهبری قرار دارند که که جز طبقه جوان نیست و این طبقه کلید حال و آینده جمهوری اسلامی را در دست دارد.

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان به مضرات بزرگ بودن دولت اشاره کرد و گفت: دولت باید به نفع مردم کوچک شود و این کوچک شدن دولت باید توسط مردم صورت گیرد. مثلا مردم می توانند با تغییر در شیوه خرید کردن خود، دولت را هدایت کرده و کوچک کنند

وی افزود: دولت مثل مجموعه ای فربه می ماند که مردم و حتی خود مدیران دولتی غنیمت بردن از آن را جایز می شمارند این در حالی است که دولت و منابع آن متعلق به خود مردم است و باید در حد ضرورت و با رعایت بهره وری از منابع دولتی استفاده شود. کارمندی باید مذموم جلوه داده شود و کسی که بی عرضه است به سراغ کارمندی و پشت میز نشینی برود و حتی هیات علمی دانشگاه شدن نیز نباید موفقیت به شمار آید زیرا آدم با عرضه اگر در دانشگاه هم درس دهد، هیات علمی نمی شود و زندگی اش را از جای دیگر می گذراند.

استاد حوزه علمیه قم گفت: باید برای فعال شدن نیروهای مردمی در کسب و کارهای سالم فرهنگ سازی صورت گیرد. از سوی دیگر بچه حزب اللهی نباید از ایمانش پول در بیاورد بلکه باید کسب و کار سالم و مفید داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان به ضرورت نظارت هوشمندانه بر مدیران اشاره کرد و خاطرنشان کرد: باید بالای سر مدیران بایستیم تا تکان اشتباهی نخورند و این مدل نظارت راه گشا است.

این نظریه پرداز حوزه انقلاب اسلامی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب رهنمودهای دقیقی می دهند اما این رهنمودها در چرخ های دیوان سالاری گیر می کند و جلو نمی رود. کارشناسان نفوذی یا تنبل این رهنمودها را به شکست می کشند و باید ما خودمان برای تحقق فرمایشات رهبری وارد علم شویم. ما در حال جنگ اقتصادی هستیم و در این جنگ باید هوشمندانه عمل کنیم.

با اشاره زحمات گروهی از برندگان مدال های جهانی المپیادها برای تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: گروهی از فارغ التحصیلان دانشگاهی 15 سال قبل برای رفع نیاز کشور به دستگاه های خودپرداز دست به تولید داخلی این دستگاه ها زدند تا هم از لحاظت نرم افزاری و هم سخت افزاری نیاز کشور به این دستگاه ها از داخل مرتفع شود.

حجت الاسلام پناهیان تصریح کرد: با پیگیری های متعدد رییس جمهور وقت دستور داد و مجلس هم مساعدت کرد اما بدنه کارشناسی و اداری به دلایل واهی جلو رفع نیاز کشور به دستگاه های خودپرداز را گرفت. من در سازمان بازرسی کل کشور با عتاب داخل شدم و دیدم به یک بهانه این کارخانه را بعد از بستن قرارداد توسط یکی از بانک ها که عرق ملی داشت، تعطیل کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: با پدیده ای به نام کار نکردن مواجه هستیم و رهنمودهای رهبری در دولت گیر می کند و جلو نمی رود. در این شرایط باید خودمان رهنمودهای رهبری را عملی کنیم و منتظر بدنه فشل و تنبل دولتی نمانیم.

استاد حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت کاستن از درگیری های سیاسی خبر داد و گفت: در مجلس چه خبر است که شخصی حاضر است تمام حیثیت خود را در یک دعوای سیاسی وسط بگذارد؟ گفتگوهای سیاسی که به درگیری منجر می شود برای کشور مفید نیست و در اوج این درگیری ها باید به مشی رهبری نگاه کرد که از این بحث ها دوری می جویند.

حجت الاسلام پناهیان تصریح کرد: باید به سراغ اصلاح اخلاق به ویژه در میان مومنان دست بزنیم و زمینه فردی آسیب های اجتماعی را به طور جدی کاهش دهیم. از سوی دیگر با مفت خوری و بیت المال خواری نیز باید مقابله کرد تا روحیه جهادی گسترده شود.

وی گفت: تحقق کامل مردم سالاری دینی از دیگر لوازم تحقق اهداف اجتماعی انقلاب اسلامی است. تحقق اقتصاد مقاومتی با توجه کامل به ظرفیت های بومی و تحقق الگوی اسلامی پیشرفت گام دیگری در این مسیر است و در ادامه باید به تداوم تحقق موفقیت های مقاومت در عرصه های اجتماعی جهانی دست پیدا کنیم.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر